Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Predpovede počasia nám v posledných mesiacoch priniesli mnoho prekvapivých správ o mrazivých nociach a silnom snežení. Tuhá zima na Zemi sa však ani zďaleka nevyrovná studenému prostrediu Marsu. Vesmírna agentúra NASA spustila s pomocou sondy InSight sledovanie počasia  na tejto planéte, kde môžeme vidieť vždy aktuálne teploty.

Povrch Marsu je poriadne chladné miesto, ktoré sa teraz vedci z NASA rozhodli preskúmať ešte detailnejšie. Aby dokázali získať čo najviac poznatkov o tejto planéte, využili sondu InSight, aby im posielala nepretržité údaje o teplote. Táto planetárna sonda sa navyše nachádza severne od rovníka Marsu, ktorý je známy pod názvom Elysium Planitia. Severnú časť planéty teraz zasiahlo zimné obdobie, kedy sa priemerná teplota pohybovala na úrovni -63 °C.

Počasie Marsu ako na dlani

Úlohou sondy InSight je teda vydržať aj extrémne nízke teploty, ktoré by sme si na Zemi ani len nevedeli predstaviť. Ráno je totiž na Marse aj -95 °C. Povrch planéty sa však cez marťanský deň zahreje po dopade slnečných lúčov na približne -5°C. Vedci pritom už pozorovali údaje o vysokom a nízkom tlaku, ktorý na Marse vytvára vlastné počasie. Striedanie nízkeho a vysokého tlaku je znakom meteorologických systémov. „V porovnaní so Zemou má Mars takmer dokonalé sínusové signály tlaku“, prezradil v tlačovej správe Don Banfield, vedúci meteorologickej misie pre podsystém APSS s meteorologickými senzormi.

Nenechaj si ujsť
Mars pochoval ďalší z roverov NASA. Dôležitá misia sa pre Opportunity definitívne skončila

Tlakové signály pritom oscilujú približne každých 2,5 solov, teda dní na Marse. Jeden sol má 24 hodín a 39 minút. Vedci však popri výkyvoch teploty pozorujú aj pieskové víry podobné tornádam a tektonickú aktivitu planéty. Sonda InSight im dokáže poskytnúť aj údaje o dopade meteoritov. Aktuálne počasie na Marse teda nie je pre ľudí nič príjemné a výkyvy teplôt bývajú neraz poriadne vysoké. Všetky informácie o aktuálnych meteorologických podmienkach môžeme nájsť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú