Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodná spolupráca vedcov priniesla nedávno veľmi zaujímavú vizualizáciu, ktorá naznačuje, ako by mesto v Škótsku mohlo vyzerať počas poslednej doby ľadovej. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Doba ľadová v súčasnosti

O vizualizáciu sa postaral glaciológ Max Van Wyk de Vries z University of Minnesota, ktorý sa zhodou náhod ocitol počas minuloročného lockdownu v meste Dundee v Škótsku. Počas svojho pobytu začal skúmať okolitú krajinu a zaujímal sa predovšetkým o to, ako daný región formovali klimatické zmeny na konci doby ľadovej.

Novovzniknutá vizualizáciu, o ktorú sa postaral Vries spolu s Kieranom Duncanom z University of Dundee, ukazuje gigantický ľadový štít týčiaci sa nad mestom Dundeee. Ľadovec sa pritom nápadne podobá na obrovský Múr zo seriálu Hra o tróny.

Ako píše University of Minnesota na svojom webe, zhruba pred 20 000 rokmi sedelo Dundee ako aj veľká časť Severného mora a väčšina britských ostrovov pod 1 km hrubým ľadovcom. Postupom času, pred 15 000 rokmi, keď sa planéta začala opäť otepľovať, ľadovec ustupoval, pričom vytesal do krajiny známe útvary ako napríklad 174 m vysoký kopec v centre mesta s názvom Dundee Law, či estuár rieky Tay.

Výskumníci na vytvorenie tejto nesmierne zaujímavej vizualizácie preštudovali niekoľko starších vedeckých prác a pozreli sa na modely ľadovcov, ktoré im umožnili vypočítať, ako by tento masívny ľadovec z doby ľadovej vyzeral.

Vďaka tejto práci a finančnej podpore od Britskej spoločnosti pre geomorfológiu vzniklo pozoruhodné 3 minútové video, ktoré kombinuje prvky časozberného videa, animácií a filmových záberov. Video demonštruje, ako tento rozsiahly ľadovec pokrýval danú oblasť a tvaroval jej „krivky“.

Video bolo na  YouTube zverejnené 6. septembra a je aj súčasťou výstavy „Time and Tide“ v miestnej galérii.

Od Antarktídy sa odtrhol obrovský kus ľadovca

Len pred pár mesiacmi sa od Antarktídy odtrhol ľadovec dlhý 170 kilometrov a široký 25 kilometrov. Ide o nový najväčší voľne plávajúci ľadovec sveta s označením A-76 a svojou povrchovou plochou zaberá 2-krát viac miesta ako celý Bratislavský kraj či dokonca prekonáva rozlohu španielskeho ostrovu Malorka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú