Keďže najlepšia ochrana je momentálne ostať v teple domova, využi túto chvíľu a dobehni týchto 5 vynikajúcich filmov, ktoré veľmi hodnoverne zobrazujú, čo sa stane, keď sa situácia so šírením vírusu vymkne spod kontroly.

Dvanásť opíc

Legendárny film z roku 1995 patrí medzi najzvláštnejšie počiny na dnešnom zozname. Film Dvanásť opíc je zasadený do roku 2025, v ktorom je väzeň James, stvárnený Bruceom Willisom, poslaný do minulosti, aby preskúmal okolnosti vzniku nákazy lynčujúcej modernú spoločnosť.

Moderný svet visí na vlásku a je len na ramenách sotva 1 % obyvateľstva, ako ďalej ľudská rasa prežije. Vedci posielajú Jamesa do minulosti, no omylom ešte o niekoľko rokov dozadu, čo spôsobí vo väzňovej hlave zmätok. Súčasné autority teda rozhodnú, že James patrí do blázinca, kde stretne pacienta Jeffreyho, excelentne zahraného Bradom Pittom.

V ďalšej misii je už James poslaný do správneho roku, kde nasleduje ekologické hnutie Armáda dvanástich opíc, ktoré sa však ukáže ako neškodné. Za skazou ľudstva súčasnosti nie je hnutie ale nebezpečný doktor Peters, plánujúci rozšírenie nákazy do celého sveta. 12 Opíc patrí rozhodne medzi nekonvenčné filmy, no po upustení od úvodných predsudkov zistíš, že ide o kvalitnú sci-fi jazdu so širokým sociálnym presahom, časovými paradoxmi a príbehovými kotrmelcami, aká sa dnes na filmových plátnach vyskytne len málokedy.

Svetová vojna Z

Asi najtradičnejší apokalyptický film zasadený do Philadelphie sa sústreďuje na rodinu bývalého zamestnanca Spojených národov, Gerryho Lanea. Americký sen tradičnej rodiny sa mení v okamihu, keď je mesto doslova prevalcované návalom zombíkov citlivých na zvuk.

V porovnaní s ostatnými filmami zo žánru, ako sú napríklad počiny zo série Resident Evil, Svetová vojna Z prikladá veľkú váhu politike a globálnemu aspektu katastrofy, kedy je Brad Pitt jediný, kto dokáže zachrániť nielen svoju rodinu, ale doslova celý svet. Dielo z pera Marca Fostera rozhodne nepatrí medzi najlepšie hodnotené filmy všetkých čias, no zohľadňuje svetový aspekt a dramatizuje postavenie rôznych krajín a nadnárodných organizácií v prípade svetovej pandémie.

Smrtiaca epidémia

Film Smrtiaca epidémia si svoj celosvetový úspech získala vďaka extrémne realistky podchytenej premise o vypuknutej epidémii, pripomínajúcej ebolu. Snímka sleduje vznik a šírenie smrtiaceho vírusu Motaba v bývalom africkom štáte Zaire v 60. rokoch. Okrem náhodnej podobnosti s reálnou ebolou je film vyzdvihovaný aj za excelentné herecké výkony, za ktoré môžeme poďakovať špičke Hollywoodu ako Dustin Hoffman, Rene Russo, Kevin Spacey, Patrick Dempsey a ďalším.

Tragická dráma okrem medicínskeho pohľadu na epidémiu takisto sleduje správanie sa príslušných politických orgánov, ktoré sa danú tragédiu v 60. rokoch snažili zakryť vyhladením infikovaného kempu. Okrem vykresľovania hodnoty ľudských životov, film Smrtiaca epidémia poukazuje na skazenosť ľudského faktora, ktorý sa aj z takýchto situácii snaží vydolovať zisk, respektíve politickú výhodu.

Smrtiaca nákaza

V postapokalyptickej snímke sa skupinka mladíkov na čele s dvojicou bratov snaží uniknúť rýchlo sa šíriacej epidémii nazývanej aj ako španielska chrípka 21. storočia. Nákaza sa šíri ako tradičná chrípka a preto je skupinka odhodlaná sa usadiť v opustenom moteli, kde plánuje túto epidémiu so zbytkami zásob prežiť.

Cestu skupine skríži mladé nakazené dievčatko, ktoré sa však rozhodnú prijať medzi seba a všetkými možným zdrojmi ho chrániť. Najväčším plusom filmu je jeho zameranie na medziľudské vzťahy a vykresľovanie charakterových vlastností postáv, konštantne vystavovaným krízovým situáciám. Smrtiaca nákaza boduje na poli tradičnej zápletky, poukazujúcej na to, že najväčšou hrozbou v takýchto situáciách sú vždy ľudia.

kampan zadarmo od startitup
O 28 Dní…

V časoch, keď ešte Cillian Murphy nebol známy rolou gangstera Thomasa Shelbyho z Peaky Blidners, hral v hlavnej úlohe katastrofickej drámy O 28 Dní… kuriéra Jima. Ten sa po 28 dňoch v kóme prebudí do zdevastovaného Londýna, bez štipky vedomia o tom, čo sa udialo. Mesto väčšina populácie opustila po tom, čo environmentálni aktivisti vypustili na slobodu vírusom infikovaných šimpanzov.

Jima následne prepadá skupina nakazených asociálov, no v okamihu toho najväčšieho nebezpečia ho zachraňuje priateľská dvojica Selena a Mark. Film by sa dal asi najlepšie prirovnať k hre The Last of Us, keďže snímka kladie veľký dôraz na emocionálnu rovinu a schopnosť prežiť za každej situácie.

Film sa po celú svoju minutáž pohráva s myšlienkou obety, voľby menšieho zla, a to všetko na pozadí neustálej hrozby zo všadeprítomných nakazených.

Nákaza

 

Mnohí tento film považujú za povinnosť dnešnej doby, keďže ide takmer o identickú situáciu, aká sa odohráva práve vo svete. Steven Soderbergh sa na rýchlo šíriacu pandémiu, na ktorej začiatku bol len nevinný kašeľ, pozrel v snímke Nákaza už v roku 2011.

Zvláštnosťou filmu je jeho pomalý rozbeh, kde filmár pripravil obrovský priestor pre budovanie pozadia nákazy s veľkým dôrazom na každodenné činnosti, pomocou ktorých sa filmový vírus šíri až hrozivo podobne ako je tomu momentálne s koronavírusom.

Nenechaj si ujsť
TOP 5 tipov na seriály, ktoré počas týchto dní vyplnia voľný čas

Film chronologicky sleduje vývoj vírusu od prvotných príznakov až po celosvetovú pandémiu, ktorú sa inteligentne stvárnené svetové organizácie snažia vierohodným spôsobom podchytiť. Ak by si mal vidieť jediný film na tomto zozname, toto je tá správna voľba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom