Pokroky na poli umelej inteligencie sú viditeľné takmer neustále, keď sa gigantom ako Google darí čoraz viac túto technológiu zdokonaľovať. Vývoj strojového učenia zašiel až do takého štádia, že dnešná umelá inteligencia tejto spoločnosti dokáže vytvoriť svoj vlastný ekvivalent. Možnosťami a schopnosťami je umelá inteligencia navrhnutá umelou inteligenciou tak ďaleko, že sa na ňu nechytá žiaden obdobný ľudský projekt.

Spoločnosť Google bola vo svete technológií vždy jedným z hlavných svetových lídrov, čo dokazuje aj teraz pri vývoji umelej inteligencie. Výskumníkom dcérskej spoločnosti Google Brain sa totiž podarilo vytvoriť pokročilú technológiu umelej inteligencie, ktorá si dokázala vytvoriť vlastného súrodenca so samostatným strojovým učením. Pri vývoji tejto technológie využili automatizované strojové učenie AutoML. To slúžilo ako regulátor neurónových sietí a dokázalo vytvoriť umelú inteligenciu, nazvanú ako NASNet, pre špecifické účely.

Umelá inteligencia v podaní umelej inteligencie

„Dieťa“ umelej inteligencie Googlu bolo v tomto prípade navrhnuté za účelom počítačového videnia a rozpoznávania objektov či ľudí, a to všetko pri prehrávaní videozáznamu v reálnom čase. NASNet bol svojim tvorcom, umelou inteligenciou, vylepšovaný vyhodnocovaním možností, pričom sa proces opakoval niekoľko tisíckrát. Tento prepracovaný systém potom dostal za úlohu analyzovať obrázky v dvoch obrovských databázach ImageNet a COCO.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia v smartfónoch započala novú éru. Nádych budúcnosti však vidno už aj teraz

Práve tu sa odhalil ohromný potenciál NASNet-u od umelej inteligencie. Rozpoznávanie ľudí a iných objektov na obrázkoch prebiehalo vysokou presnosťou. Z databázy ImageNet dokázal NASNet presne rozoznať objekty až na 82,1 % obrázkoch, čím sa bol o 1,2 % lepší ako najlepšie doteraz publikované výsledky na poli umelej inteligencie. Rovnako sa nezabudlo ani na model pre mobilné platformy. V tejto sfére bola „okresanejšia“ verzia NASNetu lepšia až o 3,1 % ako jeho konkurencia. Ohromné úspechy tohto nového projektu otvárajú umelej inteligencii ešte viac možností ako doposiaľ.

Zobraziť celú galériu (2)
IoT Solutions/World Congress

V princípe sa táto technológia prv musí naučiť zmýšľať na základe obrovského množstva dát, ktoré jej predsúvajú ľudskí pracovníci. Teraz však prichádza éra, kedy sa o vývoj umelej inteligencie postará ďalšia umelá inteligencia, a tým môže byť takéto strojové učenie sprístupnené aj ľuďom menej znalých daného odboru. Veľký potenciál NASNet-u bol odhalený a teraz len čaká na svoje využitie, ktoré je skutočne rozsiahle. Umelá inteligencia schopná vytvoriť svojho súrodenca môže byť použitá pri vývoji inteligentných robotov, zlepšovaní autonómneho riadenia automobilov a v neposlednom rade aj v medicíne.

Obavy sú na mieste

Takéto široké spektrum využitia a ohromný potenciál však vyvoláva aj obavy zo zneužitia technológie na vojenské či iné účely, ktoré by mohli ľudom vážne uškodiť. S vývojom umelej inteligencie ale rátajú aj poprední svetoví lídri. Tí už teraz zavádzajú pravidlá, ktorými sa má zabrániť antiutopickej budúcnosti, kedy sa roboti vzbúria proti ľudom.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk a ďalších 116 expertov pre technológie sa obávajú vzbury útočných robotov s umelou inteligenciou. Zakročili

Rovnaké zmýšľanie majú aj mnohé svetové spoločnosti ako Facebook, Amazon či Apple, ktoré spolu s ďalšími zavádzajú umelej inteligencii etické, morálne pravidlá a ďalšie štandardy. Tie majú v budúcnosti zabrániť nepredvídateľnému smeru, ktorým sa táto technológia môže vydať. Pokiaľ však kontrolu nad ňou udržia tí správni ľudia, tak veríme, že nedôjde k jej zneužitiu pri vojenských konfliktoch a budovaní autonómnych zbraní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú