Spojené arabské emiráty sa stanú historicky prvou arabskou krajinou, ktorá na Mars vyšle svoju vlastnú sondu. Keď šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan ešte v roku 2014 oznámil, že Spojené arabské emiráty plánujú kozmickú misiu na Mars, veľa ľudí iba neveriacky krútilo hlavami.

Ubehlo 6 rokoch od tohto odvážneho vyhlásenia a krajina vysiela prvú sondu na červenú planétu. Misia na Mars bola pôvodne plánovaná na 14. júla 2020, no kvôli nepriaznivému počasiu bol štart preložený na piatok 17. júla o 22:43 nášho času, uviedla vláda na Twitteri.

Misia EMM (Emirates Mars Mission) je úplne provou vesmírnou misiou Spojených arabských emirátov na Mars. Plánom je skúmať komplexný obraz atmosféry a zmeny počasia na Marse. Ústrednou „postavou“ celej misie je sonda Hope, ktorá váži 1,5 tony (vrátane paliva), je 2,37 metrov široká, 2,90 metra vysoká a po stranách má dva 900 W solárne panely. Celkové náklady na výrobu sondy dosiahli hodnotu 200 miliónov amerických dolárov, čo možno v porovnaní s inými misiami považovať za jednu z najlacnejších.

Mohammed Bin Rashid Space Centre

Sonda sa na obežnú dráhu červenej planéty dostane vo februári 2021 a jej úlohou bude dôsledne sledovať a zaznamenávať údaje o atmosfére Marsu, konkrétne únik vodíkových a kyslíkov plynov z atmosféry. Misia by mala napomôcť pri ďalšom skúmaní povrchu planéty a tiež pri jeho kolonizácii.

O tom, že sa to s kolonizáciou Marsu myslí naozaj vážne, svedčia aj plány Elona Muska, ktorý svojim zamestnancom nedávno oznámil, že sa vesmírna loď Starship stáva novou hlavnou prioritou.

Sondu do vesmíru vynesie raketa H-IIA z odľahlého ostrova Tenaghashima v Japonsku. Štart rakety bude možné sledovať aj v priamom prenose na tomto odkaze.

Tento mesiac okrem Spojených arabských emirátov odštartujú misiu na Mars aj ďalšie dve svetové mocnosti, USA a Čína. Všetky sú naplánované v relatívne krátkom časovom horizonte z dôvodu otvorenia časového okna, ktoré je pre lety na Mars nesmierne dôležité.

Časové okno, počas ktorého sa lety na Mars uskutočňujú najjednoduchšie, trvá od začiatku júla do 11. augusta a otvára sa každé 2 roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom