Americký finančník a angažovaný filantrop George Soros vyjadril v článku pre Wall Street Journal uznanie nad rozhodnutím Donalda Trumpa, ktorý umiestnil spoločnosť Huawei na čiernu listinu. Výsledkom je tak veľmi obmedzená možnosť obchodovania s americkými spoločnosťami, čo vyústilo až do situácie, kedy nová vlajková loď Huawei Mate 30 Pro nepríde so službami Google.

Soros považuje Čínu za nebezpečného rivala hlavne v oblasti technológií strojového učenia a umelej inteligencie. Pridanie spoločnosti Huawei na čiernu listinu tak kvituje, no zároveň vyjadril obavy, že ide len o nástroj Donalda Trumpa v obchodnej vojne s Čínou, aby dosiahol lepšie podmienky obchodovania a presadil svoje záujmy a záujmy USA. V prípade dosiahnutia týchto cieľov by Huawei z čiernej listiny odstránil.

Obavy z oslabenia stratégie

Čína sa však týmto politickým bojom zo strany USA zatiaľ nedala zastrašiť a na oplátku uvažuje o uvalení cla na tovar z USA. Už skôr pritom stihla zareagovať na nemožnosť využívať služby Google pri ich zariadeniach s Androidom a predstavila svoj vlastný operačný systém Harmony OS. Ten sa síce neobjavil v žiadnom smartfóne, no to sa môže rýchlo zmeniť v prípade, ak Google neustúpi. Existujú preto dôvodné obavy, že spoločnosť Huawei bude definitívne vyškrtnutá z čiernej listiny a všetko bude tak, ako tomu bolo doteraz.

George Soros pochválil Donalda Trumpa
George Soros sa obáva toho, že Donald Trump nakoniec stiahne Huawei z čiernej listiny Zdroj: Flickr

Tohto scenára sa obáva aj George Soros, ktorý problém vidí hlavne v masívnom budovaní 5G sietí po celom svete, kde je spoločnosť Huawei takmer monopolom. V tejto oblasti je Huawei oproti konkurencii výrazne vpred a napriek výstrahám USA sa spoločnosti darí uzatvárať ďalšie kontrakty. Verí však, že tlak zo strany USA oslabí pozíciu tejto čínskej firmy a príde tak o dôležitú technológiu – informuje portál CNBC.

Flickr

Taktiež sa obáva, že spoločnosť Huawei využije Donald Trump ako páku pri obchodných rokovaniach s Čínou. Na odstránenie spoločnosti z čiernej listiny je však potrebný súhlas Kongresu, čo sa však Trump už pokúšal obísť. Ak by sa to predsa len podarilo, podľa Sorosa tým budú narušené základné demokratické piliere.

Tech