Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom svojej stránky na Facebooku informovala o ďalšom šialenom Hoaxe, ktorý sa začal šíriť Slovenskom. Z ľudí sa snaží ťahať peniaze a ako zámienku používa bizarný príbeh- nigérijský kozmonaut údajne uviazol vo vesmíre.

Kto tomu vôbec uverí?

„Odbor počítačovej kriminality úradu policajného zboru Policajného prezídia zaznamenal vo zvýšenej miere rozosielanie tzv. „Nigérijských listov“ v slovenskom a anglickom jazyku,“ píše na svojej Facebookovej stránke polícia Slovenskej Republiky.

Štart rakety Soyuz MS-16 s posádkou expedície číslo 63 / Zdroj: NASA

Nigérijské listy, známe tiež ako Scam419, je typ podvodu, v ktorom sa podvodník snaží obrať svoju obeť o peniaze pomocou vymysleného príbehu. Jeho korene siahajú do 90. rokov a vyvinul sa predovšetkým prostredníctvom reťazových listov, pričom príbehy boli rôzne.

Jedno však mali spoločné, snažili sa na svoje obete citovo pôsobiť a vyvolať v nich pocity empatie. Príbehy mali preto dojemný obsah a od obete v závere žiadali peniaze, ako formu pomoci.

Nevymizli ani po štvrťstoročí

Nigérijské listy pretrvávajú dodnes a úplne nevymizli ani po troch desaťročiach od svojho zrodu. Azda najšialenejším z popisovaných príbehov je práve ten, po ktorom dostal podvod svoje meno, píše Autocont.

Ide o príbeh nigérijského kozmonaut, ktorého údajne dostali do vesmíru Sovieti na svojej kozmickej lodi v roku 1990. Ten ale vo vesmíre uviazol, pretože sa Sovietsky zväz v roku 1991 rozpadol.

RKK Energia

To je, samozrejme, úplny nezmysel. Nigéria nikdy nemala človeka vo vesmíre a už vôbec nie na sovietskej kozmickej lodi. Vesmírne programy sú prísne strážené a astronauti sú extremne dôležité osoby – dodnes sa nestalo, aby nejaký ostal len tak čakať vo vesmíre na záchranu vďaka peniazom z „milodarov“.

Afrika sa skutočne snaží

Aj keď to znie možno trochu nereálne, vesmírny program afrických krajín nie je len na srandu. Práve ten nigérijský možno považovať za jeden z najvyspelejších. Vlastný pokus o vesmírny program mala dokonca aj Zambia, ktorá popularizovala vesmír a pomocou dvojmetrového sudu chcela pristáť na Marse.

Nigéria operuje na obežnej dráhe Zeme s tromi satelitmi, pričom trom starším skončila životnosť a zhoreli pri vstupe do zemskej atmosféry, píše Africa News. Pre porovnanie, Slovenská republika dostala do kozmu dva satelity, z ktorých jeden letel tento rok na palube rakety Sojuz.

TUKE/Letecká fakulta

Nigérijské satelity údajne na orbite neoperujú úplne optimálne, isté problémy mala ale aj naša prvá družica. Rozpočet Nigérijskej vesmírnej agentúry v roku 2020 dosahoval približne osem a pol milióna eur a agentúra zamestnáva okolo 2000 ľudí.

Založili ju v roku 1999 a jej ambície sú veľké, kooperuje so Spojeným Kráľovstvom, Ruskom a Čínou. Do roku 2030 chce dokonca dostať do vesmíru aj vlastného kozmonauta – snáď tam teda neuviazne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú