Vesmírna spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska v týchto dňoch dokončila práce na finálnej verzii svojej rakety Falcon 9. Tá je oproti predchádzajúcim lepšia v mnohých ohľadoch. 

Podľa slov Muska je Falcon 9 Block 5 „finálna verzia“ rakety, po ktorej sa bude spoločnosť sústrediť na vývoj väčších a silnejších rakiet určených na kolonizáciu Marsu. Block 5 má teda niekoľko nových kľúčových vlastností, ktoré majú spôsobiť ešte väčšiu revolúciu v raketovom priemysle.

Takmer o 10 % výkonnejší

Prvá verzia Falcon 9 dokázala svojimi deviatimi motormi vyprodukovať ťah 5 000 kN. Súčasná verzia má byť schopná dosiahnuť ťah až neuveriteľných 7500 kN, za čo môžu v značnej miere modernizované raketové motory Merlin D1. ,,Najdôležitejším prvkom Blocku 5 je využívať motory na maximálny možný výkon, čo je takmer o 10 % viac ako to bolo doteraz,“ povedal Elon Musk ešte v marci 2017.

Znovupoužiteľnosť prvého stupňa až 100-krát

Prvý stupeň rakety nazývaný aj „booster“ boli inžinieri doteraz schopní použiť maximálne 2-krát. Dôvod je veľmi jednoduchý. Mnohé súčasti sa pri návrate na plošinu z obrovskej výšky veľmi prehriali a poškodili. Inžinieri preto vymenili množstvo hliníkových súčastí za titánové a raketu pokryli špeciálnym náterom, ktorý odoláva vysokým teplotám.

Opätovný štart rakety do 48 hodín

Elon Musk tvrdí, že pri finálnej verzii zaberie pri opätovnom štarte väčšinu času preprava prvého stupňa z miesta pristátia na miesto štartu a pripevnenie nových satelitov, ktoré má raketa vyniesť na orbitu. Takáto rýchla príprava rakety na nový štart je možná vďaka konštrukčnej vychytávke, ktorá drží motory pokope. Volá sa octaweb a vďaka nemu je kontrola rakety pred štartom omnoho rýchlejšia.

Predpokladá sa, že s použitím takejto rakety môžu náklady jedného letu na orbitu klesnúť viac ako 10-násobne. Jeden let rakety Falcon 9 stojí približne 62 miliónov dolárov, z čoho 60 až 70 % tvorí prvý stupeň rakety. Ak bude teda spoločnosť schopná tento prvý stupeň použiť aspoň 10-krát namiesto dvoch, náklady jedného letu sa môžu znížiť o desiatky miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú