Aktuálny vývoj obchodnej vojny medzi USA a Čínou neveští nič dobré a na rozpory medzi vládami týchto krajín už stihol doplatiť aj druhý najväčší výrobca smartfónov, Huawei. Ten nemôže spolupracovať s americkými firmami a prišiel aj o kľúčovú podporu zo strany Googlu, podľa ktorého však takáto situácia neprospeje nikomu, informuje The Verge. Huawei smartfóny s upraveným Androidom a bez služieb Googlu môžu predstavovať väčšie bezpečnostné riziko aj pre používateľov na americkom trhu.

Čínsky Huawei sa momentálne nachádza v nezávideniahodnej situácii, v ktorej s ním nechcú spolupracovať americkí dodávatelia a obrátila sa proti nemu aj administratíva Donalda Trumpa. Vo výsledku však môžu mať zákazy opačný dopad. Spoločnosť už avizovala, že onedlho predstaví svoj vlastný operačný systém, na ktorom pracuje už nejaký čas. „Mutant“ Androidu v podaní Huawei sa však môže stať ešte väčšou hrozbou, s ktorou nikto nepočítal.

Huawei smartfóny sa môžu stať skrytou hrozbou

Pokiaľ tento gigant vyrukuje s vlastným operačným systémom založenom na Androide, ktorý je voľne dostupný a nepodlieha nariadeniam USA, bude predstavovať hrozbu aj pre americký trh. Bez služieb Googlu sa totiž môže ľahko stať, že bude systém napádaný a najmä menej zabezpečený. O túto stránku sa aktuálne v Android smartfónoch stará služba Google Play Protect, ktorá chráni smartfóny pred vírusmi a malvérmi. Podľa portálu Bloomberg tak mal Google varovať administratívu Donalda Trumpa pred možnými hrozbami, ktoré môžu spôsobiť zákazy voči spoločnosti Huawei.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
USA ako líder obchodných vojen. Huawei nie je prvou ani poslednou firmou, ktorá schytala politické manévre

Spoločnosť by tak mala podľa Financial Times v rámci ochrany bezpečnosti Spojených štátov naďalej poskytovať svoje technológie pre Huawei. V konečnom dôsledku budú mať tieto reštrikcie dopad na mnoho odvetví technologického priemyslu. Scenár krízovej situácie môže pritom začať zákazmi, no neskôr sa môže skončiť vážnym ohrozením nielen bezpečnosti používateľov, ale aj Spojených štátov. Pokiaľ bude Huawei svoje smartfóny s vlastným operačným systémom predávať globálne, každý, kto si ich kúpi, môže byť zasiahnutý kybernetickým útokom.

Práve menšia bezpečnosť vlastného OS môže vyústiť do ešte horšej situácie, z ktorej už nebude ľahké vyjsť. Huawei smartfóny sa bez Googlu a podpory jeho služieb môžu podľa týchto informácií stať „časovanou bombou“. Aktuálne má spoločnosť ešte krátky odklad, ktorý mu zabezpečil využívanie doterajších amerických technológií. Po uplynutí tejto lehoty sa však môže situácia rapídne zhoršiť a zdá sa, že jediným spôsobom ako tomu zabrániť, je opäť povoliť technologickým firmám v USA možnosť spolupráce s touto spoločnosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom