[Aktualizované] Pýtali sme sa bánk, či zavedú aj menej známe platobné služby. Google Pay a Apple Pay nie sú pre Slovákov jediné riešenia
Bezkontaktné platby smartfónmi sa vďaka prítomnosti Google Pay na Slovensku a ďalším aplikáciám od našich bánk stali zaužívaným štandardom. Mnohí ešte čakajú na Apple Pay pre platenie iPhonom a hodinkami Apple Watch, no okrem tohto riešenia môžu niektoré banky vyrukovať aj s ďalšími možnosťami. Niektoré slovenské banky môžu po službe od Googlu zaviesť aj Garmin Pay a Fitbit Pay ako alternatívu pre bezkontaktné platby hodinkami.
Trh s inteligentnými hodinkami sa v posledných rokoch rozrástol o mnoho prepracované modely, ktoré okrem fitnes funkcií dokážu poskytnúť používateľovi ešte väčšie pohodlie aj vďaka NFC čipu. Ten, podobne ako v smartfónoch, dokáže vykonávať aj bezkontaktné platby pri pokladniach. Všetko ale závisí od podpory bánk a týchto služieb v jednotlivých krajinách. U nás zatiaľ v praxi funguje iba Google Pay a v kuloároch sa hovorí aj o príchode Apple Pay, ktorý ohlásila Slovenská sporiteľňa.
Platby smartfónmi sa rozširujú. Podpora pre Garmin Pay a Fitbit Pay zatiaľ chýba
Hoci u nás bezkontaktné platby cez iPhone a Apple Watch zatiaľ nemáme, v susednom Česku ich už môžu zákazníci vybraných bánk využívať zopár týždňov. Rovnako tak u našich susedov nechýba ani Google Pay, no majú aj ešte niečo naviac. Od minulého roka tam totiž niektoré banky spustili platby pomocou služieb Garmin Pay a Fitbit Pay, ktoré sprístupnili bezkontaktné platby cez vybrané modely týchto inteligentných hodiniek. Podpora týchto systému žiaľ na Slovensku stále chýba.
Najnovšie informácie však naznačujú, že by sme sa mohli dočkať jednej z týchto služieb už v najbližších týždňoch. Vďaka tipu od nášho čitateľa sme sa dozvedeli, že banka 365.bank môže zaviesť platby prostredníctvom Garmin Pay ešte v priebehu tohto mesiaca. Tieto informácie mala údajne poskytnúť podpora spoločnosti v Žiline. Pre náš portál sa však hovorkyňa banky vyjadrila nasledovne:
„Sledujeme všetky moderné technológie, ktoré majú potenciál klientovi priniesť vyšší používateľský zážitok z bankových služieb. Vo všeobecnosti máme záujem podporiť hlavne tie služby, po ktorých evidujeme dopyt od našich klientov. Čo sa týka služby Apple Pay, ako sme už viackrát avizovali, sme „mobile first“ banka, a preto máme záujem priniesť túto službu svojim klientom,“ informovala FonTech.sk PR manažérka 365.bank, Linda Gáliková.
Nenechaj si ujsť
Na Slovensku ostali posledné dve banky bez podpory Google Pay. Vieme, či túto službu niekedy ponúknu
Zatiaľ tak nie je jasné, či sa klienti 365.bank dočkajú podpory pre platby hodinkami. Rovnako sa ale šepká aj o tom, že túto službu zvažuje tiež Tatra Banka a ČSOB banka. Nás preto zaujímalo, aký záujem majú vybrané banky o bezkontaktné platby hodinkami Garmin a Fitbit. Tatra Banka však svojich klientov nepoteší a zatiaľ spomínané služby nevyužije.
„Garmin Pay a iné netradičné bezkontaktné spôsoby platenia momentálne neplánujeme podporovať,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Tatra Banky, Zuzana Žiaranová.

ČSOB banka nás v telefonickom rozhovore v tomto smere informovala, že bezkontaktné platby cez Gamin Pay a Fitbit Pay zatiaľ neanalyzuje. Na podporu týchto služieb sme sa opýtali aj Raiffeisen banky, Poštovej banky, Prima Banky, ktoré sa však v čase písania článku k danej téme nevyjadrili.
VÚB banka sa taktiež zaujíma o bezkontaktné platby, avšak zatiaľ bude podľa vyjadrení podporovať iba platby Android smartfónmi. Apple Pay nám banka nateraz nepotvrdila.
„VÚB banka už dlhodobo ponúka svojim klientom moderné možnosti platenia. Začala s vlastnou aplikáciu VÚB Wave2Pay ešte v roku 2015 a začiatkom tohto roka sme spustili platby cez službu Google Pay. Momentálne nevieme potvrdiť spustenie ani jednej z ďalších uvedených možností platieb mobilom alebo hodinkami,“ informoval FonTech.sk PR manažér VÚB banky, Mgr. Dominik Miša.
S podporou platieb hodinkami žiaľ neplánuje prísť podľa oficiálneho vyjadrenia ani Fio banka. Miesto Garmin Pay a Fitbit Pay tak budú zákazníci stále viazaní len na smartfóny, pričom k Androidom neskôr pribudnú aj iPhony.
„Aktuálne trendy samozrejme sledujeme, ale platenie chytrými hodinkami momentálne neplánujeme. Po nedávnom spustení Google Pay sa aktuálne chceme sústrediť na Apple Pay, ktoré by sme radi našim klientom sprístupnili v treťom štvrťroku,“ prezradil pre FonTech.sk Jakub Heřmánek, marketing a PR Fio banky.
Poštová banka taktiež nechce zaostávať v ponuke bezkontaktných platieb, čo nám potvrdila aj hovorkyňa spoločnosti, Lýdia Žáčková.
„Poštová banka chce prinášať svojim klientom moderné technológie a zvyšovať tak komfort klientov pri využívaní bankových služieb. Preto máme záujem participovať pri zavádzaní nových spôsobov bezkontaktných platieb či už telefónmi alebo inými zariadeniami,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
Aktualizácia 8.4.2019: Pridané oficiálne vyjadrenie Fio Banky.
Aktualizácia 9.4.2019: Pridané oficiálne vyjadrenie Poštovej Banky.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Slováci veria nebezpečnému mýtu o tepelnom čerpadle počas mrazov. Reálne dáta hovoria jasne

Slováci ušetria stovky eur vďaka Black Friday: Našli sme TOP smartfón pod 250€, najlepšie slúchadlá a najnovšie hodinky

AKTUÁLNE: Na Slovensku dnes štartujú tri nové kanály. Ponúka ich prvý operátor

Vodíková pomsta: Technológia, ktorú sme odpísali, sa vracia v najväčšom štýle

Nočná mora s používaním internetu sa končí. EÚ ruší najotravnejšiu povinnosť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMZ komunistických panelákov sa budeme musieť vysťahovať, prichádza nová éra (TÝŽDENNÝ PREHĽAD)

Meteorológovia varujú pred návratom Beštie z východu. Zriedkavý jav môže priniesť do Európy sibírske mrazy

Skrytá závislosť, v ktorej žijú 2 z 10 Slovákov. Tieto signály sú kľúčové, varuje expert (ROZHOVOR)

Jazda rýchlosťou 200 km/h bez rizika straty vodičského preukazu? Vodiči u susedov zneužívajú dieru v zákone

Hrozivý nález pred nákupným centrom. Bezvládne telo ženy ležalo v nákupnom košíku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- Je efektívnejší než tepelné čerpadlo a ušetrí ti stovky eur. Na svete je revolučný spôsob, ako ohrievať vodu
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Väčšina Slovákov žije v omyle. Elektromobily majú v zime oproti spaľovákom veľkú výhodu
- Najväčšie filmové hlavolamy, pri ktorých sa stratíš už pri úvodných titulkách
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slováci veria nebezpečnému mýtu o tepelnom čerpadle počas mrazov. Reálne dáta hovoria jasne
- Väčšina Slovákov žije v omyle. Elektromobily majú v zime oproti spaľovákom veľkú výhodu
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- Je efektívnejší než tepelné čerpadlo a ušetrí ti stovky eur. Na svete je revolučný spôsob, ako ohrievať vodu
-
- K Zemi sa blíži záhadný objekt a NASA prelomila mlčanie. Chystá sa odhaliť celú pravdu
- Záhadný objekt z vesmíru sa blíži k Zemi. Slovenský vedec nám povedal to, čo niektorí nechcú počuť
- Z odporúčania bude tvrdá nevyhnutnosť. Brusel prijal nové pravidlá pre budovy, dotknú sa každého vlastníka
- Európa čelí novej hrozbe. Večný spojenec Ruska uvažuje nad tým, čo bolo doteraz nemysliteľné
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
Digitálna mena je na ceste, EÚ pokračuje v prelomovom projekte
Nokia stále žije, v USA ohlásila nové investície v hodnote niekoľkých miliárd
Vláda zakročí proti šíreniu nenávisti na internete, pripravuje nový zákon
200 krajín sa po dvoch týždňoch hádok zhodlo na osude fosílnych palív. Európa je sklamaná
Obľúbené sociálne siete čaká obrovská čistka. Radikálny zákon im prikazuje okamžite vymazať tisíce účtov
Slovensko sa pridalo k dôležitej iniciatíve. Ministerstvo investícií podpísalo novú strategickú deklaráciu
Odborník otvorene: Na kryptomenovom trhu vládne panika. Ide o najtemnejšie obdobie tohto roka
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMZ komunistických panelákov sa budeme musieť vysťahovať, prichádza nová éra (TÝŽDENNÝ PREHĽAD)

Meteorológovia varujú pred návratom Beštie z východu. Zriedkavý jav môže priniesť do Európy sibírske mrazy

Skrytá závislosť, v ktorej žijú 2 z 10 Slovákov. Tieto signály sú kľúčové, varuje expert (ROZHOVOR)

Jazda rýchlosťou 200 km/h bez rizika straty vodičského preukazu? Vodiči u susedov zneužívajú dieru v zákone

![[Aktualizované] Pýtali sme sa bánk, či zavedú aj menej známe platobné služby. Google Pay a Apple Pay nie sú pre Slovákov jediné riešenia](https://fontech.startitup.sk/wp-content/uploads/2019/04/garmin-pay_fitbit-pay-slovensko2-1200x501.jpg?x49780)

