Francúzski študenti už od septembra uverejnia omnoho menej selfie fotiek zo školského prostredia. Môže za to novoprijatý zákon, ktorý zakazuje používanie smartfónov počas vyučovania.

Aj keď podobných opatrení tu už bolo niekoľko, vždy šlo len o nejaký vnútorný predpis danej školy. S rovnakým zákazom si sa mohol určite stretnúť aj v školskom poriadku (etickom kódexe študenta) aj v školách na Slovensku. Francúzska vláda to však preniesla na novú úroveň, nakoľko toto obmedzenie bude súčasťou zákonov danej krajiny. Jeho porušenie tak môže viesť ku vážnejším problémom, než je nejaké pokarhanie učiteľom.

Platnosť už od septembra

Zákon nadobudne účinnosť už od septembra a študenti tak budú musieť svoje mobily nechať doma, alebo ich mať počas vyučovania vypnuté. Zákon pritom platí na všetky typy škôl, od základných až po vysoké. Riadiť sa ním budú musieť všetci študenti starší ako 15 rokov. Výnimka môže byť udelená len vtedy, ak bude smartfón využívaný na vzdelávacie účely, mimoškolské aktivity, prípadne, ak je študent zdravotne postihnutý.

S novým zákonom Francúzi dúfajú, že zmiernia závislosť detí na smartfónov a príjmu ich tak, aby sa viac sústredili na výučbu. Nepozornosť študentov vďaka používaniu mobilov je veľkým problémom nie len vo Francúzsku, ale aj u nás či v okolitých krajinách. Úroveň logického myslenia s nástupom technológií prudko klesá a dalo by sa povedať, že ľudia hlúpnu, nakoľko sa spoliehajú viac na ne, než na vlastný úsudok a rozum.

Prečítaj si tiež
Investori vyzvali Apple, aby viac bojoval proti závislosti na smartfónoch

Je to tak už druhý zákon v tomto roku, ktorý zakazuje používanie mobilných telefónov. Vo februári bol vydaný zákaz používania mobilných telefónov v aute, a to napríklad aj počas státia v kolóne. Používať mobil v aute sa smie len vtedy, ak sa vodič s autom nachádza na vyhradenom mieste. Privítal by si podobné zákony aj na Slovensku? Myslíš, že by sa tým celé situácia zlepšila?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom