Zdá sa, že znovuzrodenie ruského automobilového priemyslu nebude také jednoduché. Svedčia o tom aj predajné čísla oživenej legendy Moskvič, z ktorého sa v minulom roku predalo iba 1 % všetkých vyrobených vozidiel. Informoval o tom portál Drom.ru.

Rusi počas minulého roka hrdo oznámili, že sa chystajú oživiť legendárnu značku Moskvič. Za čias minulých možno boli Moskviče dobré autá, no tie súčasné od nich majú na míle ďaleko. Dôvod je jednoduchý. Nový Moskvič je totiž stopercentne čínske auto, ktoré sa v Rusku iba montuje.

Čínska kvalita miesto ruskej

Pôvodný Moskvič vznikol ešte v roku 1930 a aj keď nikdy nevyrábal práve revolučné autá, sprvu sa mu darilo držať krok s dobou a dizajn prvých áut, ako napríklad KIM-10, lahodí oku dodnes a pôsobí ako slušný veterán.

Aj keď po to technickej stránke nebola žiadne sláva, ešte vždy sa jednalo o tie lepšie autá z východného bloku. Rusko sa teraz rozhodlo legendárnu značku po dlhých rokoch opäť oživiť modelom Moskvič 3, ktorý sa v skutočnosti zakladá na dizajne čínskej značky JAC, ktorá očividne dodáva aj komponenty. Auto sa montuje v bývalej továrni Renault.

V skutočných testoch neočaril

Z doterajších recenzií je jasné, že nový Moskvič bude auto zamerané pre masy a bežných ľudí. Benzínový motor má objem 1,5 litra a výkon 150 koní, čo podľa tamojších novinárov absolútne postačuje na každodenné jazdenie. Papierová spotreba je niekde na úrovni  6,6 l/100 km. V realite sa ale vyšplhala až na dvojnásobok, teda vyše 12 litrov, čo je na dnešné pomery a triedu auta extrémne veľa.

Auto pôsobí veľmi moderne, či už z vonku, ale aj v interiéri. Vonku dominujú LED svetlá s peknou grafikou, zatiaľ čo vo vnútri môžeme nájsť farebný dotykový displej infotainmentu, ktorý podporuje Apple CarPlay aj Android Auto. Rýchlosť systému je ale katastrofálna a listovanie v menu je skôr za trest.

O radenie sa stará automatická prevodovka, nejde však o modernú technológiou shift-by-wire, ale o pomerne zastaralú prevodovku, kedy je radiaca páka pevne spojená so samotnou skriňou. V interiéri prevláda dotykové ovládanie, ktoré zožalo vlnu kritiky. Rusi sú jednoducho „stará škola“ a preferujú hardvérové tlačidlá na ovládanie klimatizácie, ktoré sú podľa nich pohodlnejšie.

Milým prekvapením je napríklad prítomnosť kotúčových bŕzd na všetkých štyroch kolesách. Inak ale ide o veľmi jednoduché, ba až „základné“ auto. Teraz už ale vieme, že „čínsky Moskvič“ na ruskom trhu takmer nikto nechce.

Zo 600 vyrobených áut predali iba 6

Automobilka začala výrobu vozidiel koncom novembra a do konca roka 2022 plánovala v znárodnenej fabrike Renault zmontovať 600 vozidiel, pričom 400 z nich so spaľovacím motorom a 200 s elektromotorom. Odhadovanú výrobu sa im nakoniec podarilo predčiť a dokopy zmontovali až 2 000 áut.

JAC

Predaj sa začal 21. decembra a očakávalo sa, že po prvých vyrobených modeloch sa len tak zapráši. Nestalo sa tak. Drom.ru uvádza, že v decembri bolo v Rusku zaregistrovaných len šesť nových vozidiel značky Moskvič, z toho štyri boli spaľováky a dva elektromobily.

Jeden elektromobil pritom putoval do rúk vedúceho dopravy v meste Moskva, Maxima Liksutova. Zvyšné vozidlá boli registrované na právnické osoby, čiže firmy, pričom jedno z nich dostala redakcia Moskva-24 ako dar od starostu Moskvy, Sergeja Sobjanina.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú