Po tom, čo USA pridali Huawei na čiernu listinu a zakázali tamojším firmám s ním obchodovať, prišlo na rad niekoľko ďalších prekvapení a rán „pod pás“, ktoré tento gigant nečakal. Napriek veľkým problémom s administratívou Donalda Trumpa sa tento výrobca nevzdá a už má mať v rukáve niečo, čo mu pomôže naďalej fungovať aj bez Googlu a Microsoftu. Huawei sa ocitne bez operačného systému pre svoje smartfóny a notebooky, no zákazníkom môže už o pár mesiacov predstaviť jeho vlastné alternatívy. 

Spoločnosť Huawei dostala po zápise na čiernu listinu, kvôli čomu s ňou nemôžu americké firmy obchodovať bez povolenia, krátky 90-dňový odklad na používanie doterajších technológií a softvéru. Čo však bude nasledovať, ak táto lehota uplynie? Tento čínsky gigant musí vymyslieť plán ako sa udržať nad hladinou aj potom, čo ho chce Amerika potopiť rôznymi možnými spôsobmi.

Huawei si musí nájsť vlastnú cestu

Jedným z možných riešení a zároveň náhrada za zakázaný Android či Windows môže byť vlastný operačný systém, na ktorom mal Huawei podľa doterajších správ už nejaký ten čas pracovať. Poprvýkrát ho môže oficiálne ukázať ešte na jeseň tohto roka, no spočiatku bude dostupný iba pre domácu Čínu. Sprístupnenie medzinárodnej verzie systému by potom mohlo nasledovať v 2. kvartáli v roku 2020, informuje Phys.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Štát a naši operátori ku globálnej kauze Huawei: Je v ohrození fungovanie na Slovensku?

Momentálne je Huawei ešte stále závislý na softvéri od Googlu a Microsoftu, ktorý využíva v terajších zariadeniach. Pokiaľ však Huawei smartfóny budú bez virtuálneho obchodu s aplikáciami a služieb Googlu, používateľom musí spoločnosť ponúknuť iné riešenie, vďaka ktorému si nainštalujú svoje obľúbené aplikácie. Richard Yu, CEO Huawei, prezradil pre CNBC, že obchod, známy ako App Gallery, bude dostupný aj vo vlastnom operačnom systéme.

Hoci takéto zmeny spoločnosť nechce, núti ju k nim americká vláda a nebude tak mať na výber. V kritickej situácii tak musí Huawei vytvoriť riešenia, ktoré jej majú v budúcnosti zabezpečiť stabilné fungovanie, no k tomu bude potrebovať ešte veľa vlastných zdrojov. Nebude sa už môcť spoľahnúť na technológie Googlu, Intelu, Qualcommu a najnovšie s ním rozviazal spoluprácu aj výrobca procesorov ARM, kvôli čomu sú ohrozené aj procesory Kirin.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú