Spoločnosť Blue Origin sa chystá na svoj veľkolepý debut v podobe prvého suborbitálneho letu s posádkou, v mnohom prekonajú nedávny let Virgin Galactic. Zlomia tiež veľmi dôležité rekordy, no firma čelí vážnym problémom a nezhodám s ULA, informuje Futurism.

20:00

Blue Origin zverejnil prostredníctvom Instagramu dych berúce video z kamery v kapsule. To zachytáva posádka, ktorá si užíva stav beztiaže trvajúci len zopár minút.

Prostredníctvom Twitteru sa spoločnosť podelila aj o video z pristávania rakety New Shepard. Pre tento konkrétny nosič ide už o tretie pristátie.

15:30

Štvorčlenná posádka vystupuje z kapsuly, ako prvý vyšiel Jeff Bezos, za ním Oliver Daemen, Wally Funk a nakoniec Mark Bezos. Blue Origin dnes zavŕšil nesmierny míľnik, nad Kármánovu líniu vo výške 100 km dostali dodnes najstaršieho a najmladšieho človeka.

Jeff Bezos po návrate z vesmíru. Zdroj: Blue Origin/Youtube

15:22

Kapsula s posádkou úspešne pristála v púšti, všetci sú v poriadku a misia prebehla perfektne a podľa plánov.

15:20

Kapsula úspešne rozprestrela svoje obrovské padáky a spomalila na rýchlosť približne 24 km/h.

15:19

New Shepard úspešne pristál, kapsula s astronautmi sa vracia na Zem. Jeff Bezos hlási, že posádka je veľmi šťastná.

15:15

Došlo k úspešnému odpojeniu kapsule od rakety, posádka sa nachádza v stave beztiaže.

15:14

Raketa a posádka sú vo výbornom stave, stúpanie a naberanie rýchlosti pokračuje

15:12

Došlo k úspešnému štartu a posádka štyroch budúcich astronautov je už na ceste do vesmíru.

15:11

Do štartu ostáva posledná minút, prebiehajú testy náklonu raketového motora.

15:10

Do štartu ostávajú dve minúty, od rakety sa oddelil prístupový mostík a napätie pomaly graduje.

15:07

Do štartu ostáva 5 minút a všetky systémy sú v dobrom stave. Spoločnosť Blue Origin je pripravený po dvoch dekádach dosiahnuť prvý obrovský míľnik.

Blue Origin/Youtube

15:02

Do štartu ostáva 10 minút. Do vesmíru sa čoskoro dostane doteraz najstarší a najmladší pasažier a zároveň aj najbohatší človek na Zemi.

14:58

Odpočítavanie pokračuje, nový čas štartu je približne 15:13 nášho času.

14:49

Z technických príčin došlo k podržaniu odpočítavania na T-15 minút. Toto podržanie je bežné a štart oneskorí len o niekoľko minút.

14:47

Technici sa snažia o uzavretie kapsuly a jej utesnenie. Komunikáciu s posádkou má na starosti Christina Bezos, sestra Marka a Jeffa Bezosa, ktorí práve sedia na palube rakety New Shepard.

14:37

Štvorčlenná posádka pozostávajúca z miliardára Jeffa Bezosa, jeho brata Marka Bezosa, Wally Funk a Olivera Daemena vstupuje do kapsuly RSS First Step.

Aktualizácia 20. júla o 14:26:

Štvorčlenná posádka sa blíži k vrchu rakety New Shepard, do ktorej čoskoro nastúpia. Najprv musia zdolať niekoľko poschodí, čas štartu je naplánovaný na 15:04 nášho času v prípade, že pôjde všetko podľa plánu.

Pôvodný článok:

Zmena plánov, poletí mládenec

Posledným pasažierom na palube misie NS-16 sa stáva Oliver Daemen, ktorý v sedadle nahradí výhercu aukcie. Ten za svoje sedadlo zaplatil až 28 miliónov amerických dolárov a svoju účasť musel presunúť na neskorší let kvôli časovým problémom.

Oliver Daemon, čoskoro najmladší astronaut v histórii. Zdroj: Blue Origin

18-ročný Oliver Daemen sa tak stane prvým platiacim pasažierom pre Blue Origin. Podľa hovorcu spoločnosti, ktorý sa vyjadril pre CNBC, sa jeho otec zúčastnil aukcie a vyhral letenku na druhom lete s posádkou. Ako však poznamenal aj portál SPACE, spoločnosť pôvodne neoznámila, že je v aukcii možné vyhrať letenky aj pre ďalšie lety.

Mladý Daemen sa údajne zaujímal o vesmír už od svojich štyroch rokov a momentálne sa usiluje o získanie pilotnej licencie. Chystá sa študovať fyziku a inovatívny manažment na univerzity v Holandsku a svojou prítomnosťou na palube rakety New Shepard prekoná rekord z roku 1962, kedy letel do vesmíru 25-ročný German Stepanovič Titov (ten sa ale dostal aj na obežnú dráhu).

Blue Origin

Okrem najmladšieho astronauta sa nachádza medzi prvými pasažiermi aj najstaršia astronautka, Wally Funk. Tá bola v 60-tych rokoch súčasťou projektu Mercury 13, skupiny trinástich žien trénovaných rovnako, ako mužskí astronauti. Do vesmíru sa však ani jedna z nich, až doteraz, nedostala. Dvoch rekordných astronautov na palube doplní aj samotný Jeff Bezos a jeho brat, Mark Bezos.

V beztiažovom stave budú dlhšie

New Shepard s misiou NS-16 na palube prekoná medzinárodne uznávanú hranicu vesmíru (100 km) už o pár dní 20. júla. Štart je naplánovaný na 15:00 nášho času a bude ho možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní. Prekonaním Kármánovej línie porazia aj nedávny let Virgin Galactic, ktorý dosiahol hranice vesmíru definované len Federálnym leteckým úradom v USA.

Raketový motor BE-3PM firmy Blue Origin, ktorý poháňa ich suborbitálne rakety New Shepard. Zdroj: Blue Origin

Kapsula so štyrmi pasažiermi sa od nosnej rakety oddelí približne 165 sekúnd po štarte. Astronauti tak dostanú niekoľko minút v beztiažovom stave (oveľa dlhšie než na raketopláne Virgin Galactic) pri najväčších oknách, aké sa kedy dostali do vesmíru.

Raketa New Shepard následne vertikálne pristane asi 3,3 km od miesta štartu. Niekoľko minút po mäkkom dosadnutí na pristávacie nohy sa dotkne Zeme aj kapsula s pasažiermi. Tá klesá za pomoci obrovských padákov, ktoré zaručujú bezpečné a plynulé spomalenie. Tesne pred dopadom na povrch naštartujú malé raketové motory, vďaka ktorým je toto dosadnutie plynulejšie a kapsula nenarazí vo vysokej rýchlosti.

Blue Origin

ULA spoluprácu s Blue Origin ľutuje

Spoločnosť United Launch Alliance vošla do spolupráce s Blue Origin, ktorý im mal dodať raketové motory spaľujúce CNG pre novú raketu Vulcan, ktorá je pre ULA veľkým skokom vpred. To ale ešte nevedeli, že sa mieni Blue Origin uchádzať o rovnaké kontrakty so svojou pripravovanou raketou New Glenn a motory tak ľahko a spoľahlivo nedodajú.

Ako píše Ars Technica, mnohé súkromné zdroje hovoria o zlých vzťahoch medzi oboma spoločnosťami. Podľa niektorých je s vývojom motorov BE-4 oveľa väčší problém, než Tory Bruno, riaditeľ ULA, verejne priznáva.

ULA

Ten síce tvrdil, že za odklad prvého letu Vulcanu môže zákazník, spoločnosť však doteraz neobdržala letu schopné motory.

Ich vývoj prebieha od roku 2011 a Blue Origin ich meškanie bližšie nevysvetlil. Napriek problémom sa však ULA tejto spolupráce nevzdáva – nemajú veľmi na výber.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú