Experti upozorňujú na blížiacu sa katastrofu, ktorej zvrátenie je pre ľudstvo prakticky nemožné, informuje Interesting Engineering. Podľa novej štúdie môže totiž v najbližších rokoch dôjsť ku kolapsu dôležitého oceánskeho prúdu, ktorý je známy pod skratkou AMOC a je nesmierne dôležitý pre teplotu vôd v severných regiónoch Atlantického oceánu, ktorý následne ovplyvňuje aj klímu v Európe.

Všetko sa môže zmeniť

Z kolapsu tohto prúdu majú experti vážne obavy, keďže môže spôsobiť obrovské zmeny nielen v Európe, ale prakticky na celom svete. Podľa odborníkov to nie je po prvý raz, čo dôjde ku kolapsu tohto prúdu a vysvetľujú, že to naposledy spôsobilo prudké oteplenie a následné ochladenie v podobe doby ľadovej. Prúd bol následne obnovený, následky však budú katastrofálne.

Len v priebehu jedinej dekády môže dôjsť k výkyvu teplôt severnej hemisféry o 10 až 15 °C, pričom už oteplenie o 1,5 °C v priebehu jedného storočia je podľa vedcov katastrofálne. Podľa novej štúdie môže dôjsť ku kolapsu prúdu už v roku 2025 a na 95 % k nemu dôjde medzi rokmi 2025 až 2095.

NASA/Goddard Space Flight Center's Scientific Visualization Studio

Ako presne bude takýto kolaps vyzerať známe nie je, v prípade drastického ochladenia však môže mať Európa vážne problémy s potravinovou sebestačnosťou. Letá totiž budú príliš chladné a krátke pre niektoré kľúčové plodiny, čo môže ohroziť milióny životov. Chladnejšie zimy zase skomplikujú infraštruktúru, či už vo forme dopravy alebo vykurovania, ktoré sa stane oveľa náročnejším.

Rekordné suchá a požiare

V Európe je čoraz viac badať katastrofálne následky klimatických zmien, pričom krajiny hlásia čoraz väčšie suchá a vyskytuje sa aj stále viac požiarov, ktoré je nesmierne ťažké dostávať pod kontrolu. Obzvlášť ničivé požiare momentálne zúria v Grécku, obrovskú plochu však zachvátili aj na Sibíri, kde s nimi Rusko prakticky nebojuje, píše The Guardian.

Môžu za to aj ľudia

Aj keď AMOC už v minulosti spôsobil problémy, vedci najprv predpokladali, že k podobnému kolapsu dôjde oveľa neskôr, vysvetľujú vedci v štúdii zverejnenej v žurnále Nature. Tentoraz sa však na procese podpísala ľudská aktivita a produkcia veľkého množstva škodlivých emisií, ktoré ovplyvňujú rôzne prirodzené procesy a v niektorých prípadoch ich priebeh urýchľujú.

Európa je navyše najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom. V dôsledku klimatickej krízy sa otepľuje približne dvakrát rýchlejšie, ako je celosvetový priemer a následky sú čoraz horšie. Najteplejší rok od začiatku meraní zaznamenali vlani viaceré krajiny západnej a juhozápadnej Európy a s rekordnými horúčavami súviselo 16 000 úmrtí. Extrémy počasia, prevažne záplavy a víchrice, spôsobili škody za dve miliardy eur.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú