V posledných mesiacoch sme svedkami sporu medzi Huawei a americkou vládou. Tento spor, ako už iste vieš, vyústil do obchodnej vojny medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Najnovšie je Európa vystavená tlaku zo západu a musí vybudovať riešenie pre vybudovanie 5G sietí. O čo všetko by svet prišiel, keby sme nemali technológie od spoločnosti Huawei?

Huawei je popredným celosvetovým poskytovateľom infraštruktúry informačných a komunikačných technológií či inteligentných zariadení. Spoločnosť pôsobí v 4 kľúčových oblastiach – telekomunikačné siete, informačné technológie, inteligentné zariadenia a cloudové služby. Huawei je ale známy najmä výrobou počítačov, tabletov či nositeľnej elektroniky. Produkuje aj zariadenia na mobilné širokopásmové pripojenie alebo zariadenia pre rodinu a domácnosti.

Technológie od spoločnosti Huawei využívajú aj mnohí svetoví telekomunikační operátori, vrátane tých slovenských. Ide predovšetkým o rôzne komponenty, ktoré bývajú nasadené najmä v oblasti 2G a 3G hlasových služieb. Ďalej to môžu byť optické prístupové uzly, na ktoré sa pripájajú zákazníci prostredníctvom koncových zariadení či rôzne modemy a routre.

Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete

Huawei len za rok 2018 predal vo svete viac ako 200 miliónov smartfónov, čo z neho robí druhého najväčšieho výrobcu na svete. Odhaduje sa, že v súčasnosti je v obehu okolo 500 miliónov telefónov tejto značky vo viac ako 170 krajinách, informoval portál techradar.com. Toto sú obrovské čísla, ktoré určite stoja za zmienku.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Telefóny od Huawei sú všeobecne u zákazníkov veľmi obľúbené hlavne vďaka výborným špecifikáciám a prijateľným cenám. Navyše podľa najnovších informácií, ktoré sme ti priniesli aj v našom článku, patria telefóny značky Huawei a Honor medzi najlepšie z hľadiska spoľahlivosti. Majú najmenej záručných opráv a najnižšiu mieru zlyhania.

Dcérska spoločnosť Honor je jednotka  strednej triedy v Číne

Huawei priniesol na trh aj vyššie spomenutú značku Honor. Dcérska spoločnosť sa nedávno oddelila a aktuálne tvorí samostatnú firmu produkujúcu predovšetkým smartfóny. Honor zaznamenal v prvej polovici roka 2018 až 150 % nárast predaja svojich produktov. Z vlajkovej lode Honor 10 sa predalo za pár mesiacov od spustenia predaja vyše 3 milióny modelov a celkovo sa za prvé štyri mesiace v roku 2018 predalo až vyše 18 miliónov kusov všetkých zariadení.

Zákazníci si okrem výborných smartfónov obľúbili aj notebooky, ako MateBook 14 či MateBook X Pro alebo tablety línie MediaPad. Nadšenci nositeľnej elektroniky nedajú dopustiť na fitness náramok Huawei Band 3 Pro alebo smart hodinky Huawei WATCH GT.

Huawei patrí medzi najvýznamnejšie technologické spoločnosti na svete

Veľmi dôležitú časť portfólia spoločnosti Huawei tvoria technológie. Huawei poskytuje svojim partnerom a zákazníkom po celom svete obrovské množstvo rôznych technológií. Priemyselným zákazníkom ponúka produkty ICT infraštruktúry, špecializuje sa na kybernetickú bezpečnosť, na bezdrôtové siete, optické siete, dopravné a podnikové siete či softvér.

Ďalej sa venuje energetickým sieťam, cloudovým službám, vývojom ukladacích priestorov, oblasti inteligentnej analýzy videa a údajov, rozvoji priemyslu na základe digitálnej a inteligentnej budúcnosti, či umelej inteligencii.

Problémy s 5G na základe obchodnej vojny

V súvislosti s pripravovaným spustením siete 5G sa objavili nové problémy. Huawei je totiž jedna z najvýznamnejších spoločností v rámci budovania 5G sietí a hrozí to, že bez svojich kontaktov zrejme nevybuduje 5G sieť pre Európu včas. To by mohlo mať vážne následky, nakoľko sa vybavenie a spustenie 5G sietí môže pre operátorov značne predražiť.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit Tech/YouTube

V každom prípade je nutné dodať, že Huawei je obrovská technologická spoločnosť, ktorá okrem pestrého výberu rozličných zariadení poskytuje svetu hlavne veľmi veľa dôležitých technológií. Je len ťažké si predstaviť, čo by sa stalo, keby bol Huawei pomocou prebiehajúcej obchodnej vojny úplne vytlačený z trhu.

To, či reálne firma spôsobuje riziko pre národnú bezpečnosť krajín, ktoré používajú jej produkty alebo je to všetko len politická hra zo strany Spojených štátov, sa ešte len ukáže. Fakt je ten, že spoločnosť momentálne zastáva veľmi dôležité miesto v technologickom odvetví a jeho prípadná strata môže ohroziť aj ďalšie spoločnosti vo svete a milióny obchodov, ktoré sú na spolupráci s Huawei závislé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP