Vývoj telekomunikačných zariadení za posledné desaťročia pokročil, no napriek tomu sa aj pri bežných službách, ako sú volania, môžu vyskytnúť podivné poruchy. Jednu z nich aktuálne riešia u našich západných susedoch a úrady, ba ani telekomunikačné spoločnosti jej nevedia prísť „na kĺb“. Okrem českých portálov s touto informáciou prišlo aj slovenské Živé.sk

Volania medzi účastníkmi hovoru môžu byť v niektorých prípadoch odpočúvané a sledované. Čo však treba robiť v prípade, že vlastníš starú, tlačidlovú Nokiu a pri prichádzajúcom hovore by si počul hlas volajúceho ešte skôr ako vôbec zdvihneš telefón? S týmto kurióznym problémom sa v Českej republike stretol technik Martin Vítek. Prvá nečakaná situácia sa udiala už pred 3 rokmi, kedy pri prichádzajúcom hovore zrazu z reproduktora začul hlas volajúceho. Ten volal z pevnej linky na jeho staručkú Nokiu so SIM kartou od operátora Vodafone.

Problém sa vyskytol na viacerých miestach

Ako je možné, že je hlas volajúceho počuť bez nutnosti zdvihnutia hovoru? Túto situáciu sa pán Martin rozhodol riešiť s kompetentnými spoločnosťami a vyskúšal ju tiež na iných miestach v Česku. Nanešťastie sa jeho obavy potvrdili a chyba sa dokonca objavila aj u pevných liniek káblovej televízie UPC v Prahe, na Opavě a niektorých VoIP telefónoch. Po niekoľkých ďalších skúškach a jednoznačnom presvedčení, že ide o závažnú bezpečnostnú chybu, sa teda obrátil na operátora Vodafone, O2, ale aj sprostredkovateľa CETIN.

zdroj fotografie: Pixabay

Nakoniec sa mu poradilo uspieť až na Českom telekomunikačnom úrade, kde po dlhých chvíľach presviedčania musel poruchu technikom reálne predviesť. Jeho historická Nokia potom putovala do laboratória na testovanie. Neskôr kontaktoval aj Národný bezpečnostný úrad, no ten problém odmietal riešiť. Porucha sa síce objavuje len na starších, tlačidlových telefónoch, no vzniká zrejme v sieťach tamojších operátorov O2, Vodafone, UPC a T-Mobile. Tí už ale používajú na spájanie hovorov modernú techniku.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Slováci sa opäť stali terčom útokov zo zahraničných telefónnych čísiel

Akých zariadení sa tento závažný problém týka? Jedná sa najmä o staré Nokie 1600, 6080, 6230i a im podobné modely. Modernejšie telefóny ako Nokia N73 už táto situácia nezasiahla, no je možné, že sa s ňou potýkajú aj moderné smartfóny. V tomto prípade je zrejme už úlohou softvéru nepúšťať do reproduktora hlas volajúceho, pokiaľ nie je hovor zdvihnutý. Napriek tomu ide o značné bezpečnostné riziko, ktoré sa však spomedzi všetkých zainteresovaných rozhodol vážnejšie riešiť len Český telekomunikačný úrad.

Na Slovensku sa chyba nevyskytuje

Slovenskí operátori sa však podľa doterajších informácií s podobne problémovou situáciou zatiaľ nestretli. Hovorca slovenského Telekomu pre Živé.sk sa k otázke vyjadril nasledovne: „Podobnú chybu sme v našej sieti zatiaľ nezaregistrovali.“ Rovnako reagovalo aj O2, Orange a 4ka zasa uviedla, že využíva najmodernejšie technológie pre kvalitné zabezpečenie hovorov.

zdroj fotografie: Pixabay

Problém nezaregistroval dokonca ani prevádzkovateľ sietí pevných liniek Slovanet. Riešenie situácie v Česku je zatiaľ v nedohľadne, no treba podotknúť, že ide o pomerne podivný problém, s ktorým sa stretol len 1 účastník – pán Martin Vítek pre Žive.cz. Záverečné stanovisko zatiaľ vydané nebolo, pretože chyba môže byť nielen v sieti telekomunikačných operátorov, ale aj v samotnom telefóne. Aký je tvoj názor na tento problém? Stretol si sa s niečím podobným v minulosti?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom