Spoločnosť Huawei je otvorená spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami na tom, aby bolo možné zabezpečiť trvalú bezpečnosť globálnych telekomunikačných sietí. Preto je nevyhnutná aj spolupráca priemyslu, regulátorov a vlád s cieľom vytvoriť jednotné štandardy pre kybernetickú bezpečnosť, uviedla v piatok v tlačovom vyhlásení spoločnosť Neuropea, mediálny zástupca Huawei na Slovensku. 

Huawei reagoval na štvrtkové (28. 3.) varovanie britskej vlády, že čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei predstavuje „významné“ bezpečnostné riziko.

„Správa centra pre hodnotenie kybernetickej bezpečnosti vo Veľkej Británii konštatuje, že dôvodom zistených nedostatkov v 4G sieťach nie je politické prostredie v Číne ani možný zásah čínskej vlády,“ upozornil čínsky výrobca. Dohľad nad kybernetickou bezpečnosťou vo Veľkej Británii je podľa tejto správy „pravdepodobne ten najprísnejší na svete“.

Britskí experti v správe síce priamo nevyzvali na zákaz používania telekomunikačných zariadení čínskej firmy v 5G sieťach. Odhalili však významné technické problémy, osobite „základné chyby“ v softvéri a v kybernetickej bezpečnosti, ktoré podľa nich predstavujú „výrazne zvýšené riziko pre operátorov v Spojenom kráľovstve“.

„Tejto záležitosti rozumieme a vnímame ju s plnou vážnosťou. Sporné body identifikované v správe sú dôležitým podkladom pre zmeny v tejto oblasti, ktoré už Huawei rozbehol. V novembri minulého roka predstavenstvo spoločnosti komunikovalo záväzok investovať do tohto transformačného programu dve miliardy amerických dolárov,“ reagovala spoločnosť Huawei. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom