Nová generácia herných zariadení je konečne tu. Hráči sa už niekoľko dní tešia zo svojich výkonných konzol a pomaly objavujú, či sa sľuby premenili na realitu. Jediný spôsob ako to zistiť, je zahrať si jeden z už vydaných titulov. Ponuka je ale zatiaľ pomerne malá a ak teda nepočítame vylepšené verzie hier z dosluhujúcej PlayStation 4, ostáva nám len jeden titul, ktorý môžeme označiť prívlastkom next-gen. O to väčším paradoxom je, že ide o prerábku 11 rokov starého Demon’s Souls.

Začiatok šialenstva menom Soulsborne

Demon’s Souls z roku 2009 je výsledkom spolupráce vizionára Hidetaka Miyazakiho a vývojárskeho tímu From Software. Miyazaki nosil v hlave koncept hry, ktorá prenesie na hráča väčšinu známych emócií. Myšlienka náročného titulu sa vývojárom veľmi pozdávala, nakoľko už mali na svojom konte sériu s názvom King’s Bounty. Tá sa preslávila svojou nekompromisnou obťažnosťou.

Toto nie je o smrti, je to o ukončení tvojej existencie a o spomínaní ako to celé začalo. Je to o tvojej pevnej vôli ísť ďalej, nie o vzdávaní sa, keď si už myslíš, že je všetko stratené. Musíš dať dokopy všetko, čo máš, čo vieš a vzdať sa myšlienky, že je niečo nemožné. Je to o tvojej obeti v prospech niečoho väčšieho a túžbe dosiahnuť to, o čom iní tvrdia, že nedokážeš. Toto nie je o smrti. Je to o tom, čo si sa zo smrti naučil.

Takto nejako by sme mohli popísať o čom vlastne Demon’s Souls (a neskôr celý rad nasledovníkov) je. Vydanie titulu bolo pôvodne naplánované len pre japonský herný trh, no keď jeho popularita narástla do obrovských rozmerov, autori sa rozhodli sprístupniť ho aj zvyšku sveta.

Zvesti o neuveriteľne náročnom a temnom titule, navyše v atraktívnom vizuálnom spracovaní využívajúcom možnosti PlayStation 3 sa rozšírili v radoch hráčov veľmi rýchlo. Legenda bola na svete.

Demon’s Souls ponúka krištalicky čistú formu zábavy. Len musíš pristúpiť na pravidlá hry

Keď štúdio Bluepoint ohlásilo v roku 2019 začiatok práce na novom titule, nikto ani len netušil, o čo v skutočnosti ide. Táto skupina veľmi skúsených vývojárov nám priniesla nielen kvalitné HD porty populárnych sérií ako napríklad Uncharted alebo Metal Gear Solid, ale hlavne kompletnú prerábku jedného z najúžasnejších titulov všetkých čias. Ich spracovanie Shadow of the Colossus nám doslova vyrazilo dych. Ohlásenie práce na novom, podľa ich slov obrovskom titule preto vyvolalo vlnu záujmu.

Dnes je už jasné, že avizovanou novinkou je prerábka Demon’s Souls, praotec a zakladateľ žánru, ktorý sa familiárne nazýva Soulsborne. Už v krátkom videu počas tohtoročnej PlayStation Access sme žasli nad prezentovaným vizuálnom. Očakávania boli obrovské, neskôr ešte znásobené zábermi priamo z hrania.

Demon’s Souls vstáva z mrtvých

Hneď zo začiatku je potrebné uvedomiť si, že pôvodný Demon’s Souls je tak trochu skrytým diamantom série. Vinu na tom má hlavne fakt, že hra sa nikdy nedostala mimo domovskú platformu PlayStation 3. Možno aj preto sa rozhodli v Bluepoint venovať svoju pozornosť práve tomu titulu. Dôležitou súčasťou prístupu k prerábaným titulom je dokonalé pochopenie konceptu a myšlienok pôvodných autorov.

Všetky herné mechaniky sú preto ponechané takmer bez zmien. Týmto prístupom autori novinky vzdávajú poctu pôvodnému a takmer dokonalému hernému dizajnu pôvodnej verzie. Pocit zo súbojov je takmer identický, tentokrát ale posunutý na inú úroveň pomocou haptickej odozvy nového ovládača. Cieľom titulu je totiž sprístupnenie pôvodného zážitku dnešným hráčom.

Zachovanie pôvodného level dizajnu a úžasnej architektúry je jedným z hlavných cieľov Demon’s Souls pre PlayStation 5. Nemá totiž zmysel meniť niečo, čo je takmer dokonalé. Previazanosť jednotlivých svetov s centrálnym Nexusom bola pôsobivá už pred 11 rokmi. Dej sa odohráva vo svete Boletaria, ktorý je výnimočný svojou nenapodobiteľnou a tajomnou atmosférou.

Ide o jeden z vizuálne najimpresívnejších titulov súčasnosti

Novinkou je teda hlavne kompletne prepracovaná vizuálna stránka. Jej kvality si môžeš všimnúť už pri úvodnej tvorbe postavy. Aj napriek tomu, že bude tvár tvojho charakteru po väčšinu herného času zakrytá prilbou je spracovanie detailov úchvatné. Mimoriadna pozornosť pritom nie je venovaná len hlavnému charakteru, ale všetkým postavám v hre.

S rovnakou, občas až zarážajúcou presnosťou, sú nanovo vytvorené všetky oblasti herného sveta. Vzhľadom na to, že titul vychádza exkluzívne pre PlayStation 5 je optimalizácia takmer dokonalá. Na výber máš dve možnosti zobrazenia. Môžeš sa rozhodnúť pre stabilných 60 snímok za sekundu pri rozlíšení 1440p alebo si vychutnáš nádherné natívne 4K rozlíšenie. Daňou za túto krásu je ale zníženie snímkovania na hranicu 30 snímkov za sekundu.

Keďže sú obidva módy v natívnom zobrazení, predpokladáme, že sa väčšina hráčov rozhodne pre vyššie snímkovanie. Vzhľadom na povahu titulu a akčnú hrateľnosť postavenú na postrehu hráčov je to logická voľba. Hra pritom stále vyzerá úžasne a prezentuje obrovské možnosti PlayStation 5. Súboje tak pôsobia oveľa dynamickejším dojmom.

Takmer dokonalý počin

Demon’s Souls však nie je pre každého. Musíme brať do úvahy pre niekoho až príliš vysokú náročnosť titulu. V žiadnom prípade si ale nedovolíme tvrdiť, že by hra nebola fér. Len je potrebné dodržiavať nastavené pravidlá a pochopiť, že za chyby sa platí. Demon’s Souls ťa v žiadnom prípade nepovedie za ručičku, učiť sa budeš na vlastných úmrtiach, ktorých nebude málo.

Ozajstným lákadlom pre nováčikov aj veteránov tejto série vizuálna stránka a celkové technické spracovanie, ktoré naplno využíva možnosti nových herných zariadení. Herné mechaniky pritom ostali po vzore originálu bez výrazných zmien, čím dokonale pripomínajú hrateľnosť spred viac ako desiatich rokov.

Demon’s Souls pred 11 rokmi začal prepisovať históriu akčných hier na hrdinov a položil základy nového žánru. Pravú slávu ale sérii prinieslo až pokračovanie s názvom Dark Souls. To predstavilo nové herné prvky, ktoré sa začali využívať aj v iných hrách. Akým spôsobom sa táto séria vyvíjala ti prinesieme v pripravovanom článku, ktorý ťa prevedie celou históriou Soulsborne.

Titul je k dispozícii exkluzívne pre PlayStation 5, no v pláne je aj vydanie verzie pre PS4. Bližšie detaily ohľadom dátumu vydania tejto verzie však zatiaľ nie sú k dispozícií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP