Po dlhom čakaní bol konečne predstavený prvý monitor, ktorý prichádza so 4K rozlíšením, podporou HDR a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Ak čakáš, že za tým stojí niektorý výrobca so zvučným menom, tak si na omyle.

O tento počin sa zaslúžila kórejská spoločnosť Wasabi Mango, ktorá svoj model UHD430 vybavila hneď až 43″ uhlopriečkou. Bez problémov tak môže byť využitý aj ako televízor, nakoľko je dodávaný spoločne s diaľkovým ovládaním. Primárne je to však stále monitor.

Slušné špecifikácie a prekvapivo nízka cenovka

Model UHD430 prichádza s IPS displejom a uhlopriečkou 43″. Statický kontrast má hodnotu 1200:1 a odozva je prijateľných 5 ms. Bohatá je aj konektivita, ktorá zahŕňa 3x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, 1x optický audio výstup a 1x USB Port. Chýba však podpora G-Sync či aspoň FreeSync. Avšak na to, aby si dosiahol 4K rozlíšenie pri 120 Hz, je nutné použiť oba DisplayPorty, aby bola zabezpečená dostatočná priepustnosť.

Nenechaj si ujsť!
Nezastaviteľné Xiaomi. Predstavilo nový televízor so 4K rozlíšením aj HDR, ktorý stojí šialene málo

Zaujme aj spomínaná podpora HDR, no je tu malý háčik. Monitor má maximálnu hodnotu jasu 400 nitov, čo je na hranici toho, aby mala prítomnosť HDR zmysel. Ideálna hodnota je okolo 1000 nitov, takže treba rátať s nie úplne dokonalým zážitkom. Rovnako tiež nefunguje pri 120 Hz, nakoľko je tu problém s priepustnosťou dát. Maximálna frekvencia s HDR je tak 96 Hz.

Cenovka tohto modelu bola stanovená na necelých 1200 €, čo je vzhľadom na výbavu veľmi dobrá cenovka. Dostupný bude aj cez predajcu Amazon, zatiaľ však nie je daný presný dátum. Zakúpiť ho budeš môcť aj cez Ebay, no zatiaľ nie je možné jeho doručenie na Slovensko. Dúfame že tento krok nakopne aj ostatných výrobcov, aby podobné monitory predstavili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom