S príchodom nového roka nás postupne čakajú predstavenia viacerých vlajkových lodí od rôznych výrobcov. Jeden z najočakávanejších smartfónov roka je aj Huawei P40. Ten by mal byť predstavený už v marci, pričom sa opätovne hovorí, že v zariadení budú absentovať služby spoločnosti Google. Bude to však naozaj tak?

Ak by sa tak stalo, Huawei P40 by nebol prvý smartfón, v ktorom by tieto služby chýbali. Ako už všetci veľmi dobre vieme, prvým zariadením čínskeho výrobcu bez Google služieb sa stal model Mate 30. Dlho pred jeho predstavením sa špekulovalo o tom, či Huawei toto zariadenie, aj napriek chýbajúcim službám, uvedie na trh.

Zobraziť celú galériu (0)
Model Mate 30 prišiel na trh bez služieb Google, SITA

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou, a tak sme sa dočkali smartfónu, ktorý neobsahuje Obchod Play, Google Mapy, YouTube či Gmail. Aj napriek tejto absencii sa Mate 30 nedostal na trhy mnohých krajín.

Chýbajúce licencie

Spoločnosť Huawei ešte stále nie je držiteľom licencie, ktorá by jej umožňovala používať služby Google v najnovších zariadeniach. O licencia prišla v dôsledku obchodných obmedzení zo strany Spojených štátov počas prebiehajúcej obchodnej vojny medzi s Čínou. Je preto viac než pravdepodobné, že najnovšia vlajková loď P40 bude už druhým zariadením, ktoré nebude obsahovať Google služby, čo sa môže negatívne odraziť na predajných číslach hlavne v európskych krajinách. Spoločnosť sa vyjadrila, že smartfóny uvedie na trh so svojou vlastnou náhradou za už spomínané služby.

V praxi to bude znamenať len toľko, že klasické aplikácie ako Gmail, Google Mapy či obchod Play v smartfóne nenájdeš a budeš musieť používať alternatívne aplikácie, ktorých funkčnosť a kvalita je nateraz otázna. Huawei P40 a P40 Pro prídu s najnovším operačným systémom Android 10 s vlastnou nadstavbou EMUI.

Huawei sa snaží vytvoriť svoj vlastný ekosystém

Huawei vo svojich smartfónoch plánuje použiť takzvané Huawei Mobile Services (HMS), čo bude akýsi vlastný obchod s aplikáciami. Telecoms.com informuje, že čínsky gigant mal spolu s výrobcom Oppo požiadať dôležitých vývojárov aplikácií, aby sprístupnili ich aplikácie aj pre HMS. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že Huawei ponúka vývojárom za sprístupnenie 17 000 dolárov.

Aktuálne druhý najväčší výrobca smartfónov sa snaží pomocou HMS a svojho vlastného operačného systému HarmonyOS vytvoriť akýsi nezávislý mobilný ekosystém. V prvom rade však musí presvedčiť vývojárov a zákazníkov, že takéto riešenie má zmysel a z dlhodobého hľadiska bude fungovať. Podľa riaditeľa Huawei sa však v tomto roku nedočkáme smartfónu s HarmonyOS.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Huawei

Použitie HMS pre používateľov znamená toľko, že sa budú musieť obmedzovať na obchod, kde je len niečo okolo 45 000 aplikácií v porovnaní s takmer 3 miliónmi v Obchode Play. Ak sa aj podarí presvedčiť viacerých vývojárov, aby sprístupnili svoje aplikácie, bude trvať veľmi dlho, pokým sa počtom HMS dotiahne na obchod od Google, informuje ZDNet.

Alternatíva s otáznikom

Riešením môže byť aj stiahnutie takzvaného súboru APK (súbor balíka Android) z rôznych dôveryhodných zdrojov na internete. Stiahnuť je možné aj tzv. „GApps“, ktorý obsahuje všetky štandardné služby Google, informuje mybroadband. Toto riešenie však so sebou nesie riziko problémov s funkčnosťou, nakoľko nepôjde o oficiálnu verziu.

Obmedzenia zo strany Spojených štátov sa nevzťahuje na pravidelné bezpečnostné aktualizácie operačného systému, takže v tomto prípade môžu byť zákazníci pokojní. Huawei P40 a P40 Pro budú, ako je už zvykom, zariadenia, ktoré so sebou prinesú len to najlepšie. Okrem krásneho dizajnu sa môžeme tešiť na vylepšenia fotoaparátu a zvýšenie výkonu.

Opäť sa dočkáme prvotriednych špecifikácií

Podľa dostupných informácií má novinka obsahovať až 7 objektívov, pričom 5 z nich sa bude nachádzať na zadnej sklenenej strane a v prednej časti si svoje miesto nájde dvojitý selfie fotoaparát. Na zadnej strane by sme preto mohli nájsť hlavný širokouhlý fotoaparát, ToF objektív, periskop s podporou 10-násobného optického priblíženia, teleobjektív s 9-násobným zoomom a ultraširokouhlý objektív, informuje 9techeleven.

Displej s rozlíšením QHD+ a uhlopriečkou niekde medzi 6,5 a 6,7 palcami ponúkne zobrazovaciu frekvenciu 90 Hz, pomer strán 20:9 a zaoblenie vo všetkých 4 rohoch. O výkon by sa mal postarať procesor Kirin 990 5G s 8 GB alebo 12 GB pamäťou RAM a so 128 GB úložiskom. Absentovať bude pravdepodobne 3,5 mm jack, no naopak chýbať by nemal infračervený port.

Bude nová P40-ka prepadákom?

V marci sa pravdepodobne dočkáme ďalšieho veľmi pekného modelu, ktorý bude nabitý najnovšími technológiami, no bez služieb Google. Huawei sa snaží tento problém vyriešiť, no veľa možností nemá. HarmonyOS podľa všetkého ešte nie je plnohodnotne pripravené a jeho zavedenie by ten najväčší problém aj tak nevyriešilo.

Inštalovanie súborov od tretích strán môže ľudí odradiť z dôvodu straty komfortu a obavy o bezpečnosť. Využívanie alternatívnych aplikácií od spoločnosti Huawei sa momentálne javí ako jediné zmysluplné riešenie, no otázka je, ako budú fungovať a koľko ľudí bude ochotných prejsť z aplikácií od Googlu.

Huawei Mate 30 sa v dôsledku chýbajúcich aplikácií nedostal na mnohé trhy a podobný osud môže čakať aj najnovší počin z dielne čínskeho giganta. Bude to však škoda nielen pre samotnú spoločnosť, ktorá bude vo viacerých krajinách rátať škody, ale v neposlednom rade aj pre zákazníkov, ktorí sa na nový model tešia, no bez Google služieb si ho nebudú chcieť zadovážiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP