Plusy

+ Grafická stránka je na pomery PlayStation VR veľmi kvalitná
+ Atmosféra je úžasná
+ Súboje so svetelnými mečmi
+ Dabing a príbeh

Mínusy

- Extrémna krátkosť titulu
- Spracovanie pohybu pomocou teleportu
- Tri separátne stiahnuteľné kapitoly
- Občasné problémy s detekciou Move ovládačov

Filmový fenomén Star Wars čoraz výraznejšie ožíva aj na herných obrazovkách, kde sme sa v krátkom čase dočkali hneď niekoľkých vydarených titulov. Sila a svetelné meče figurujú aj v nedávnej hre Vader Immortal, ktorú si hráč môže vyskúšať rovno vo virtuálnej realite.

Vyzerá to tak, že v poslednom čase sa s titulmi z tohto univerza roztrhlo vrece. Po kritikou veľmi dobre prijatom akčnom Star Wars Jedi: Fallen Order sme mohli na vlastnej koži vyskúšať, aké pocity zažívajú piloti vesmírnej flotily v Star Wars: Squadrons. Práve druhý menovaný titul má s Vader Immortal spoločný prvok a tým je spracovanie vo virtuálnej realite.

Virtuálny výlet do vesmíru

Vader Immortal je zážitkom, ktorý ťa prenesie do úžasného sveta boja dobra proti zlu, navyše v nádherných sci-fi kulisách. Zámerne sme použili pojem zážitok, lebo je tu citeľný odklon od klasickej hry. Miestami sme si pripadali ako v interaktívnom filme. A rovnako ako v každom dobrom filme nám bolo ľúto, že je koniec. V tomto prípade žiaľ koniec prichádza veľmi skoro.

Vader Immortal je ukážkovým využitím technológie VR

Dej je zasadený do obdobia medzi Hviezdne Vojny: Epizóda III – Pomsta Sithov a Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej. Zhostíš sa role pašeráka, ktorý je zajatý a uväznený na planéte Mustafar. Už úvodné minúty hrania ťa vtiahnu do deja a nezáleží na tom, či si dlhoročným fanúšikom alebo nováčikom vo svete Hviezdnych vojen. Spracovanie ťa úplne pohltí a ty stratíš pojem o čase.

Technická stránka je na pomery PlayStation VR veľmi podarená. Použitý Unreal engine odvádza svoju prácu nadštandarne, aj keď limity technológie je miestami predsa len cítiť. Najväčší podiel na tom, ako hra vyzerá, majú samozrejme dizajnéri, ktorí sa naozaj predviedli. Detailne spracované postavy a prostredia pôsobia uveriteľne a realisticky. Mierne rušivo vyznievajú vzdialené pozadia, ktoré sú v ostrom kontraste so zvyškom hry.

Kde mám ten svetelný meč?

Kým zážitok je dávkovaný v maximálnej možnej miere, s hrateľnosťou to až také ružové nie je. Pravdupovediac, je dosť jednoduchá a v prvej kapitole si užiješ jeden jediný súboj a aj ten až na úplnom konci. Väčšinu času stráviš nasledovaním svojich spoločníkov a občas potiahneš za páku, aby si otvoril dvere. Na druhej strane, orientácia v priestore je naozaj podarená a VR funguje ako má.

Pohyb samotný je spracovaný formou teleportovania sa na miesto, ktoré naznačíš pomocou ovládača PlayStation Move. Táto herná periféria je titulom vyžadovaná a bez pohybového ovládača si hru nezahráš. Hlavne zo začiatku tento spôsob presunu pôsobí neobvykle, ale dá sa na to rýchlo zvyknúť. Obzvlášť divne to ale vyznieva pri súbojoch, kde stojíš na mieste a nepriatelia sa tak musia dostať k tebe.

Súboje sú jednoduché a po vizuálnej stránke im nemáme čo vytknúť. So svetelným mečom v ruke získavaš pocit prevahy a neporaziteľnosti. Útoky nepriateľov môžeš správnym načasovaním blokovať a dokonca môžeš odrážať projektily späť k ich majiteľom. Túto nádherne vyzerajúcu zbraň využiješ aj pri odstráňovaní prekážok, ktoré ti stoja v ceste.

K ovládaniu máme jednu výhradu. Pravdepodobne je to dané použitou technológiou snímania pohybu, ale občas sa nám stávalo, že ovládače move nereagovali tak, ako by mali. Vtedy pomohlo len vycentrovanie pohľadu pomocou tlačidla Options.

Súboje so svetelným mečom patria k vrcholným zážitkom, ktoré hra prináša

Čo by to bol za titul zo sveta Hviezdnych vojen, keby sa v ňom nevyskytovala Sila. Tá tu samozrejme prítomná je a jej využívanie je veľmi vítaným pomocníkom. Nepriateľov môžeš pomocou tlakovej vlny odhodiť ďaleko od seba alebo im môžeš vytrhnúť z ruky zbraň, ktorú proti nim okamžite použiješ. Primárnu úlohu v súbojoch však jednoznačne hrajú svetelné meče.

Znalcov série určite neprekvapia nepriatelia, ktorým budeš čeliť v priebehu hrania. Do cesty tvojmu svetelnému meču sa postavia klasickí pešiaci známi ako Storm Troopers a celkom pestrá paleta robotických nepriateľov. Do úvahy je potrebné brať aj fakt, že ide o titul, ktorý sa opiera o oficiálnu licenciu filmového spracovania Hviezdnych vojen a drží sa tak pôvodnej predlohy.

FonTech

Trilógia

Vader Immortal je rozdelený do troch častí. Je to pozostatok pôvodného epizodického vydania titulu na PC pre Oculus Rift. To je samo o sebe v poriadku, nerozumieme však rozhodnutiu, prečo je potrebné každú epizódu sťahovať osobitne. Po dohraní danej epizódy je tak potrebné hru vypnúť, vyskočiť do základného menu PlayStation a odtiaľ spustiť ďalšiu kapitolu.

Toto nezmyselné kúskovanie výrazne narúša celkový dojem z hrania najmä kvôli už spomínanej krátkosti jednotlivých kapitol. Celkový čas dohrania sa pohybuje mierne pod 3 hodiny, čo je naozaj málo. Síce tu ešte je možnosť otestovať si svoje schopnosti v tréningovej miestnosti, no tým hlavným, čo ťa udrží v napätí až do konca, je práve dejová línia.

Vzhľadom na veľmi krátke trvanie jednotlivých kapitol ide o titul na 1 večer

Príbeh sa točí okolo Darth Vadera a jeho posadnutosti po artefakte, ktorým dokáže ovládať samotnú smrť. Akoby náhodou sa mu do cesty pripletieš práve ty a urobíš všetko preto, aby si sa z tej prekliatej planéty dostal čo najďalej. Celkovej kvalite určite napomáha veľmi kvalitný dabing a scenár, na ktorom spolupracoval David S. Goyer, ktorý stojí napríklad za Temným Rytierom.

Nech ťa Sila sprevádza…

Aj napriek svojej extrémnej krátkosti a priamočiarosti sme si hranie Vader Immortal užili. Pre majiteľov PlayStation VR a fanúšikov Star Wars je Vader Immortal povinnou jazdou a to predovšetkým kvôli jedinečnej atmosfére, ktorú autori zachytili na jednotku.

Už dlho sa nám nestalo, že by sme pri používaní VR mali zimomriavky. Áno, tak epické niektoré scenérie naozaj sú. O to viac zamrzia ďalšie nedostatky, ktoré herný zážitok vo veľkom zrážajú.

HODNOTENIE

6.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom