Vývoj technológií za posledné roky výrazne pokročil a všetky fantastické inovácie sa postupom času dostali aj do áut. Pri výbere nového modelu zákazníci aktuálne uprednostňujú väčšie SUV-čka, no nie všetky dokážu ponúknuť rovnako kvalitnú výbavu. Renomovaní výrobcovia vložili do týchto 5 SUV modelov inovatívne technológie, ktoré očaria každého potencionálneho záujemcu. 

Rovnako ako v segmente elektroniky, tak aj medzi automobilmi existujú rôzne cenové kategórie, ktoré sa vzťahujú k samotnej výbave daných modelov. Veľký úspech u zákazníkov v posledných mesiacoch zaznamenali veľké SUV-čka. Zopár z nich však ponúka technológie, o ktorých by sa nám pred pár rokmi ani len nesnívalo. Samozrejme, že takéto kúsky aj niečo stoja, no na oplátku si zákazník užije vrcholný luxus spojený s tými najlepšími inováciami.

Volvo XC 90

Švédske Volvo je vo svete známe ako výrobca jedných z najbezpečnejších automobilov, ktoré v najvyššej výbave ponúkajú poriadnu dávku luxusu. Posledným skvostom z dielne škandinávskeho výrobcu je priestranný model XC90 v prémiovom prevedení a so skvelými technológiami. XC90-ka v sebe skrýva 4 kamery s 360° záberom, ktoré vodičovi prinášajú dokonalý prehľad o okolitom svete pri riadení, ale aj parkovaní.

Na veľkom dotykovom displeji sú pri parkovaní zobrazené pohľady kamier. Vodič si len pomocou dotyku môže vybrať pohľad z akejkoľvek časti vozu.

Volvo do tejto novinky zabudovalo aj autonómny systém brzdenia a polo-autonómne funkcie, ktoré umožňujú zrýchľovať, zastavovať či spomaľovať v premávke pri rýchlosti nižšej ako 30 km/h. No nie je táto možnosť ako stvorená pre čoraz častejšie zápchy?

Pri výbere výbavy si zákazník môže zvoliť aj tri rady sedadiel, ktoré pojmu až 7 pasažierov. Výrobca navyše pridal interiéru extra priestor oddialením A-stĺpikov od prednej nápravy. Luxus a dostatok miesta tak XC 90-ke rozhodne nechýba.

Rôzne motorizácie ponúkajú rozličný výkon. Zákazník si môže zvoliť napríklad 320-koňový preplňovaný motor alebo hybridnú verziu so 407 koňmi, ktorá pri akcelerácií vodiča poriadne zatlačí do sedadla. Základná cena tohto švédskeho SUV-čka začína na 56 300 €, no pokiaľ by si si chcel prezrieť aj doplnkovú výbavu či ďalšie motorizácie, všetko môžeš nájsť v oficiálnej ponuke.

Audi Q7

Špičkovú nemeckú kvalitu v triede SUV reprezentuje aj automobilka z Ingolstadtu. Z tejto ponuky sa Audi pýši svojim modelom Q7, ktorý v tomto roku priniesol mnoho inovácií. Nový jazdný asistent dokáže v prípade ohrozenia automaticky brzdiť, pričom zatvorí všetky otvorené okná, aby bola bezpečnosť posádky čo najväčšia.

Zákazník si tiež môže zvoliť ešte pokročilejšieho jazdného asistenta, ktorý bude sledovať situáciu pri cúvaní a zabráni prípadným kolíziám. Taktiež dokáže pri jazde udržať mohutnú Q7-ku vo svojom jazdnom pruhu.

Nenechaj si ujsť
Autonómne Tesly dostali konkurenta. Nová A8-čka od Audi je nabitá technológiami

V prémiovej výbave nechýba ani prepracovaný head-up displej, ktorý zobrazuje všetky dôležité informácie o rýchlosti, rýchlostnom obmedzení, no nechýba mu ani navigácia. Veľká 12,3″ obrazovka za volantom zasa prináša detailné o vozidle a infotainment.

Tri rady sedadiel po sklopení odhalia obrovský nákladný priestor, nad ktorým sa pýši delené panoramatické strešné okno. Vyhrievanie predných sedadiel prichádza už ako štandardná výbava. Za príplatok však dostane zákazník ešte väčší luxus v podobe kože a ventilácie so zabudovaným masážnym systémom sedadiel.

Audi Q7 ako prémiový SUV model tohto renomovaného výrobcu začína na cene 59 500 €, no tá najluxusnejšia verzia môže zákazníka stať až 99 400 €. Všetko ale závisí od motorizácie a výbavy, ktorú je možné rozšíriť o príplatkové prvky. Detailné informácie môžeš nájsť priamo v oficiálnom cenníku.

Tesla Model X

Všetkých výrobcov sa pred pár rokmi pokúsila tromfnúť americká Tesla s Modelom X a musíme uznať, že sa jej to v istých smeroch skutočne podarilo. Elegantné krivky karosérie v spojení s otváraním dverí v štýle krídel vtáka len ťažko hľadajú konkurenciu. Najväčším pokladom Modelu X je však jeho špičkový autopilot, ktorý dokáže počas jazdy samostatne zrýchľovať, brzdiť, meniť smer jazdy či vyhnúť sa nebezpečným kolíziám.

Čelné sklo na vrchole výrobca vybavil kamerou, ktorej doménou je rozoznávanie chodcov na prechodoch a čítanie dopravných značiek. Vďaka tomu môže autopilot prispôsobiť jazdu tak, aby bola pohodlná, ale zároveň dostatočne bezpečná pre všetkých účastníkov premávky.

Ovládanie tohto elektromobilu je realizované prostredníctvom obrovského 17″ dotykového displeja, ktorý sa týči v strede palubnej dosky. Jeho pomocou je možné ovládať otváranie dverí, kufra, sledovať navigáciu a dopravné informácie v reálnom čase. Tento jedinečný prvok výbavy zatiaľ okrem Tesly nepriniesol žiaden iný výrobca. Riadenie všetkých funkcií tohto elektromobilu sa tak dostalo na úplne nový level.

Model X disponuje najväčším interiérom vo svojej triede, aj keď vo výbave nesie tri rady sedadiel. Strednú trojicu je možné stlačením jediného tlačidla posunúť, čo umožní pasažierom jednoducho sa usadiť v poslednom rade.

Nenechaj si ujsť
Takéto fantastické vlastnosti má každá Tesla vrátane najlacnejšieho Modelu 3

Nemenej dôležitým prvkom výbavy je tiež ospevovaný „Ludicrous“ mód, s ktorým Model X vo verzii P100D zvládne na jedno nabitie prejsť až 465 km. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 133 000 €, no existuje aj lacnejšia verzia, ktorej hodnota neprekračuje 70 000 €. Viac informácií o tomto technológiami nabitom elektromobile sa dozvieš priamo na stránke Tesly.

Bentley Bentayga

Vrcholom luxusu v kategórií SUVje jednoznačne Bentley Bentayga, ktorý je dokonca vybavený vlastným porcelánovým setom. Dokonalé spracovanie aj toho najmenšieho detailu, ale aj ohromné technológie naznačujú, že tento dravec nebude pre každého. Osem jazdných režimov pre vodiča, tempomat a terénny režim sú len ochutnávkou toho, čo Bentayga v skutočnosti ponúka.

Ovládanie tohto unikátu zjednodušujú mnohí jazdní asistenti, vrátane varovných systémov. Tie zvyšujú bezpečnosť majiteľa, ale aj samotného vozu v každom momente. Aj pri cúvaní z parkovacieho miesta.

Zábavu si počas jazdy neužíva len vodič za volantom, ale aj pasažieri na zadných sedadlách. Opierky hlavy predných sedadiel totiž vzadu prinášajú 8″ obrazovky pre sledovanie rôzneho obsahu.

Absolútnou dokonalosťou je masážny systém zabudovaný do všetkých sedadiel. Zadný rad sa od predného líši prítomnosťou opierky nôh, aby si cestujúci mohli počas dlhých ciest pokojne odpočinúť.

Pravdaže takáto výbavy aj niečo váži, no silný motor pod kapotou Bentaygy dokáže už za 4 sekundy zrýchliť na 100 km/h a ručička tachometra sa zastavuje až pri rýchlosti 300 km/h. Čo však takýto luxusný unikát stojí? Nuž, budúci záujemca by si mal rozhodne pripraviť 6-cifernú sumu, ktorá sa bude odvíjať od zvolenej výbavy. Oficiálna stránka výrobcu ti však o tomto jedinečnom SUV-čku prezradí ešte viac detailov.

Maserati Levante

Bologna v Taliansku sa nepreslávila len svojimi chutnými špagetami, ale aj výrobcom prémiových automobilov, ktorý si hovorí Maserati. Jeho doterajšia ponuka zahŕňala najmä luxusné sedany, no konkurencia nespí, a tak sa aj tento taliansky výrobca rozhodol vstúpiť so segmentu SUV. Prvým v tejto kategórií je model Levante, s ktorým výrobca začína naberať skúsenosti s výrobou takýchto mašín.

Jeho výbava však nepripomína, že ide o prvý pokus Maserati začleniť sa medzi rivalov. Polo-autonómne funkcie, adaptívny tempomat, krížová detekcia priestoru za vozidlom či výstrahy pri vybočení z jazdného pruhu a varovania pred kolíziami sú zlomkom toho, čo zákazníkovi Maserati Levante núka.

Nenechaj si ujsť
Toto je najkrajší elektromobil na svete. Historický Jaguar E-Type dostal moderné inovácie

Drsný pohľad prednej masky a veľká mriežka chladiča sú nezameniteľnými znakmi tohto talianskeho výrobcu. Ten do interiéru pridal 8,4″ displej, ktorého možnosti si vodič vyberá pomocou centrálneho ovládacieho tlačidla. Vo výbave už samozrejme nechýba funkcia Apple CarPlay, ale ani Android Auto.

Základná cenovka tohto tátoša z Talianska začína na 72 653 €, za čo zákazník dostane motor s 275 koňmi. Pokiaľ však zatúži po výkonnejšej verzii, má k dispozícii na výber aj benzínový motor V6 s výkonom až 430 koní, no jeho cena sa zvýši na 90 300 €. Pokiaľ ťa toto talianske SUV s trojzubcom zaujalo, môžeš o ňom viac informácií nájsť na oficiálnej stránke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom