Na listinu firiem spadajúce pod reštrikcie USA proti Huawei nedávno pribudol aj jeden z hlavných dodávateľov čipov, spoločnosť TMSC, ktorá tak bude musieť zastaviť dodávky procesorov pre Huawei už v septembri. Nadchádzajúca vlajková loď Mate 40 tak ukončí éru slávnych procesorov Kirin, pričom obsahovať bude ten najvýkonnejší z nich, upozornil Engadget.

Koniec slávnej série procesorov

Do obrovského množstva problémov, ktoré Huawei posledný rok sužujú, sa čoskoro pridá ďalší. Po nedávnom rozhodnutí vlády USA, ktorá na zoznam spoločností s reštrikciami voči čínskemu gigantovi pridala aj taiwanského výrobcu TMSC, si totiž bude musieť Huawei hľadať nového dodávateľa procesorov.

Keďže TSMC využíva pri výrobe americké technológie, bez licencie musí dodávky pre Huawei stopnúť. Po 14. septembri tak už neodošle žiadnu dodávku waferov alebo HiSilicon čipov.

Ako informoval portál Gizchina, očakáva sa, že pripravovaný čipset Kirin 1000, ktorý má uzrieť svetlo sveta na veľtrhu IFA 2020 už 5. septembra, bude posledným zo slávnej série procesorov Huawei.

Kirin 1000 by mal podliehať 5 nm výrobnému procesu a jeho základ vytvoria aj jadrá Cortex-A78. Huawei si údajne od TMSC zabezpečil dostatok procesorov na výrobu 15 miliónov kusov nového Mate 40, čo firme na nejaký čas určite postačí.

Dodávky Mate 40 však môžu aj tak podliehať veľkým obmedzeniam, pričom sa hovorí aj o verzii pre globálny trh, ktorú by mal dokonca poháňať procesor od MediaTeku. Je totiž dobré vedieť, že Huawei ma síce vlastné procesory, no sám si ich len „dizajnuje“, výrobu necháva na iné firmy.

Zobraziť celú galériu (1)
Jumpstory.com (Úprava redakcie)

Čínski výrobcovia zatiaľ zaostávajú

K problému s výrobou vlastných procesorov sa nedávno vyjadril aj Richard Yu na konferencii China Information Technology Association., ktorý uznal, že čínski výrobcovia procesorov ako napríklad SMIC v súčasnosti nemajú schopnosti na to, aby nedostatok procesorov vyrovnali.

Práve SMIC totiž už dávnejšie spustil sériovú výrobu procesora Kirin 710A, ktorá ale podlieha 14 nm výrobným procesom. Pôvodný Kirin 710 bol však spoločnosťou TSMC vyrábaný pod 12 nm výrobným procesom a už v roku 2018 patril medzi čipy strednej triedy.

Čínsky výrobca by sa síce s priamou podporou Huawei možno dokázal za pár rokov dopracovať na úroveň popredných dodávateľov ako je TMSC, avšak pre Huawei pôjde o obrovskú stratu času, pretože SMIC je dve generácie pozadu za bývalým dodávateľom.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto by mohol vyzerať nový Huawei Mate 40 / Zdroj: OnLeaks / Pricebaba

Napriek všetkým problémom Huawei dodal za prvú polovicu tohto roka až 105 miliónov smartfónov, pričom v druhom štvrťroku postupne predbehol aj Samsung a stal sa najväčším výrobcom chytrých telefónov na svete, píše GSMArena.

Prečítaj si tiež
Huawei spúšťa špeciálny projekt. Úplne sa v ňom vyhne americkým technológiám

Čo sa pripravovaného Mate 40 týka, očakávané sú až 4 modely s rôzne zakrivenými displejmi a tradične luxusným dizajnom. Významné vylepšenia by mal získať aj fotoaparát, v ktorých je Huawei stále kráľom na trhu. Jeho aktuálna vlajková loď P40 Pro si totiž v známom rebríčku DxOMark stále drží prvé miesto.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú