Za posledné roky sa technológie zmenili na nepoznanie a naše inteligentné smartfóny majú čoraz viac možností. Mnoho služieb, ktoré využívame, však získava o nás viac informácií ako by sme si priali a ideálnym príkladom je najmä Google. 

V dnešných dňoch existuje množstvo aplikácií a služieb, ktoré využívame v našich smartfónoch. Tie zas berieme so sebou nech ideme kamkoľvek. Fakt, že smartfóny sú najobľúbenejšími zariadeniami už niekoľko rokov chcel využiť aj Google na získanie informácií o polohe používateľov.

Niektorí sú voči takýmto praktikám skeptickí a iným zasa stopovanie zrejme vyhovuje. O čo ale vlastne ide? Rozhodne poznáš populárnu aplikáciu Google Mapy, ktorá slúži na navigáciu, zobrazenie máp či satelitných snímkov z celého sveta.

zdroj fotografie: FonTech

Nenechaj si ujsť
Chceš odstrániť všetky svoje údaje a zmiznúť z internetu? Máme riešenie

Cez veľké „oko“ z vesmíru sa Google pozerá na každého z nás, kto v tejto službe využíva funkciu histórie polohy. Vďaka satelitom je spoločnosť schopná sledovať pohyb jednotlivých používateľov a ten následne zobraziť na mape prostredníctvom červených bodiek.

Tie predstavujú miesta, kde sa používateľ v daný deň, mesiac a rok nachádzal. Táto služba od Google je v určovaní polohy naozaj veľmi presná, čo môže niekto chápať ako príliš veľký zásah do súkromia. To, či Google sleduje aj teba, si môžeš jednoducho overiť kliknutím na tento odkaz.

Riešenie

Vďaka presnosti určovania polohy a bohatým informáciám v tejto službe je Google schopný zistiť, či sa sledovaná osoba v daný okamih nachádzala v nejakej reštaurácii, alebo v inom podniku. Spoločnosť si zastáva túto funkciu tým, že pomáha zlepšiť výsledky a odporúčania služieb.

Pokiaľ nechceš, aby ťa gigant sledoval na každom mieste, ktoré navštíviš, stačí spraviť iba zopár jednoduchých krokov. V Nastaveniach svojho smartfónu prejdi do záložky „Poloha“, kde sa nachádza funkcia „História polohy Google“.

zdroj fotografií: FonTech

Práve tu je možné zastaviť pravidelné získavanie údajov o polohe a taktiež odstrániť všetky údaje, ktoré o tebe Google získal. Pokiaľ sa rozhodneš vypnúť túto funkciu, tak ďalšie miesta, ktoré navštíviš už nebudú sledované a uložené do databázy. Ak chceš zastaviť sledovanie prostredníctvom počítača, tak pri kliknutí na vyššie priložený odkaz stačí po prihlásení sa Google účtom jednoducho pozastaviť históriu polohy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP