Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O posune najväčších technologických firiem smerom od podnecovania k rasovej neznášanlivosti sme písali už niekoľkokrát. Portál Živě.cz si však všimol príspevok českého programátora, ktorý poukazuje na ďalšie, podľa Googlu hanlivé výrazy.

Knižnica so spoločensky korektnými slovami Googlu sa opäť rozšírila. Najprv sa totiž najväčší technologickí giganti stránili výrazom ako blacklist, whitelist, master a slave, potom prešli na genderovo neutrálne výrazy, pričom teraz sa sústredia zdá sa už aj na tie najmenej príznačné slovíčka.

Google developer documentation style guideline je jednotnou smernicou pre technologické spoločnosti. Google tak chce dosiahnuť jednotnosť zaužívaných výrazov naprieč technológiami firiem, aby bola terminológia zrozumiteľná pre čo najväčšie percento vývojárov.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Novinkami knižnice na strane neodporúčaných výrazov sú build cop alebo build sheriff, ktoré boli dlhé roky zaužívané na monitorovanie výkonnosti, respektíve správnosti kódu. Google navrhuje nahradiť túto dvojicu slovných spojení výrazom build monitor.

Na zozname nájdeme už aj výraz chubby, ktorý v angličtine znamená bucľatý, teda človek s nadváhou. Vzhľadom na to, že mimo technologickej terminológie ide o výraz zaužívaný k hodnoteniu ľudskej fyzičky, Google ho chce nahradiť výrazmi unused alebo overextended.

Relatívnymi novinkami sú aj slovíčka crazy, bonkers, mad, lunatic, insane, loony alebo cripple. Google odporúča nahradenie aj týchto výrazov, keďže rovnako ako chubby vyššie, môžu evokovať myšlienky spojené s vlastnosťami, povahou, psychickým alebo fyzickým stavom jedincov.

Zoznam sa bude rozširovať

Máme za to, že zoznam sa bude s korektnou premenou všetkých odvetví spoločnosti kontinuálne ďalej rozširovať. V závislosti od autoritatívnych výrazov cop a sheriff vyššie nám nedá nespomenúť novú, umelou inteligenciou poháňanú kontrolu pravopisu vo Worde.

Ako sme nedávno informovali, Microsoft chce odvádzať používateľov od používania rasovo hanlivých výrazov. Okrem zdanlivo diskriminačných výrazov však Word údajne upozorňuje aj na rodovo nesúmerné výrazy, ako napríklad manpower alebo policeman, ktoré sú mužského rodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú