Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, čo bolo kedysi len záležitosťou sci-fi, je dnes realitou. Prvýkrát sa totiž podarilo človeka holoportovať na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Holoportácia

Už takmer 3 roky trvajúce obdobie pandémie COVID-19 nás mimo iného naučilo, že v dnešnej dobe je nevyhnutné, aby sme dokázali riešiť rôzne úkony aj na diaľku. Okrem toho však pandémia prinútila vedcov a inžinierov poriadne rozvinúť oblasť telemedicíny, teda diaľkového prenosu lekárskych informácií od pacienta k lekárovi prostredníctvom informačných a telekomunikačných technológií.

ESA (European Space Agency) astronaut Thomas Pesquet

Táto oblasť sa stihla rozvinúť do takej miery, že v októbri minulého roka mal astronaut Thomas Pesquet nachádzajúci sa na ISS konzultáciu s lekárom NASA Josefom Schmidtom.

Na tom by nebolo zrejme nič zvláštne, ak by tam Schmid spolu so svojim tímom lekárov nebol holoportovaný zo Zeme, píše NASA na svojom webe.

Ako to funguje?

Na rozdiel od klasickej holografickej projekcie, pri ktorej sa hologram premieta do vzduchu, je holoportácia typ technológie, ktorá vyžaduje mať na hlave nasadený set pre mixovanú (zmiešanú) realitu – technológia spájajúca virtuálnu a rozšírenú realitu za účelom projekcie virtuálnych vizualizácií do reálneho sveta.

Hoci spoločnosť Microsoft technológiou holoportácie, aspoň v nejakej podobe, disponuje už niekoľko rokov, nikdy predtým sa nepodarilo niečo tak fenomenálne. Predsa len spojenie lekárskeho tímu, ktorý sedí niekde v bezpečí na Zemi a astronauta, ktorý „lieta“ niekde vysoko nad našimi hlavami, je úplne iný level.

„Toto je úplne nový spôsob ľudskej komunikácie na veľké vzdialenosti,“ uvádza Schmid. „Je to úplne nový spôsob ľudského bádania, pri ktorom je naša ľudská entita schopná cestovať mimo planétu,“ dodáva.

Dosiahnuť tento technologický level sa podarilo vďaka spolupráci Microsoftu s jeho priemyselným partnerom AEXA Aerospace. Presnejšie táto holoportácia prebehla vďaka spojeniu technológií HoloLens, na ktorom Microsoft pracuje už niekoľko rokov, s holoportačným softvérom, o ktorý sa postarala AEXA Aerospace na čele s Fernandom De La Pena Llacaom.

Celá holoportácia a následná 3D  konzultácia medzi vzdialenými účastníkmi prebiehala v reálnom čase. Uvedená technológia v podstate dokáže zachytávať, komprimovať a prenášať vysokokvalitné trojrozmerné snímky a potom ich zobrazovať na displeji mixovanej reality, píše portál InterestingEngineering.

ESA (European Space Agency) astronaut Thomas Pesquet

Ďalším krokom je vytvoriť plne obojsmernú holoportáciu, čo znamená, že nielen astronaut na ISS bude vidieť digitálny 3D hologram lekárskeho tímu, ale aj lekári na Zemi uvidia hologram astronauta.

Táto demonštrácia holoportácie je však podľa NASA iba začiatok. V budúcnosti môžeme očakávať rozsiahlejšie aplikácie zmieňovanej technológie, takže namiesto konzultácie s lekárom sa zrejme dočkáme aj rôznych VIP návštev ISS nielen zo Zeme, ale možno aj z iných vesmírnych lodí či vesmírnych staníc.

Využitie by technológia mohla mať v budúcnosti aj pri ďalekých letoch do vesmíru, ako napríklad dlho očakávanej misii na Mars. Tu však inžinieri musia ešte vyriešiť problém s veľkou odozvou, ktorá sa pri takýchto vzdialenostiach dokáže vyšplhať aj na desiatky minút.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú