V tomto roku sme od kórejského Samsungu už jeden perfektný high-end videli. Čoskoro však svoj zrak uprieme na nového zástupcu Note línie. Od Galaxy Note 8 sa očakáva, že nám prinesie množstvo nových funkcií zabalených v prepracovanej konštrukcii s „nekonečným“ displejom. 

Rok 2016 bol plný prekvapení a jedno negatívne nám ukázala aj spoločnosť Samsung, keď jeho modelu Galaxy Note 7 začali explodovať batérie. Riešenie tohto problému nebolo jednoduché, no nakoniec sa výrobcovi po mesiacoch skúmania podarilo zistiť príčinu horiacich akumulátorov. Po tejto udalosti však oznámil, že už ďalší smartfón tejto línie nevydá, no čoskoro svoje tvrdenia prehodnotil. Ešte začiatkom tohto roka nám samotný CEO Samsungu, DJ Koh, potvrdil, že prinesie lepší, bezpečnejší a inovatínejší Galaxy Note 8. V posledných mesiacoch sme boli svedkami mnohých únikov informácií, renderov či videí, ktoré odhaľovali možnú podobu a výbavu tohto očakávaného phabletu. Jeho vývoj sa však chýli ku koncu a kruh sa postupne uzatvára. Oficiálne predstavenie Samsungu Galaxy Note 8 prebehne už 23. augusta. My ti dovtedy prinášame prehľad 8 vlastností, ktoré môžeme od tejto novinky očakávať.

Špičkový duálny fotoaparát

Duálne fotoaparáty sú už základnou výbavou všetkých moderných smartfónov a nájsť ich môžeme dokonca aj v nižších cenových kategóriách. Pri Samsungu Galaxy Note 8 sa tiež predpokladá, že do vienka dostane dva snímače, pričom jeden teleobjektív bude mať rozlíšenie 12 MPx a druhý širokouhlý snímač ponesie 13 MPx. Pre túto novinku ho zrejme pripravuje spoločnosť Core Photonics, ktorá sa zaoberá špičkovými algoritmami na spracovanie viacerých senzorov s úpravou ich výkonu pri slabom svetle, 3D skenovaním a meraním vzdialenosti.

zdroj fotografie: Tablets Magazine

Patent kórejskej spoločnosti fámy o duálnom fotoaparáte len potvrdzuje. Prítomná by v ňom mala byť aj optická stabilizácia či 3-násobný zoom. Tento podstatný prvok výbavy smartfónom od Samsungu chýba už nejakú dobu, za ktorú ho stihla v tomto smere konkurencia poriadne predbehnúť. Bolo by tak načase, aby nový „Kórejčan“ vo svojej výbave priniesol aj dva snímače zadného fotoaparátu.

Veľký 6,3″ „Infinity Display“

Na jar tohto roku Samsung odhalil svoj prvý model s veľkým „nekonečným“ displejom, ktorého hrany lemujú len minimálne rámiky. Po Samsungu Galaxy S8/S8+ tak logicky túto časť výbavy dostane aj nový Galaxy Note 8. Spracovanie displeja v jeho prípade môže byť trocha odlišné, no pomer strán 18,5:9 bude zachovaný.

Rozlíšenie by sa však mohlo vyšvihnúť až na 4428 x 2160 pixelov, pričom mierne narastie aj uhlopriečka, a to na 6,32″. Zatiaľ ale nie je prechod tohto giganta k 4K obrazovkám v smartfónoch istý. Túto malú záhadu nám už o mesiac odhalí nový Galaxy Note 8, no mnohí by sa vysokému rozlíšeniu rozhodne nebránili.

Hranatejší dizajn

Doterajšie správy oznamovali, že dizajn Samsungu Galaxy S8 a Note 8 príde aj do ich budúcoročných nástupcov, no v tomto smere by sa výrazné zmeny udiať nemali. Čo je však podstatnejšie, tohtoročný pripravovaný phablet oproti skoršiemu modelu S8 prinesie trocha menej zaoblení a teda dostane hranatejší dizajn. Tieto informácie potvrdzuje aj posledná fotografia, na ktorej sú porovnávané predné steny týchto dvoch kúskov. Rozhodnutie výrobcu spracovať Note 8-ku týmto spôsobom môže súvisieť aj s umiestnením známeho pera S Pen, ktoré v jej výbave rozhodne chýbať nebude.

O výkone rozhodne procesor


Nenechaj si ujsť
Paradox, aký priemysel ešte nevidel. Repasovaná Note 7-čka sa predáva ako teplé rožky a Samsung má pripravené prekvapenie

Hlavným zdrojom výkonu Samsungu Galaxy Note 8 môže byť procesor spoločnosti Qualcomm, Snapdragon 835. Kórejský výrobca však má právo využiť aj svoj vlastný čip Exynos 9. série, no tá ešte nebola ani predstavená. Jedinou informáciou je označenie neznámeho procesora Exynos 9810 v profile testovacieho inžiniera na sociálnej sieti LinkedIn. Posledný procesor od Samsungu nesie označenie Exynos 8895 a nájsť ho môžeme aj v aktuálnej S8-ke. Je preto otázne, pre ktorú variantu sa spoločnosť z Kórei rozhodne, no nech pôjde o ktorýkoľvek z nich, tak jednoznačne sa bude jednať o špičkový čip hodný vlajkovej lode.

Veľká 6 GB operačná pamäť RAM

Samsung Galaxy Note 8 konceptzdroj fotografie: Screenshot/Concept Creator/YouTube

So špičkovou výbavou tohto očakávaného phabletu môže medzi používateľov zavítať aj 6 GB operačná RAM pamäť. Tá by podľa špekulácii mohla prísť v kombinácii s obrovským 256 GB interným úložiskom. Takto veľkú RAM-ku mnohí fanúšikovia už poznajú z modelu Galaxy C9 Pro, ktorý sa ale predáva len na čínskom trhu. Čo sa veľkosti vnútornej pamäte týka, tak Samsung zatiaľ takto veľké úložisko nepoužil. Je tak reálnejšie, že v novej Note 8-ke uvidíme 64 GB/128 GB pamäť pre osobné súbory. Ak by sa ale Samsung rozhodol pre najväčšiu z týchto možností, rozhodne by tým neuškodil žiadnemu zákazníkovi.

Menšia, no bezpečnejšia batéria

Samsung Galaxy Note 8 konceptzdroj fotografie: Screenshot/Concept Creator/YouTube

Aby sa neopakovala katastrofálna situácia z minulého roka, tak pri návrhu Samsungu Galaxy Note 8 výrobca siahol po akumulátore s menšou kapacitou. Ten má zaručiť, že nedôjde k nechválne známym explóziám. Jeho predchodca v minulom roku pôvodne v sebe niesol 3500 mAh batériu, no to sa mu po pár týždňoch stalo osudným. Preto sa kapacita zdroja v novej Note 8-ke zmenší na prijateľných 3300 mAh a Samsung ho tiež podrobí prísnym bezpečnostným testom. Tieto fakty sú dôvodom veriť, že sa problémy z minulého roka už nezopakujú a smartfóny z dielne tohto výrobcu nevybuchnú.

Kvalitná zostava reproduktorov

zdroj fotografie: Screenshot/Concept Creator/YouTube

Aj keď tieto informácie neboli doteraz oficiálne podložené, niektoré zdroje zvádzajú, že v novom Galaxy Note 8 budeme môcť nájsť aj stereo reproduktory. Jeden z nich bude umiestnený na spodku smartfónu, zatiaľ čo druhý si miesto nájde na náprotivnej strane. Tým by sa výrobca mohol zamerať na vyššiu kvalitu reprodukcie zvuku ako tomu bolo doteraz, no tieto vlastnosti by znova len mohli zdvihnúť cenovku samotného smartfónu.

Peňaženku poriadne potrápi

zdroj fotografie: Samsung

Nenechaj si ujsť
Je to tu. Oficiálny dátum predstavenia očakávaného Samsungu Galaxy Note 8

O Samsungu Galaxy Note 8 sa už dlhší čas šepká, že bude poriadne drahým kúskom. Jeho cenovka rozhodne nebude nízka. Predpokladá sa, že za verziu so 64 GB interným úložiskom si výrobca vypýta viac ako 850 €, pričom za dvojnásobné úložisko si zákazník môže zaplatiť až takmer 950 €. Tieto ceny sú len hrubým odhadom a skutočná hodnota tohto špičkového smartfónu môže byť v našich končinách ešte o čosi vyššia. Zatiaľ je ťažké odhadnúť, akú reálnu cenovku so sebou Galaxy Note 8 prinesie. Všetky informácie však budú potvrdené či vyvrátené už o niekoľko týždňov pri jeho oficiálnom predstavení.

Samsung Galaxy Note 8 je jedným z najočakávanejších smartfónov tohto roka a výrobca sa rozhodne bude snažiť, aby sa neopakovala nelichotivá situácia z minulého roka. Jeho najväčším konkurentom však bude výročný iPhone 8 od spoločnosti z Cupertina, ktorý môže priniesť mnoho inovatívnych funkcii. Títo dvaja rivali si budú „šliapať na päty“ nielen výbavou či dizajnom, ale tiež cenou, ktorá pri oboch z nich bude poriadne nadštandardná. Kórejská spoločnosť ale chce svojho protivníka predbehnúť a preto nám svoj nový phablet odhalí ešte počas leta. Jeho rival uzrie svetlo sveta až počas septembra. Bude veľmi zaujímavé sledovať ako sa Apple popasuje so spracovaním nového iPhonu 8. Podarí sa mu tromfnúť Samsung Galaxy Note 8? To sa však dozvieme až o niekoľko týždňov. Plánuješ kúpu výročného smartfónu od Kalifornskej spoločnosti alebo dáš prednosť novému nástupcovi minuloročnej Note 7-ky?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom