Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Poradca vlády a člen Rady pre umelú inteligenciu Veľkej Británie sa ostro vyjadril k AI a dal jasne najavo, ako vlády pristupujú k potenciálne revolučnej a zároveň rizikovej a nebezpečnej technológii, ktorá preniká do prakticky všetkých oblastí priemyslu a vedy. Ako vysvetľuje Interesting Engineering, príliš výkonná AI môže byť jednoducho zakázaná.

V záujme ľudstva

Experti zaoberajúci sa reguláciou umelej inteligencie sa zameriavajú najmä na umelú všeobecnú inteligenciu, známu ako AGI, ktorá má dosahovať intelektuálne kapacity človeka, avšak s oveľa lepšou pamäťou a množstvom vedomostí, ktoré človek nikdy nedosiahne. Takáto technológia môže nielen preberať pracovné miesta, ale dokonca nahradiť ľudstvo úplne.

Marc Warner, výkonný riaditeľ spoločnosti Faculty, ktorý je takisto členom spomínanej rady, v rozhovore pre BBC vysvetlil, že môže nakoniec dôjsť aj ku kompletnému zákazu AGI. Upozorňuje na to, že ľudstvo získalo svoje postavenie na Zemi práve vďaka svojej inteligencii a ak bude prekonaná, môže mať ľudská civilizácia vážne problémy. Niektorí sa obávajú dokonca aj zániku a vyhynutia ľudského druhu.

Tesla/Youtube sceenshot

Na druhej strane špecializované systémy s umelou inteligenciou, ktoré sa zaoberajú konkrétnou problematikou a procesmi, nie je nutné automaticky zakazovať a je možné ich regulovať podobne ako dnešné technológie. Reguláciou AI sa zaoberá aj EÚ, ktorej prvý súhrn noriem a zákonov pre túto oblasť zatiaľ stále prechádza legislatívnymi procesmi a jeho implementácia môže trvať ešte dva až tri roky.

Zvláda čítať myšlienky

AI preniká aj do medicíny, kde sa pomocou umelej inteligencie a dát z magnetickej rezonancie mozgu (MRI) podarilo dekódovať ľudské myšlienky a to navyše s pomerne vysokou presnosťou. Veľkou výhodou v porovnaní s predošlými metódami je aj fakt, že ide o neinvazívnu metódu, teda nie je nutné do lebky pacienta vkladať žiadne elektródy.

Základné obmedzenia

Do akej miery bude AGI regulovaná je zatiaľ otázkou budúcnosti, keďže dnes ide o neexistujúcu technológiu, ktorej príchod nie je možné s presnosťou predpovedať. Podľa Warnera je základom regulovať aspoň limity výpočtovej sily, ktorú je možné špecifickým systémom vyhradiť.

rawpixel.com/freepik

Nedávne vyhlásenie varujúce pred možnými rizikami umelej inteligencie a potenciálnym vyhubením ľudskej rasy podpísal dokonca aj Bill Gates či bývalý zamestnanec spoločnosti Google, Geoffrey Hinton, ktorý je považovaný za jedného z otcov umelej inteligencie. Okrem mnohých vedcov podpísali vyhlásenie aj Sam Altman, riaditeľ OpenAI či Demis Hassabis, riaditeľ Google DeepMind.

„Zmiernenie rizika vyhynutia kvôli umelej inteligencii by malo byť globálnou prioritou spoločne s ďalšími spoločenskými rizikami, ako sú pandémie či jadrová vojna,“ znie 22-slovné vyhlásenie, pod ktoré sa podpísali mnohí vedci a rôzne známe mená.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú