Najnovšie likvidačné sankcie zo strany USA voči Huawei pravdepodobne zapríčinia koniec procesorov Kirin v nových modeloch smartfónov čínskeho giganta a jeho dcérskej spoločnosti Honor. Nové informácie priniesol portál Android Police.

Len nedávno kolovali internetom informácie, podľa ktorých prezident Donald Trump predĺžil zákaz obchodovania amerických spoločností s Huawei a zároveň uvalil nové licenčné obmedzenia pre medzinárodné podniky, ktoré používajú softvér a technológie z USA.

Tieto obmedzenia sa tak dotkli najzraniteľnejšej oblasti čínskej firmy, ktorou je jeho divízia čipov HiSilicon. Tá pre giganta produkovala úspešné procesory Kirin, ktoré sme mohli vidieť v takmer každom modeli s logom Huawei či Honor. Gigant svoje vlastné čipy začal vo veľkom používať hlavne po roku 2019, kedy mu bolo odopreté používanie procesorov od spoločnosti Qualcomm.

Huawei sa bude musieť obrátiť na MediaTek a UNISOC

Pomerne značný úspech týchto procesorov sa pravdepodobne nepozdával Donaldovi Trumpovi a americkému ministerstvu obchodu. Nové licenčné obmedzenia spôsobili, že výrobca čipov TSMC, ktorý pre Huawei vyrábal väčšinu Kirin procesorov, bol nútený zastaviť prijímanie objednávok.

V blízkej budúcnosti tak hrozí, že Huawei nebude mať dostatok vlastných procesorov pre všetky svoje modely a rovnako aj smartfóny dcérskej značky Honor. Podľa správ z portálov CNMONikkei gigant skúma možnosti implementácie čipov od MediaTekUNISOC pre niektoré z nových modelov smartfónov.

Hroziacu krízu Huawei možno zažehná, svoje postavenie voči konkurencii ale bude obhajovať len ťažko

Podľa všetkého tak už Huawei so spomínanými výrobcami procesorov rokuje. V podobnom duchu sa vyjadril aj Zhao Ming, prezident obchodného oddelenia Honor, ktorý to uviedol v rozhovore po uvedení smartfónu Honor X10. Ten ešte stále obsahuje procesor Kirin 820. V prípade implementácie procesorov MediaTeku do smartfónov značky Huawei však nejde o žiadnu novinku.

MediaTek sme už v minulosti mohli nájsť v modeloch nižšej a strednej triedy oboch značiek. Tentokrát však bude musieť gigant pre svoje modely a smartfóny značky Honor uvažovať aj o ich nasadení do vyšších tried a hoci by si Huawei s procesormi od spoločností MediaTek a UNISOC v aktuálnej situácii pomohol, stále bude v nevýhodnom postavení oproti konkurencii ako je napríklad Xiaomi.

Problematické licencie môžu celú situáciu zhoršiť

Problém sa však môže zauzliť ešte viac. Podľa všetkého chce Huawei obísť zákaz USA tak, že pre výrobu procesorov Kirin využije služby Foxconnu alebo dodávateľských reťazcov spoločností Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Striktné obmedzenia v otázke licencií výroby a použitých technológií ale veľmi reálne dokážu „uzavrieť“ aj túto alternatívnu cestu.

Ak by sa tak stalo, je možné, že obmedzenia by sa dotkli aj MediaTeku a spomínanej spoločnosti UNISOC. Takéto katastrofické scenáre ohrozujú Huawei aktuálne najviac.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú