Svet smartfónov sa vyvíja neuveriteľne rýchlo a spoločnosti sa vzájomne predbiehajú v tom, kto prvý prinesie niektorú z výrazných inovácií. Posledným hektickým bojovým poľom sa zdá byť implementácia snímača odtlačkov prstov do displeja, pričom to vyzerá, že bitku vyhráva čínsky výrobca Vivo. V hre sú však ďalšie technológie.

Zvuk bez reproduktorov?

Zaujímavú aktivitu prejavuje Google. Podľa informácií agentúry Bloomberg mal technologický gigant ešte v priebehu minulého roka získať pod svoje krídla startup s názvom Redux. Koľko za nákup zaplatil nie je známe. Ide ale o spoločnosť, ktorá sa zaoberá prenášaním vibrácií na displej smartfónu alebo tabletu, ktorý následne produkuje zvuk a obrazovka tak preberá funkciu reproduktoru. Ako informuje The Verge, Redux mal už vyvinúť niekoľko technológií, ktoré tento inovatívny spôsob využívajú, žiadna z nich sa však nedostala do masovo vyrábaného zariadenia.

Okrem vibrácií sa startup venuje aj dotykovému ovládaniu smartfónov. Ich technológia umožňuje v displejoch vytvoriť haptickú odozvu, vďaka ktorej má následne používateľ dojem, že sa dotýka skutočných, respektíve kapacitných tlačidiel či posuvníkov.

Kedy príde na trh?

Google teda získal túto technológiu v lete minulého roka pod svoje krídla. Jej reálne využitie sme síce doteraz nevideli, no mohlo by prísť už tento rok. Eliminovanie potreby fyzických reproduktorov môže výrazne zlepšiť a zjednodušiť implementáciu vodeodolnosti do smartfónov. Do úvahy tiež prichádza možnosť eliminácie reproduktoru pre hovory, čím sa opäť otvára možnosť predstaviť zariadenie s displejom na celej prednej strane. O takéto riešenie sa pokúšalo napríklad Xiaomi v smartfóne Mi MIX, technológia však nebola dotiahnutá a používateľom spôsobovala problémy.

Nenechaj si ujsť
CES 2018: Je tu prvý smartfón so snímačom odtlačkov v displeji. Čínsky výrobca predbehol gigantov

Výhody pre Google predstavuje aj haptická odozva displeja. Svojím komerčným potenciálom pôsobí podobne ako 3D Touch od Apple. Nejde o prevratnú technológiu, no v konečnom dôsledku môže byť u používateľov dôležitým prvkom pri výbere svojho ďalšieho zariadenia. Konkrétne plány Google však nie sú známe a budeme tak musieť čakať. Privítal by si takúto technológiu na svojom smartfóne?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom