Jeden z najväčších čínskych výrobcov smartfónov a telekomunikačných zariadení je tŕňom v oku vlády Spojených štátov už dlhé roky. Hoci sa spoločnosť bráni, že čínska vláda nijako nezasahuje do jej biznisu, nové tvrdenia hovoria proti nej. Americká CIA vyrukovala s novými informáciami, ktoré majú dokazovať, že Huawei bol financovaný čínskou vojenskou a spravodajskou službou.
Kritici už dlhé roky varujú pred možnou kybernetickou hrozbou, ktorú predstavuje Huawei a jeho zariadenia. Tento výrobca má byť údajne podporovaný čínskou vládou, ktorá môže mať v softvéri zariadení zadné vrátka pre špehovanie. Spoločnosť však akékoľvek obvinenia popiera, no napriek tomu sa jej vzťahy s USA nezlepšili.
CIA má „eso v rukáve“
Naopak, situácia bola ešte viac napätá v decembri minulého roka, kedy Spojené štáty nechali v Kanade zatknúť finančnú riaditeľku Huawei a dcéru zakladateľa, Meng Wanzhou. Dôvodom na zatknutie mali byť bankové podvody v rozpore s americkými sankciami proti Iránu, informuje Daily Mail.
Podľa zakladateľa spoločnosti však za týmto krokom boli politické zámery. Huawei ale plánoval presadiť svoju 5G technológiu na viacerých trhoch v krajinách aliancie „Five Eyes“, vrátane Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu.

Huawei reagoval na varovania britskej vlády: Je nevyhnutná spolupráca a jednotné štandardy
Ďalšie spochybnenia o dôveryhodnosti Huawei prichádzajú zo zdrojov CIA, ktorá údajne disponuje dôkazmi o tom, že fungovanie spoločnosti mala ovplyvňovať aj čínska vláda.
Známy výrobca smartfónov mal poberať financie od Čínskej národnej bezpečnostnej komisie, Čínskej štátnej spravodajskej siete a Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády, informuje Reuters. Huawei však tieto obvinenia opäť odmieta a trvá na tom, že je nezávislou spoločnosťou, ktorú neovplyvňuje žiadna vláda.
V prípade potvrdenia informácií by vypukol obrovský škandál
Denník Times publikoval, že dôkazy o tejto spolupráci majú existovať, avšak dosiaľ neboli zverejnené. Hoci zatiaľ nebolo nič preukázané, Spojené štáty sú v prípade Huawei veľmi opatrné a pred možnosťou ohrozenia bezpečnosti varovali pred časom aj svojich spojencov v Európe.
K celej situácii sa vyjadril aj slovenský premiér, Peter Pellegrini, ktorý prehlásil, že Slovensko sa do tohto boja nenechá vtiahnuť. Toto vyhlásenie prišlo len krátko po tom, čo Británia varovala pred bezpečnostným rizikom, ktoré Huawei predstavuje.

Pokiaľ by sa však nakoniec predsa len ukázalo, že Huawei bol podporovaný čínskou vládou a jej organizáciami, vznikol by škandál nevídaných rozmerov a bezpečnosť krajín, kde spoločnosť pôsobí, by bola vo veľkom ohrození.
Zakázanie 5G technológií od Huawei kvôli týmto obvineniam by mohlo nakoniec viesť k oddialeniu ich využitia v praxi a úlohu tohto výrobcu by musel nahradiť konkurenčný Ericsson alebo Nokia, informuje Gizmodo.
Tech

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov

Hyundai aj Kia skončili vývoj naftových motorov. Všetky zdroje idú do elektrifikácie

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme
