Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americký finančník a angažovaný filantrop George Soros vyjadril v článku pre Wall Street Journal uznanie nad rozhodnutím Donalda Trumpa, ktorý umiestnil spoločnosť Huawei na čiernu listinu. Výsledkom je tak veľmi obmedzená možnosť obchodovania s americkými spoločnosťami, čo vyústilo až do situácie, kedy nová vlajková loď Huawei Mate 30 Pro nepríde so službami Google.

Soros považuje Čínu za nebezpečného rivala hlavne v oblasti technológií strojového učenia a umelej inteligencie. Pridanie spoločnosti Huawei na čiernu listinu tak kvituje, no zároveň vyjadril obavy, že ide len o nástroj Donalda Trumpa v obchodnej vojne s Čínou, aby dosiahol lepšie podmienky obchodovania a presadil svoje záujmy a záujmy USA. V prípade dosiahnutia týchto cieľov by Huawei z čiernej listiny odstránil.

Obavy z oslabenia stratégie

Čína sa však týmto politickým bojom zo strany USA zatiaľ nedala zastrašiť a na oplátku uvažuje o uvalení cla na tovar z USA. Už skôr pritom stihla zareagovať na nemožnosť využívať služby Google pri ich zariadeniach s Androidom a predstavila svoj vlastný operačný systém Harmony OS. Ten sa síce neobjavil v žiadnom smartfóne, no to sa môže rýchlo zmeniť v prípade, ak Google neustúpi. Existujú preto dôvodné obavy, že spoločnosť Huawei bude definitívne vyškrtnutá z čiernej listiny a všetko bude tak, ako tomu bolo doteraz.

George Soros pochválil Donalda Trumpa
George Soros sa obáva toho, že Donald Trump nakoniec stiahne Huawei z čiernej listiny Zdroj: Flickr

Tohto scenára sa obáva aj George Soros, ktorý problém vidí hlavne v masívnom budovaní 5G sietí po celom svete, kde je spoločnosť Huawei takmer monopolom. V tejto oblasti je Huawei oproti konkurencii výrazne vpred a napriek výstrahám USA sa spoločnosti darí uzatvárať ďalšie kontrakty. Verí však, že tlak zo strany USA oslabí pozíciu tejto čínskej firmy a príde tak o dôležitú technológiu – informuje portál CNBC.

Flickr

Taktiež sa obáva, že spoločnosť Huawei využije Donald Trump ako páku pri obchodných rokovaniach s Čínou. Na odstránenie spoločnosti z čiernej listiny je však potrebný súhlas Kongresu, čo sa však Trump už pokúšal obísť. Ak by sa to predsa len podarilo, podľa Sorosa tým budú narušené základné demokratické piliere.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú