Po januárovej nehode vesmírnej lode Starhopper, kedy ju silný vietor v Texaskej základni prevrátil a loď sa poškodila, sa testy konečne posunuli vpred. Spoločnosť Elona Muska dala všetko do poriadku a loď Starhopper má za sebou prvý štart motora.

Loď Starhopper je testovacou loďou spoločnosti, na ktorú inžinieri konečne osadili úplne nový motor Raptor, ktorý bude kľúčovým kusom hardvéru pre finálnu verziu lode Starship spolu s boosterom Super Heavy. Dnes tak po prvýkrát naštartovali tento motor pripevnený k rakete. Test bol podľa očakávaní úspešný.

Keďže sa jednalo o vôbec prvý zážih motora upevneného k lodi Starhopper, motor bežal iba pár sekúnd a raketa sa tamer neodlepila od Zeme, informuje portál The Verge. Na to, aby sa Starhopper dostal do vyšších nadmorských výšok, bude potrebovať trojicu nových motorov Raptor. Po tomto úspešnom teste sa však veci budú hýbať rýchlym tempom vpred.

Prvé lety zo základne Boca Chica už v roku 2020

Elon plánuje vypraviť prvé komerčné lety z ich základne Boca Chica v Texase, ktorú aktuálne stále budujú, už v roku 2020. Týmto jeho odvážnym vyjadreniam sa ani nemožno diviť, keď ich testy idú ako po masle. Po dnešnom úspešnom štarte by tak ďalej mali nasledovať testy s tromi motormi a letmi vo väčších nadmorských výškach a rovnako aj testy pristávania modulu. Následne bude spoločnosť určite testovať aj samotnú raketu Starship so 7 motormi Raptor. Na nízku orbitu Zeme ju vynesie modul Super Heavy.

Zobraziť celú galériu (0)
redbubble.com - Kimi Talvitie

Možno si to ešte ani tak veľmi neuvedomuješ, ale vesmírne lety sú už naozaj veľmi blízko. Dôkazom toho je aj prvá oficiálne naplánovaná cesta okolo Mesiaca v rakete Starship, ktorú si objednal japonský miliardár Yusaku Maezawa, informuje portál space.com. Táto cesta je naplánovaná až na rok 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom