Softvérový gigant, Google, prednedávnom ukázal svetu oficiálnu verziu svojho najnovšieho operačného systému, ktorý je teraz známy ako Android 9.0 Pie. Spolu s ním prišlo aj mnoho nových vylepšení, ktoré by si však kvôli požiadavkám nemuseli majitelia lacných Androidov užiť. Spoločnosť myslela aj na používateľov základných smartfónov a už čoskoro im prinesie nový Android 9.0 Pie vo verzii (Go Edition).

Android smartfóny s nižšou hardvérovou výbavou často trápia problémy, kvôli ktorým nebeží ich operačný systém tak, ako by mal. Pre modely v tej najnižšej cenovej a výkonovej kategórii však Google predstavil začiatkom tohto roka skvelé riešenie. Upravil svoj operačný systém Android 8.1 Oreo a ukázal ho v odľahčenej podobe (Go Edition), ktorá je špeciálne určená pre základné smartfóny. Aktuálne túto verziu podporuje viac ako 200 smartfónov v 120 krajinách sveta, ktorým spoločnosť priniesla aj špeciálne aplikácie ako YouTube Go, alebo Google Go.

Nový Android Pie (Go Edition) je spásou pre základné smartfóny

Pred pár dňami spoločnosť ohlásila svoju novú verziu Android 9.0 Pie, ktorá taktiež teraz dostala svoj „lite“ variant pre slabšie smartfóny. Upravená verzia tohto systému v edícii (Go Edition) pokračuje v šľapajách predchodcu a používateľom prinesie ešte viac možností. Jednu z najväčších zmien si užijú najmä majitelia modelov s malou vnútornou pamäťou. Pokiaľ niekto vlastní smartfón len s 8 GB ROM, nový Android Pie (Go Edition) si z tohto miesta zaberie len 2,5 GB, čo je o 500 MB menej, než u predošlej verzie.

Klasický Android 9.0 Pie by v takomto zariadení nechal voľných len 2,5 GB interného úložiska. Nie je to len redukcia veľkosti systému, ale aj rýchlejší čas jeho načítania, na ktorom Google zapracoval. Napriek menším pamäťovým požiadavkám si však každý užije aj funkciu monitorovania spotreby dát. Spolu s touto verziou tiež prichádzajú nové upravené aplikácie spoločnosti s prívlastkom „Go“ a bezpečnostné vylepšenia.

Nenechaj si ujsť
Zoznam smartfónov, ktoré budú aktualizované na Android 9.0 Pie

Používatelia si s funkciou Google Go užijú čítanie textu na webe s dôrazom na každé slovo. Nový YouTube Go zasa prináša lepší zážitok zo sledovania videí, pričom spotrebuje ešte menej mobilných dát. Mapy vo verzii „Go“ dostali navigáciu, ktorá používateľa bezpečne zavedie do cieľa aj pri nestabilnom pripojení. Vylepšenia však zasiahli aj aplikáciu Správy, ktorá je o polovicu menšia. Volania zasa obsahujú v spame ID volajúceho. Assistant Go už podporuje ďalšie jazyky a ovládanie Bluetooth pripojenia, fotoaparátu, či pripomenutí.

Príde už čoskoro

Google však zatiaľ neprezradil, kedy presne nový Android 9.0 Pie (Go Edition) používateľom a výrobcom smartfónov sprístupní, no dočkať by sme sa ho mali už počas tejto jesene. Spoločnosť tak opäť zdokonaľuje zážitok z používania Androidu aj v tých najlacnejších zariadeniach. Tie by neupravenú verziu systému s najväčšou pravdepodobnosťou len tak neutiahli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú