Pred pár týždňami bola v Budči otvorená prvá nabíjačka pre automobily, ktorá s technológiou rýchleho nabíjania dokáže v priebehu pár minút zabezpečiť dojazd z Bratislavy do Košíc. Kanadská spoločnosť GBaterries však prišla ešte s efektívnejším riešením, pri ktorom stačí len 5 minút na to, aby sa doplna dobila 60 kWh batéria. 

Aj keď sa dojazd aj nabíjanie elektromobilov posunuli v poslednej dobe výrazne dopredu, stále to nie je vozidlo, s ktorým by si sa vybral na dlhé trate. Väčšina nabíjacích staníc sa rýchlosťou nedá porovnávať s tankovaním, čo je v niektorých prípadoch pomerne obmedzujúce. Z istej časti tento problém riešia rýchle nabíjačky, ktorých je však zatiaľ málo a nie je ani veľa vozidiel, ktoré by plne dokázali využiť ich potenciál.

Spôsobí to prelom v nabíjaní nielen elektromobilov?

Aby sa zlepšila rýchlosť nabíjania, rôzne spoločnosti investujú milióny do vývoja výkonnejších nabíjačiek, prípadne nových technológií samotných batérií. To však stojí mnoho úsilia, času a peňazí, pričom riešenie je potrebné už teraz. Avšak technológia od spoločnosti GBatteries prináša patentovaný algoritmus, ktorý funguje s bežnými Li-ion batériami a dokáže ich nabiť za veľmi krátky čas, pričom neznižuje ich životnosť, ba naopak.

Podľa ich doterajšieho testovania sú schopní nabiť 60 kWh batériu už za 5 minút, čo by v oblasti nabíjania, a nie len elektromobilov, spôsobilo veľkú revolúciu. Kľúčom je adaptér, ktorý vďaka špeciálnemu algoritmu riadeného AI dokáže regulovať nabíjací prúd podľa okolitých podmienok. Nabíjanie totiž podporuje viacero faktorov ako teplota, prostredie, ktoré výrazne ovplyvňujú rýchlosť nabíjania.

Adaptér od GBatteries všetky tieto podmienky analyzuje a spomaľuje/zrýchľuje nabíjanie podľa potreby. V ideálnych podmienkach tak dokáže batériu nabiť v extrémne krátkom čase, pričom degradácia batérie je oveľa nižšia, než v prípade klasického nabíjania. Dobrou správou je tiež fakt, že táto technológia je vhodná pre každé vozidlo, stačí len vymeniť nabíjací adaptér. Kedy sa tak stane, zatiaľ nevedno, no dúfame, že sa to podarí čo najskôr a ešte viac to podporí predaj elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú