Do oficiálneho predstavenia elektromobilu Lucid Air zostáva už len pár dní. Automobilka aktuálne na svojom Twitteri zverejnila teaser, ktorý odhaľuje, aký rýchly bude nový elektrický sedan označovaný aj ako „zabijak“ Tesly Model S.

Aktualizácia 3.9.2020

Lucid už dlho láka fanúšikov elektromobilov na predstavenie nového modelu Air, ktorý má byť najlepším elektrickým vozidlom vo všetkých smeroch.

Práve táto automobilka má mať na svedomí  tento najrýchlejšie sériovo vyrábaný sedan sveta, ktorý je v šprinte na 400 m len o stotinu sekundy pomalší ako hyperšport Ferrari LaFerrari či Porsche 918 Spyder a len o 2 stotiny zaostáva za Bugatti Veyron Super, informuje The Verge.

Výsledky potvrdil Lucid Air v nedávnom šprinte a jeho ohromné zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 2,5 sekundy bolo zachytené aj na videu. Celkovo tak šprint na 1/4 míle, čo je približne 402 metrov, zvládol tento pripravovaný elektrický sedan len za 9,9 sekundy. Šprintu sa zúčastnil Lucid Air vo verzii Dream Edition s 1080 konskými silami. Odhalenia samotného elektromobilu sa máme dočkať už 9. septembra.

Ďalšie detaily o vozidle zverejnila automobilka aj na svojom webe, kde potvrdila, že dvojica elektromotorov poháňajúcich prednú a zadnú nápravu bude spolu disponovať výkonom vyše 1000 koní. Každý motor bude mať výkon až 650 koní a maximálne otáčky dosahujú až 20 000 ot./min., pričom hmotnosť jedného je len 74 kg. Energiu pohonu dodáva 900 V batéria s kapacitou 113 kWh. Lucid však prinesie aj extrémne rýchle nabíjanie, ktoré doplní kapacitu batérie pre dojazd na 482 km už za 20 minút.

Pôvodný článok

Aj keď samotný teaser neodhaľuje žiadne konkrétne čísla, jeho popis a a detaily v ňom naznačujú, že Lucid Air bude rýchlejší, než Model S v edícii Performance. Model S je doteraz považovaný za jeden z najrýchlejších, respektíve najlepšie zrýchľujúcich sériovo vyrábaných automobilov sveta, no Lucid ho má o toto postavenie pripraviť.

Lucid Motors

Ako upozornil portál CarBuzz, Model S v najvýkonnejšej verzii Performance zvládne prejsť štvrť míle za skvelých 10,4 sekúnd. Práve na tejto hodnote sa zastavila časomiera v spomínanom videu na Twitteri, čo by mohlo naznačovať, že Lucid Air bude v tejto disciplíne súťažiť práve s Modelom S, no a zrejme by šla automobilka sama proti sebe, ak by si nebola istá tým, že sa jej podarí rekordný čas pokoriť.

Na pokorenie tohto limitu použijú Lucid Air v špeciálnej verzii Dream Edition. Jedná sa o zatiaľ najvýkonnejší variant s dvomi elektromotormi, pohonom všetkých štyroch kolies a výkonom viac ako 1000 koní. Neskôr by však mala prísť na trh ešte výkonnejšia verzia s trojicou elektromotorov a výkonom okolo 1800 koní.

Lucid Motors

Lucid však neplánuje pokoriť Model S iba v šprinte na štvrť míle. Automobilka už dávnejšie uviedla, že produkčná verzia dosiahne dojazd podľa americkej normy EPA až 517 míľ, čiže 832 km. Aj v tomto smere by tak hravo pokorila Model S, ktorému sa len nedávno podarilo prekonať hranicu dojazdu cez 400 míľ. Model S dokázal podľa hodnotenia EPA prejsť na jedno nabitie presne 402 míľ, teda 647 km.

Oficiálne predstavenie novinky je naplánované na 9. septembra a prebehne prostredníctvom online prenosu, no samotná automobilka tvrdí, že predstavenie bude niečo úplne iné, než na čo sme boli doteraz zvyknutí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom