Spoločnosť Huawei pri predstavení súčasnej vlajkovej lode Mate 10 PRO, učinila závažné rozhodnutie, keď sa rozhodla vstúpiť na americký trh. Veľké očakávania sa však nenaplnili a aj napriek kvalitám zariadenia, nemožno hovoriť o úspešnej expanzii. Teraz navyše hrozí, že sa spoločnosť z neho bude musieť stiahnuť.

Americký trh je v mnoho ohľadoch špecifický. Presadiť sa s nejakým výrobkom býva veľmi ťažké, o to viac, ak väčšina obyvateľov o danom výrobcovi nikdy predtým nepočula. Presne takýto scenár zažíva spoločnosť Huawei, ktorá sa len nedávno rozhodla predávať svoje zariadenia v USA. A aj keď sa všemožne snaží dostať do povedomia, potýka sa s čoraz väčšími problémami. Nepomáha jej ani štatút tretieho najväčšieho výrobcu smartfónov na svete.

Ukončenie spolupráce s najväčším predajcom v USA

Pri vstupe na americký trh, mala spoločnosť Huawei dohodu s operátorom AT&T, no operátor neskôr túto dohodu zrušil, vraj kvôli politickému tlaku. Záujem mal aj Verizon, no aj v tomto prípade sa to nedotiahlo do úspešného konca. Spoločnosť AT&T sa k situácií vyjadrila, že nikdy sa verejne nezaviazala predávať smartfóny značky Huawei. Práve operátori sú tým najčastejším miestom, kde si spotrebitelia kupujú svoje zariadenia. Dotácie na ne v USA patria k tým vyšším, čo je hlavným dôvodom ku kúpe.

huawei ukončenie spolupráce s best buy
Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť!
Riaditelia FBI a CIA varujú: Smartfónom od Huawei sa vyhýbajte

Huawei sa tak muselo obrátiť na klasických predajcov ako Amazon, Best Buy a Newegg. Best Buy pritom patrí medzi najväčších predajcov elektroniky v krajine. Sieť obchodov však nečakane ohlásila, že prestáva objednávať nové zariadenia od spoločnosti Huawei a do niekoľkých týždňov ich prestane aj úplne predávať. Akékoľvek ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe, nakoľko sa k situácií nevyjadrila ani jedna strana.

Hrozí aj odchod

Podľa rôznych analytikov, môže byť tento krok pre Huawei zničujúcim. Spoločnosť Best Buy bola jej najväčším obchodným partnerom, kde sa nachádzali aj vystavené kusy smartfónov a ľudia si ich mohli vyskúšať. Hrozí teda reálna šanca, že výrobca sa z amerického trhu nakoniec stiahne. Môže to byť aj taký varovný prst pre ostatných výrobcov a to hlavne pre Xiaomi, o ktorom sa hovorí, že práve USA je ďalším cieľom expanzie spoločnosti.

Podobným značkám pritom nepomáha ani fakt, že pred ich kúpou vystríhala FBI, CIA, či NSA. Obhajovali to rizikom zneužitia a krádeže osobných údajov, či možnosti vykonávania špionáže. Aj keď sa proti tomu Huawei ohradilo a tvrdí, že je dôveryhodným partnerom, fakt je ten, že v minulosti bola spájaná s podozreniami, že je napojená na čínsku vládu. Ako celá situácia dopadne je zatiaľ otázne, no veľmi ružovo to zatiaľ nevyzerá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom