Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Za turbulentným obdobím, ktoré momentálne zažíva trh kryptomien, je možné hľadať všetko od tzv. FUD správ (správy širiace neistotu a pochybnosti), čínskych regulácií, Elona Muska či problémov, v ktorých sa ocitla najväčšia kryptomenová burza Binance. Nič z toho však u odborníkov v oblasti digitálnych mien nezmenilo očakávania ohľadom najväčšej kryptomeny na svete.

K „hyperbitcoinizácii“ dojde do roku 2050, tvrdia odborníci

Ako informuje portál CoinTelegraph, podľa nového prieskumu, ktorý zverejnila platforma Finder.com, sa očakáva, že do roku 2050 dôjde vo svete financií k „hyperbitcoinizácii“, a teda že bitcoin prekoná nekryté peniaze alebo meny vydávané centrálnymi bankami.

NEPREHLIADNI
Hrozí Slovensku čierny scenár? V Česku banka zablokovala obchod s kryptomenami, slovenské sú veľmi opatrné

Napriek tomu, že vzorku prieskumu tvorí „iba“ 42 odborníkov vo svete kryptomien, ukazuje štúdia dôležitý fakt, že ani cenový prepad bitcoinu z historického maxima v apríli tohto roka nemal príliš veľký vplyv na ich výhľady pre najväčšiu kryptomenu do budúcna.

Až 54 % respondentov si myslí, že hyperbitcoinizácia, teda moment, kedy sa bitcoin a transakcie v jeho sieti stanú dominantnou formou globálnych financií, príde aspoň do roku 2050, zatiaľ čo jeden respondent tvrdí, že sa tak stane až oveľa neskôr a 44 % odborníkov neočakáva, že k nej niekedy vôbec dôjde.

Veľkou témou vo svete kryptomien a najmä bitcoinu je aj jeho využitie v rozvojových krajinách, ktoré v posledných mesiacoch opäť „naštartoval“ Salvádor, kde sa najväčšia kryptomena stala legálnou menou.

Podľa odborníkov, ktorí odpovedali v prieskume, je však stredoamerická krajina len začiatkom príbehu a prijatie bitcoinu ako legálnej meny čoskoro čaká mnoho ďalších rozvojových krajín. 55 % respondentov tvrdí, že bitcoin sa stane najbežnejším nástrojom výmeny v týchto krajinách, pričom 33 % z nich si myslí, že sa tak udeje už v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Ekologické motívy budú poškodzovať bitcoin, prechod na Proof-of-Stake však nie je riešením

Zaujímavé boli tiež odpovede odborníkov na otázky spojené s environmentálnymi problémami, ktoré sú „ťarchou“ ťažby bitcoinu. Až 93 % respondentov očakáva, že tlak na posun k zelenej energii bude poškodzovať bitcoin.

Napriek tomu si však viac ako polovica odborníkov nemyslí, že prechod na „ekologickejší“ model Proof-of-Stake, ktorý čaká napríklad druhú najväčšiu kryptomenu ethereum, je odpoveďou aj napriek potenciálnym cenovým dopadom kvôli obrovskej spotrebe ťažiarov. 66 % respondentov označilo model Proof-of-Work, na ktorom bitcoin aj ethereum v súčasnosti funguje, za „nevyhnutné zlo“.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Prechod na Proof-of-Stake u etherea totiž prinesie nie len zefektívnenie transakcií, no aj veľké nevýhody pre ťažiarov, čo nám nedávno potvrdil aj jeden slovenský ťažiar v tomto rozhovore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú