Z vesmírnych pretekov minulého tisícročia si pamätáme najmä Sovietsky zväz s ohromným množstvom prvenstiev a Spojené štáty americké, ktoré ako prvá a dodnes jediná krajina dostali ľudí na povrch Mesiaca.

Na svete však bola krajina, ktorá si stanovila odvážny cieľ – poraziť obe veľmoci nielen v pretekoch k Mesiacu, ale tiež v pristátí s ľuďmi na Marse. Bola to Zambia a príbeh ich vesmírneho programu je veľkou inšpiráciou pre obyvateľov tejto africkej krajiny dodnes.

Oponent, od ktorého nik nečakal vôbec nič – a nesklamal

Písal sa rok 1964 a dve najväčšie svetové veľmoci mierili na Mesiac. Za sebou už mali množstvo dôležitých míľnikov, z ktorých azda najznámejší je dnes prvý človek vo vesmíre, ktorým sa stal Jurij Alexejevič Gagarin. Zambia však nedosiahla nič z toho, práve sa jej len podarilo nadobudnúť nezávislosť od Spojeného kráľovstva.

Do pozornosti ale prišiel Edward Makuka Nkoloso, ktorého plán pre slobodnú Zambiu bol jasný – poraziť svetové veľmoci nielen v pretekoch na Mesiac, ale tiež pristáť na Marse s pomerne početnou posádkou.

SideNote / Youtube screenshot

Samotný plán však pôsobí skôr ako šialená výprava z divadla Járy Cimrmana – na povrchu červenej planéty malo pristáť špeciálne vycvičené 16-ročné dievča, dve mačky a kresťanský misionár, spomína starý článok od Time.

Výcvik bol bez akýchkoľvek pochybností skutočne jedinečný

Kým astronauti zvyčajne prechádzajú zdĺhavým výcvikom pozostávajúcim z veľmi zložitých testov, výuky a mesiacov tvrdej driny v obklopení špičkových technológií, výcvik zambijských astronautov sa líšil. Nádejný afronaut vliezol do veľkého kovového sudu, v ktorom ho následne sotili dolu svahom. Podľa ich vlastných slov tým simulovali stav beztiaže. Za rovnakým účelom použili aj klasickú hojdačku zhotovenú z lán upevnených na strome – tú vyskúšal aj samotný Nkoloso a na svoj výtvor bol hrdý.

Cieľom misie na Mars bolo založenie kresťanského ministerstva pre “primitívnych marťanov”, pričom Zambia sa mala stať vládcom “Siedmeho neba medzihviezdneho priestoru”. I keď bol celý program celkom očividne nábožensky ovplyvnený, Nkoloso dohováral misionárovi, aby marťanov nenútil ku kresťanstvu.

Dark5 / Youtube screenshot

A čo ich raketa? Zambia nemala jediného technického inžiniera
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom