Po predstavení prvého iPhonu sa začal používať pojem smartfón. Odvtedy už ale prešlo viac ako 10 rokov a postupne na rad prichádza umelá inteligencia, ktorá zmení definíciu ‚‚múdreho telefónu.’’

Pri kupovaní smartfónu sa väčšina z nás zameriava hlavne na parametre, ako je procesor, displej, RAM a fotoaparát. Samozrejme, momentálne sú to dôležité súčasti, ktoré priamo súvisia s celkovým používateľským zážitkom. Postupne sa však objavujú nové a nové vymoženosti, čím sa výrobcovia snažia od ostatných odlíšiť. Môžeme hovoriť napríklad o Face ID, ktoré využíva technológiu hĺbkového snímania tváre či rôznych inteligentných asistentoch.

Umelá inteligencia ako súčasť nášho bežného života

Už dnes si môžeš kúpiť kopec inteligentných produktov do domácnosti. Či už hovoríme o robotických vysávačoch, inteligentných chladničkách, ktoré sledujú čerstvosť potravín a podľa toho automaticky upravujú teplotu alebo vlhkosť. Hovorí sa napríklad aj o chladničkách, ktorá sledujú stav potravín, pričom ak niektorá z nich dôjde, automaticky vytvorí nákupný zoznam a odošle ho do obchodu, kde ti zamestnanec dané potraviny donesie priamo k dverám tvojho domu / bytu. Poďme ale hovoriť hlavne o smartfónoch.

Väčšina výrobcov sa vybrala cestou umelej inteligencie vo forme digitálnych asistentov. Či už je to Siri, Bixby, alebo Google Assistent. Všetky fungujú na podobnom princípe. Snažia sa pochopiť bežnú ľudskú reč a odpovedať na to napríklad vykonaním požadovanej akcie. Ich hlavnou nevýhodou je však obmedzenie len na niekoľko svetových jazykov.

Najväčším priekopníkom je v tomto smere Google, ktorý vyvinul softvér na rozoznávanie objektov na fotografii. Za zmienku stojí aj jeho asistent, ktorý poskytuje užitočné informácie podľa času a miesta, kde sa nachádzaš. A samozrejme aj preferencií. Všetko však prebieha online, je teda nutné mať stále pripojenie k internetu.

Huawei posunul umelú inteligenciu na nový level

Pri predstavení modelu Mate 10 / 10 Pro bol naplno ukázaný aj procesor Kirin 970, ktorý by sa dal nazvať prelomovým v oblasti mobilných procesorov. Okrem bežných ôsmich jadier a 12 jadier grafického akcelerátora má ešte jednu špeciálnu časť, ktorú nazýva Neural-network-processing unit (NPU). Tá je až 25-krát výkonnejšia a 50-krát efektívnejšia než bežné jadro procesora – samozrejme s ohľadom na úlohy, pre ktoré bol vytvorený. Jednou z nich je aj napríklad rozpoznávanie obrázkov. Procesor Kirin 970 ich dokáže za minútu rozpoznať 2005, pričom iPhone 8 Plus ani 500. NPU dokáže rovnaký počet obrázkov rozpoznať až 20-krát rýchlejšie než samotný Kirin 970.

Vysoký výkon v oblasti rozpoznávania obrazu umožní telefónu robiť rôzne triky s obrazom v reálnom čase. Od HDR v reálnom čase, až k tomu, že smartfón bude môcť v reálnom čase aplikovať na snímaný obraz rôznu scénu, napríklad maľbu štetcom alebo rozprávkový motív. Pri fotení taktiež rozpozná, čo používateľ fotí a automaticky k tomu prispôsobí parametre. Taktiež uľahčí prekladanie textov z iných jazykov.

Veľkou výhodou je, samozrejme, nízka energetická náročnosť. Tým, že NPU je súčasť procesora, nepotrebuje mať neustále pripojenie na internet. Energia je dnes veľmi cenná v mobilných zariadeniach, čiže z tohto hľadiska sa jedná o skvelú správu. Zároveň ide ruka v ruke s bezpečnosťou, nakoľko neodosiela žiadne dáta na cloud ako je tomu v prípade digitálnych asistentov.

Pre vývojárov aplikácií ja navyše dostupný aj Kirin AI Development Kit, vďaka čomu môžu využiť schopnosti umelej inteligencie aj vo svojích aplikáciach. Kto by to bol povedal, že to bude práve Huawei, ktorý príde s podobnou technológiou.

Môžeme tak s čistým svedomím povedať, že Kirin 970 začal novú éru inteligentných zariadení. Zmenil pohľad na to, čo je naozaj inteligentný telefón. AI je však ešte stále len v plienkach a bude zaujímavé sledovať, čo všetko dokáže v najbližších rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom