Vyšetrovanie zločinov si vyžaduje rázne kroky, ktoré pomôžu odhaliť pravého vinníka, či spojiť s prípadom ďalších zločincov. Smartfóny sú zdrojom mnohých informácií, ktoré výrazne pomáhajú pri vyšetrovaní, no nie vždy je jednoduché ich odomknúť. Moderné zabezpečovacie prvky týchto zariadení bránia ich jednoduchému odomknutiu, čo je veľkým problémom aj pre FBI pri vyšetrovaní zosnulých zločincov.

Dnešné smartfóny ponúkajú všetkým používateľom naozaj bohatú výbavu, ktorá zahŕňa aj široké možnosti zabezpečenia obsahu. Odomykanie pomocou odtlačku prsta sa už vo väčšine týchto zariadení stalo štandardom a čoraz viac sa objavuje aj zabezpečenie rozpoznávaním tváre. Medzi prvými prinieslo túto technológiu aj Apple vo výročnom iPhone X, no Face ID spomedzi ďalších obdobných funkcií naozaj vyniká.

Moderné zabezpečenia smartfónov sťažuje prácu vyšetrovateľov

Snímač odtlačkov prstov dokáže zosnímať odtlačky za mnohých podmienok, no Face ID si pre odomknutie iPhonu X vyžaduje špecifické podmienky. Výbava výrezu displeja zvláda hravo vytvoriť 3D obraz tváre používateľa, no ten musí mať pri skenovaní taktiež otvorené oči. Takýto spôsob odomknutia smartfónu mŕtveho zločinca je však poriadne náročný a vyšetrovatelia ním nedokážu získať prístup do zariadenia.

Nenechaj si ujsť
Riaditelia FBI a CIA varujú: Smartfónom od Huawei sa vyhýbajte

Miesto toho je omnoho jednoduchšie vyskúšať všetky odtlačky prstov zosnulého zločinca na snímači odtlačkov jeho smartfónu a jednoducho sa tak dostať do systému a k cenným dátam. Takéto praktiky sa využívajú najmä pri nebezpečných páchateľoch, ktorých telefóny môžu vyšetrovateľom pomôcť odhaliť pozadie celého zločinu. Aj samotné odomknutie odtlačkom prsta je neraz veľkou výzvou, no funkcie rozpoznávania tváre, ktoré sa dostávajú do najnovších modelov, prácu v americkej FBI značne komplikujú.

Podľa odborníka Federálneho vyšetrovacieho úradu, Boba Moledora, bude odomykanie takto zabezpečených smartfónov náročné. On sám však tvrdí, že situácia by mala byť podobná ako pri snímači odtlačkov prstov, a síce, ak bude tvár zločina rozpoznateľná, prístup do smartfónov by nemal byť potom problémom. Všetko ale záleží od mnohých faktorov, ktoré môžu prácu policajtov sťažiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP