O necelé dva týždne predstaví spoločnosť Huawei svoju novinku Mate 30. Ten bude predstavený aj napriek komplikáciám, ktoré sú s ním spojené. Hrozí, že nebude obsahovať služby Google, bez ktorých si fungovanie dokáže predstaviť len málokto. Čo to znamená pre zákazníkov a existuje vôbec nejaké riešenie?

Kauza Huawei

Huawei už niekoľko mesiacov zažíva turbulentné obdobie. Celá kauza sa začala tým, že Huawei bol zo strany Spojených štátov obvinený zo špionáže, na to mal používať takzvané „zadné dvierka“ vo svojich smartfónoch. Neskôr sa Huaweiu otočilo chrbtom viacero významných technologických spoločností vrátane Googlu, ktorý sa vyjadril, že Huaweiu už nebude poskytovať licenciu na využívanie služieb Google či operačného systému Android. O celej kauze sme písali v podrobnom článku.

Zobraziť celú galériu (3)
YouTube (úprava redakcie)

Na základe týchto udalostí spolu so sankciami, ktoré na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump, sme sa stali svedkami obchodnej vojny medzi najväčšími ekonomikami sveta. Už sa zdalo, že po pár mesiacoch pokoja má Huawei to najhoršie za sebou. Teraz to však vyzerá, že problémom ešte ani zďaleka neodzvonilo.

Novinka bez Google služieb?

Ako uvádza agentúra Reuters, Google neumožní v pripravovanom Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro využívanie služieb Google. Reálne sa tak môže stať, že zariadenie nebude obsahovať Gmail, Google Mapy, Obchod Play, YouTube či mnohé ďalšie. Príčinou tohto kroku sú podľa hovorcu Google práve už spomínané sankcie, ktoré im to neumožnia.

Zobraziť celú galériu (3)
Nový Mate 30 a Mate 30 Pro by boli bez služieb Google drahé telefóny, ktoré budú pre väčšinu používateľov zbytočné. To by však bola škoda, Printscreen/YouTube

 

Jedinou dobrou správou je, že zariadenia zo série Mate 30 budú môcť využívať operačný systém Android, nakoľko na ten sa licencia nevzťahuje. Systém Android je v podstate otvorený a dostupný pre akúkoľvek spoločnosť. Platiť sa musí hlavne za licencie, ktoré oprávňujú využívať služby od Google.

Tie sú v USA a v Európe pre používateľov veľmi dôležité, takže ich absencia môže spôsobiť výrazné problémy s predajom, uvádza portál Mashable.com. Takýto smartfón by bol v podstate pre väčšinu používateľov zbytočný.

Alternatíva v podobe HarmonyOS?

Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete nedávno predstavil svoj vlastný operačný systém HarmonyOS. Ten má byť podľa vyjadrení predstaviteľov oproti Androidu podstatne rýchlejší. Základný rozdiel spočíva v jadre. Podľa riaditeľa Huawei je HarmonyOS prvým operačným systémom na svete, ktorý je založený na mikrokerneli, čo znamená, že obsahuje minimálne množstvo kódu.

Zobraziť celú galériu (3)
HarmonyOS bolo predstavené na konferencii HDC 2019, no podľa slov predstaviteľov nemá isť o priamu konkurenciu pre Android, SITA

Riaditeľ spoločnosti Richard Yu však potvrdil, že HarmonyOS nie je priamym konkurentom pre Android. Nový operačný systém má byť používaný aj v iných zariadeniach a jeho nasadenie do smartfónov by bolo reálne len v tom prípade, keby bol zablokovaný prístup k službám Google. To sa aj aktuálne deje, preto sa špekuluje, že práve Huawei Mate 30 by mohol byť prvým smartfónom, ktorý príde s novým operačným systémom HarmonyOS.

Prioritou hlavne fotoaparát

Uniknuté rendery zatiaľ naznačujú, že Huawei opäť upriami svoju pozornosť na výbavu hlavného fotoaparátu. Snímače majú byť po novom osadené do kruhového tvaru s mierne vystúpeným dizajnom. Na zadnej strane by sa preto mali objaviť dva 40 MPx snímače, jeden 8 MPx snímač a jeden 3D ToF senzor.

Na prednej strane sa má objaviť takzvaný „vodopádový“ displej s bočným zaoblením, ktorý má mať podľa odhadov uhlopriečku s veľkosťou 6,6 palca. Disponovať bude pomerne širokým výrezom, ktorý môže byť domovom pre viacero selfie fotoaparátov a senzorov. Hovorí sa dokonca aj o tom, že Huawei Mate 30 bude mať snímač odtlačkov prstov zabudovaný priamo v displeji, informuje portál Gizmochina.com.

Aké sú riešenia?

Absencia služieb Google nebude prekážať čínskemu trhu, pretože spoločnosť Google a jeho služby sú tam zakázané. Existujú čínske alternatívy ako Baidu či Youku, ktoré sa tešia veľkej obľube a tieto služby dokážu hravo nahradiť. Problém je však pre zvyšok sveta, kde sa väčšina používateľov bez služieb ako Gmail či YouTube jednoducho nezaobíde a iné alternatívy nepripadajú do úvahy pre svoju nízku kvalitu.

V prípade, že sa predsa len dočkáme čierneho scenára, tak možnosti, ako dostať do svojho zariadenia služby Google predsa len existujú. Jednou z nich je stiahnutie takzvaného súboru APK (súbor balíka Android) z rôznych dôveryhodných zdrojov na internete. Stiahnuť je možné aj súbor APK „GApps“, ktorý obsahuje všetky štandardné služby Google, informuje mybroadband.

V tomto prípade ide pomerne o jednoduché nainštalovanie služieb Google, ktoré zvládne každý. Háčiky sú však dva. Prvý predstavuje riziko problémov s funkčnosťou. Nakoľko nepôjde o oficiálnu verziu, môžu sa vyskytnúť komplikácie s kompatibilitou či podporou.

Druhý háčik nepredstavuje problém, no ide skôr o akýsi komfort. Google totiž v novom Androide 10 Q zavedie funkciu, ktorá bude blokovať inštaláciu z neznámych zdrojov. V praxi to znamená len toľko, že v nastaveniach si túto možnosť môžeš odblokovať, no pri každom opätovnom sťahovaní sa automaticky táto možnosť zablokuje. Ide o otravnú vec, no ak si z iného zdroja niečo stiahneš len jednorazovo, toto obmedzenie nemusíš vôbec riešiť.

Ďalšou možnosťou je požiadať Google o výnimku. Pri spustení smartfónu môže Google detekovať zariadenie ako necertifikované. Vtedy ťa systém presmeruje na túto stránku, ktorá je síce určená pre zariadenia s alternatívnou ROM, no Google nevie rozpoznať, že túto možnosť uplatňuješ pri Androide bez certifikácie.

Prihlásiš sa pod rovnakým účtom ako v telefóne a do formulára zadáš GFS Android ID. Vďaka tomu môžeš Google požiadať o výnimku, ktorá však nemusí byť schválená. Navyše, s touto možnosťou môžu mať technicky menej zdatní používatelia problém.

Čo na to používatelia?

Jedno je isté. Smartfón bez služieb Google bude minimálne pre európsky trh absolútne zbytočný. S veľkou pravdepodobnosťou sa síce opäť dočkáme výborného zariadenia s veľmi zaujímavými špecifikáciami, no absencia týchto služieb zapríčiní, že nepôjde o plnohodnotné zariadenie, čo bude škoda nielen pre Huawei, ale hlavne pre používateľov, ktorí sa na novinku už niekoľko týždňov tešia.

Zobraziť celú galériu (3)
Huawei má aj v Európe mnohých fanúšikov, ktorí sa môžu v prípade väčších problémov od spoločnosti postupne odkláňať, SITA

Huawei nemá veľa možností, ako tento problém riešiť. HarmonyOS podľa všetkého ešte nie je plnohodnotne pripravené a jeho zavedenie by tento problém nevyriešilo. Inštalovanie súborov z neznámych zdrojov môže väčšinu ľudí odradiť už len z dôvodu obavy o bezpečnosť svojho zariadenia alebo len z takého prostého dôvodu, ako je lenivosť vôbec hľadať nejaké súbory APK.

Ak sa predsa len dočkáme smartfónu bez služieb Google a tento problém sa nepodarí vyriešiť k spokojnosti všetkých strán, môžeme hovoriť o veľkom probléme pre Huawei. Predaj budúeaj naďalej klesať a jeho vyhliadky na prvenstvo v celosvetovom predaji smartfónov sa opäť o niečo vzdialia, čo bude naozaj škoda. Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro majú byť predstavené už 19. septembra v nemeckom Mníchove.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP