V poslednej dobe sa čoraz viac diskutovalo o príchode novej vlajkovej lodi so štyrmi kruhmi na prednej maske. Dnešné odhalenie v Barcelone prinieslo množstvo nových technológií, pričom najviac zaujalo autonómne riadenie a úplne nový, aktívny podvozok.

Na prvý pohľad však zaujme netradičná kabína, ktoré prichádza s minimom fyzických tlačidiel. Nahradili ich dotykové obrazovky, pričom vodič ich môže mať k dispozícií celkovo až štyri. V základnej výbave ponúkne tri, štvrtý head-up displej bude dostupný za príplatok. Interiér tak dostal zaujímavý nádych a môžeme očakávať, že podobným smerom pôjdu aj ďalšie modely nemeckej automobilky.

Audi A8zdroj fotografie: Audi

Autonómne riadenie Audi AI

Audi A8 prichádza s treťou úrovňou autonómneho riadenia a pridáva sa tak k ďalším automobilkám, ako je napríklad Tesla. Systém od Audi však dokáže prevziať kontrolu nad riadením ‘‘len‚‚ do rýchlosti 60 km/h. Na tom by však nič nebolo, keďže podobných asistentov tu je už viacero. Audi však dovoľuje vodičovi úplne zložiť ruky z volantu a venovať sa napríklad sledovaniu televízora. Klasickú kombináciu senzorov a kamier dopĺňa aj laserový skener. Ak auto rozpozná, že už ďalej nemôže riadiť samo, vyzve vodiča, aby prevzal kontrolu naspäť. Je však dôležité pripomenúť, že úroveň autonómie bude obmedzená podľa zákonov, ktoré sú v krajine, kde sa auto predáva.

Audi A8zdroj fotografie: Audi

Inovatívny podvozok vďaka elektromotorom

Audi A8 zaujalo takisto aj svojim podvozkom. Okrem riadenia zadnej nápravy, využíva totiž aj aktívne pruženie pomocou elektromotorov. Predná kamera prekontroluje cestu až 18-krát za minútu, aby sa podvozok vedel čo najlepšie prispôsobiť. V spojení s pneumatickým zavesením sa docieli plynulejšia jazda, nakoľko každá pneumatika je ovládaná vlastným elektromotorom. Zlepší sa takisto stabilita a polomer otáčania. V prípade bočného nárazu systém dokáže dvihnúť danú stranu až o 8 centimetrov, čím lepšie ochráni posádku.

Ako hovorí Audi, koncepčné auto z filmu Ja Robot sa začína pomaly realizovať. Will Smith je na Audi A8 určite hrdý. Dúfajme však, že z filmu vzíde len toto auto a nie tisícky robotov, ktorí budú chcieť nad nami vládnuť. Ako hodnotíš najnovšiu vlajkovú loď z Ingolstadtu?

zdroj fotografie: Audi

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom