Teraz čítate
Stvoriteľ dnešných komplikovaných hesiel sa mýlil. Teraz prišiel s omnoho jednoduchšími pravidlami

20 rokov sme používali heslá, ktoré sú pre nás ťažko zapamätateľné, ale počítačmi ľahko uhádnuteľné. Autor pravidiel, ktoré všetci nenávidíme, priznal svoje pochybenie.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Všetko sa to odohralo v roku 1980, keď verejnosť ešte nemala prístup na internet a kyber kriminalita takmer neexistovala. Bill Burr pracoval ako manažér v Národnom Inštitúte Štandardov a Technológie (NIST) a vypracoval pravidlá pre „bezpečné heslá“, ktoré používatelia pri registrácii na webových stránkach musia spĺňať.

Nedostatok vedomostí

heslá
zdroj fotografie: Pixabay

Práve on je dôvodom, pre ktorý sú v heslách požadované veľké písmená, malé písmená, čísla či špeciálne znaky. Tieto pravidlá vypracovával v roku 2003, no v tom čase toho ešte veľa nevedel a musel sa tak spoliehať na dokumenty z roku 1980. Burr sa ale priznal, že veľa z toho, čo spravil teraz ľutuje. Heslá so zastaranými pravidlami sú zbytočne komplikované, ľudia si ich ťažko zapamätávajú a počítače ich ľahko uhádnu. Ukázalo, že heslá môžu byť v skutočnosti omnoho jednoduchšie.

Nenechaj si ujsť
Obchod Google Play obsahoval tri aplikácie, ktoré špehovali používateľov. Ubezpeč sa, či ich náhodou nemáš nainštalované

heslá
zdroj fotografie: Randall Munroe 

Heslá nemusia byť vôbec zložité

Ideálne je zvoliť si kombináciu štyroch náhodných slov, ako napríklad „correcthorsebatterystaple“. Silu tohto hesla lepšie pochopíš na komikse vyššie. Kým rozlúštenie hesla „Tr0ub4dor&3“ by trvalo pri tisícoch tipov za sekundu zhruba 3 dni, heslo „correcthorsebatterystaple“ by bolo uhádnuté pri rovnakom tempe možno až o 550 rokov. Paul Grassi z NIST zároveň dodal, že by mohla odpadnúť nutnosť pravidelnej zmeny hesla a používatelia by ich tak menili iba pri podozrení, že boli ukradnuté.

Na nových pravidlách sa pracuje

NIST už bol poverený pre napísanie nových pravidiel, ktoré by boli pre ľudí prijateľnejšie a pre počítače ťažšie prelomiteľné. Grassi tvrdí, že začiatkom júna už boli všetky najzákernejšie podmienky odstránené. Spočiatku si mysleli, sa bude jednať o pomerne rýchly úkon, no nakoniec museli pravidlá písať úplne odznova. Všetko ale dobre dopadlo a pravidlá sa už pomaly začínajú dostávať do IT sveta.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
25%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
25%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • majko. ucet

    Pekný rozdiel 🙈😃