Ford len nedávno predstavil úplné nové elektrické SUV Mustang Mach-E, ktoré je ako prvé výsledkom 11 miliardového záväzku automobilky doručiť 16 plne elektrických vozidiel naprieč globálnym portfóliom. Až 40 elektrifikovaných vozidiel má byť potom na trhu do roku 2022.

Po športovej jednorázovke Ford pridáva do svojich radov plne elektrické SUV, ktoré bude ale tentoraz masovo vyrábané. Nejde však len o obyčajné SUV, pretože tento model si to nakráčal priamo do modelového radu Mustang, čo pred túto značku predstavuje najväčšiu zmenu za posledných 55 rokov. Ako informuje portál TechCrunch, Mustang Mach-E však na rozdiel od konkurencie príde až s piatimi verziami, ktoré ponúknu príplatky za predlžené dojazdy či pohon všetkých kolies.

Množstvo variant poprepletaných možnosťami predĺženého dojazdu či pohonom všetkých kolies

SUV Mustang Mach-E v sebe po stránke dizajnu odráža jednoznačný odkaz Mustangu. Na trh si to namieri vo variantoch Select, Premium, First Edition, California Route 1 a GT Performance. Najdostupnejší variant Select ponúkne 75,7 kWh batériu s dojazdom 370 kilometrov a predným náhonom za cenu približne 39 680 €. Za ďalších približne 2 450 € je možné zakúpiť túto verziu s pohonom všetkých kolies. Dostupný ale bude až na jar 2021.

Jednou z drahších verzií je limitovaná edícia First Edition, ktorej cena začína na 54 150 €, pričom si je možné doplatiť za predlžený dojazd a pohon všetkých kolies. Navyše ponúkne brzdové strmene v červenej farbe, kovové pedále, kontrastné prešívanie sedadiel a logo First Edition naprieč interiérom. Pod kapotou skrýva 98,8 kWh batériu s dojazdom 435 km pri zrýchlení z 0 na 100 za 5 sekúnd.

First Edition variant sa na trh dostane na jeseň 2020 spolu s variantom Premium. Ten ponúkne cenovku 45 745 € so štandardným dojazdom variantu Select, alebo je možné si priplatiť za 98,8 kWh batériu First Edition verzie a pohon všetkých kolies. V plnej výbave tak tento model ponúkne dojazd až do 480 kilometrov.

Variant California Route 1 bude dostupný v prvých mesiacoch 2021 za cenovku približne 47 385 €.  Ako informuje portál The Verge, príde len vo verzii s predným náhonom a predlženým dojazdom na úrovni 480 kilometrov. Naproti tomu je tu najvýkonnejšia verzia GT dostupná len s pohonom všetkých kolies a ponúkne špeciálne znaky ako je kovová predná maska, ktoré budú túto verziu jednoznačne definovať.

Zobraziť celú galériu (7)
Mustang Mach-E vo verzii GT. Zdroj: Ford

Dojazd GT verzie ale bude len na úrovni 400 km, ktorý bude napriek 98.8 kWh batérii daňou za zvýšený výkon. Z 0 na 100 ale zrýchli za 3 sekundy pri výkone 342 kW s krútiacim momentom 830 Nm. Jeho cena bude stanovená na približne 54 705 € a na trh príde na jar 2021. Ford už spustil rezervačnú stránku s konfigurátorom, kde si zákazníci môžu ktorúkoľvek verziu objednať za depozit vo výške 500 dolárov (~ 452 €).

Nové jazdné módy, obrovský displej a plno miesta

Ford Mustang Mach-E ponúkne tri jazdné módy – Whisper, Engage a Unbridled. Prvý mód je zameraný na tichú a pohodlnú jazdu, pričom druhý mód je vyvážením Whisper módu a výkonného Unbridled módu. Každý z nich je vyladený špecifickými ovládacími prvkami riadenia, ktoré menia ambientné osvetlenie interiéru a zvuk.

Zobraziť celú galériu (7)
Veľký 15,5-palcový displej s otočným gombíkom. Zdroj: Ford

V interiéri do očí udrie veľký 15,5-palcový vertikálny dotykový displej. Ten výrazne redukuje fyzické tlačidlá a integruje veľký otočný gombík pre hlasitosť. Za pomoci displeja tak bude možné ovládať všetko od klímy cez média, navigáciu a jazdné módy. Všetky varianty sa budú dodávať s druhou generáciou zdokonaleného systému asistencie vodiča CoPilot 360. Ten podľa výrobcu umožniť jazdu po diaľnici bez použitia rúk.

Zobraziť celú galériu (7)
135 litrový úložný priestor v miestach, kde obyčajne očakávame spaľovací motor. Zdroj: Ford

Automobil tiež ponúkne množstvo miesta pre cestujúcich a až 820 litrov úložného priestoru, ktorý je doplnený o 135 litrov v prednej časti, kde obvykle zvykne byť spaľovací motor. Čo sa nabíjania týka, automobil bude možné nabíjať cez 120 V a 240 V prívod elektrickej energie. Ford bude tiež dodávať domácu rýchlonabíjačku ponúkanú cez Amazon a jeho domácu službu, ktorá pomôže s inštaláciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú