AMD si tento rok robí zálusk na dotiahnutie Nvidie a plánuje pritiahnuť k sebe množstvo hráčov. Pomôcť by v tom mali najmä herné grafiky Radeon RX Vega, avšak spoločnosť má ešte jeden tromf v rukáve.

AMD počas technologickej konferencie Siggraph 2017 oznámila novinky, akými sú napríklad herné grafické karty Vega či výkonný procesor Ryzen Threadripper. V talóne si však nechala aj jeden tromf v podobe dvoch nových profesionálnych grafických kariet Radeon Pro WX 9100 a Radeon Pro SSG.

Extrémne výkonné grafické karty

Séria grafických kariet Radeon Pro vyšla už minulý rok a AMD tvrdí, že nový Radeon Pro WX 9100 je dvakrát tak výkonný ako jeho predchodca Radeon Pro W9100. Novinke by mali v tomto smere pomôcť nové vylepšené funkcie a architektúra kariet Vega.


zdroj fotografie: AMD/Radeon

Radeon Pro WX 9100

Radeon Pro WX 9100 v sebe spája 16 GB ultra-rýchlej vysokokapacitnej vyrovnávacej pamäte HBM2 ECC a využíva revolučnú vyrovnávaciu pamäť HBCC. Taktiež bude obsahovať 64 výpočtových jednotiek a 4096 stream procesorov. Ako bolo spomenuté, Radeon Pro WX 9100 dosiahne dvojnásobné zlepšenie výkonu oproti predchodcovi aj vďaka 51 % väčšej šírke pamäte, ktorá dosahuje prietok 483,84 GB/s. Nebude chýbať ani široká podpora Vulkan 1.0, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0 a DirectX 12.1, respektíve zobrazovania 8K pri 60Hz, 4K pri 120Hz a DisplayPort 1.4 HDR s podporou až šiestich displejov pomocou technológie AMD Eyefinity.


zdroj fotografie: AMD/Radeon

Radeon Pro SSG

Ďalšou novinkou je profesionálna grafická karta Radeon Pro SSG, ktorá je úplne identická, no rozdielom bude vstavaná 2 TB NAND flash  pamät zapojené do dvojice portov M.2 pre podporu rozšírenej pamäte. Takže v zásade bude podporovať dvojicu NVMe SSD diskov. Rýchlosť čítania dosiahne až 8 GB/s a zápis 6 GB/s. To síce je oveľa pomalšie ako rýchlosť vyrovnávacej pamäte HBM2 grafickej karty Vega, ale stále rýchlejšie, ako prechod dát cez PCIExpress do systémovej pamäte a späť.


zdroj fotografie: AMD/Radeon

Cena a využitie

Tieto grafické karty poskytnú monštruózny výkon, a tak nie je veľmi prekvapujúce, že sú určené pre developerov a pracovné stanice. Zatiaľ čo minuloročné modely boli dostupné len pre developerov a neobjavili sa na pultoch obchodov, tohtoročné modely by mohli všetko napraviť. Každému však musí byť hneď jasné, že za tento ohromný výkon si AMD vypýta aj slušnú sumičku. Radeon Pro WX 9100 bude stáť približne 1860 € a Radeon Pro SSG približne 5915 € a obe tieto profesionálne grafické karty budú k dispozícii už 13. septembra. Čo s o týchto nadupaných grafických kartách myslíš?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú