Pomaly, ale isto začínajú výrobcovia predstavovať tohtoročné vlajkové lode. Prvou lastovičkou bol Samsung so svojim Galaxy S9, ktoré nasledovalo Sony s modelom Xperia XZ2. Na ďalšie modely už netrpezlivo čakáme, pričom zamiešať karty sa bude snažiť aj čínsky Huawei, ktorý je na našom trhu veľmi obľúbený.

Len pár dní do zadu bol predstavený model Huawei P20 Lite, ktorý prišiel s duálnym fotoaparátom, pomerom strán 18:9 a výrezom v displeji. Zrak fanúšikov je však zameraný na dátum 27. marec, kedy budú predstavené hlavné modely P20 a P20 Pro. Predovšetkým Pro verzia ponúkne niečo, čo doteraz nemal žiadny smartfón.

40 MPx a 5x optický zoom

V pamäti niektorých, sa možno ešte nachádza model Nokia Lumia 1020, ktorý ponúkol fotoaparát so šialeným rozlíšením 41 MPx. Ubehlo takmer päť rokov a Lumia by mohla dostať konkurenciu, aspoň čo sa v počte megapixelov týka. Hlavná kamera Huawei P20 Pro totiž bude mať až 40 MPx. To však nie je všetko. Spoločnosť jej budú robiť ďalšie dva snímače. Jeden s veľkosťou 8 MPx (súčasť duálneho fotoaparátu) a jeden samostatný 20 MPx snímač. Samozrejme nechýba ani podpis spoločnosti Leica, takže sa môžme tešiť na zaujímavé súboje, ktoré sa zvedú na prvých priečkach pri hodnotení kvality fotografií.

Nenechaj si ujsť!
Poliaci excelujú. Huawei P20 Lite ešte nebol predstavený, no už sa objavil v obchode u susedov

Samotný 40 MPx snímač ponúkne až 3x optické priblíženie, ktoré doplní 8 MPx teleobjektív a celkovo tak smartfón poskytne až 5x priblíženie, a to bez straty kvality obrazu. Osamotený 20 MPx senzor je monochromatický a na starosť má čo najlepší kontrast fotiek. Clona snímačov bude v rozmedzí f/1.6 až f/2.4, pričom pribudne funkcia Light Fusion. O nej sa toho veľa nevie, no pravdepodobne bude mať čo dočinenia s lepšími fotografiami pri slabom svetle. K ďalším funkciám patrí laserové zaostrovanie a IR-RGB senzor.

Snímač odtlačkov na prednej strane a škrty vo výbave

Čo sa týka prednej kamery, tá rovnako ako model P20 ponúkne až 24 MPx. Ani v tomto prípade nechýba funkcia Light Fusion. Spoločne so senzormi sa bude nachádzať vo výreze v displeji. Predná strana je osadená až 6,1″ OLED displejom, s pomerom strán 19:9 a rozlíšením 2240 x 1080. Zaujímavé je, že pod ním si miesto našla aj čítačka odtlačkov prstov. Bude zaujímavé sledovať, aké budú výsledné rozmery zariadenia. Známe sú aj ostatné hardvérové špecifikácie, ktoré sú nemenej zaujímavé.

Srdcom je procesor Kirin 970 s NPU, rovnako ako v prípade Mate 10 PRO. Pamäť RAM má veľkosť 6 GB a sekunduje jej 128 GB úložisko. Mimo Európy má byť dostupná aj verzia s 256 GB. Batéria má kapacitu 4000 mAh s podporou rýchleho nabíjania SuperCharge (USB Type-C). Nechýba gigabitová Wi-Fi, NFC, či plné LTE. Sklamaním môže byť Bluetooth 4.2, chýbajúci audio jack, žiadna ochrana proti vode a prachu či absencia bezdrôtového nabíjania, aj keď zariadenie bude mať sklenenú zadnú stranu. S cenovkou 899 € je tak otázne, či v tak silnej konkurencii dokáže obstáť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom