banner-pixelNováčik v segmente elektrických automobilov, Faraday Future, na výstave spotrebnej elektroniky CES 2017 zažiaril v Las Vegas so svojím modelom FF 91, ktorý spoločnosť predstavila len v tom najlepšom svetle a všetko na prvý pohľad vyzeralo ideálne, no nič nikdy nejde bez problémov. Tými teraz Faraday Future trpí a netýkajú sa len jeho najnovšieho produktu, ale aj samotnej spoločnosti.

Faraday Future FF 91 bol už od svojich začiatkov považovaný za veľkého rivala pre aktuálne najúspešnejšieho výrobcu elektrických automobilov, Teslu. Celý projekt modelu FF 91 vznikol aj za pomoci najväčšieho investora, ktorým bol CEO spoločnosti LeEco, Jia Yueting. Premiéry sa novinka dočkala na tohtoročnej výstave CES 2017 v Las Vegas. Spolu s ňou dostala spoločnosť druhú šancu dokázať, že na to má, pretože jej účasť na spomínanej výstave v minulom roku vyvolala viac otázok ako odpovedí. Postupom času sa však po takmer troch rokoch od svojho založenia spoločnosť poriadne rozrástla až na 1 400 zamestnancov, no zdá sa, že sa aj napriek rýchlemu úspechu dostáva Faraday Future do veľkých problémov, ktoré okrem zlej finančnej stránky zahŕňajú aj výpovede mnohých vysokopostavených manažérov a riadiacich pracovníkov.

faraday-future-suv-electrico-1zdroj fotografie: Faraday Future

Tí v anonymnom rozhovore popísali situáciu celej spoločnosti veľmi nelichotivými slovami, ktoré neznačia nič dobré. Podľa týchto bývalých manažérov spoločnosti je situácia v celku zlá. Z vedenia začali odchádzať mnohí dôležití ľudia a v spoločnosti dokonca skončil aj samotný Jia Yueting, ktorý odišiel tesne pred výstavou CES 2017. Okrem neho dalo v práci výpoveď mnoho ďalších ľudí, čo by mohlo znamenať, že na Faraday Future ružová budúcnosť nečaká. Už od začiatku to vyzerá tak, že status Faraday Future ako „dcérskej“ spoločnosti LeEco mu veľmi neprospieva a miesto toho mohla spoločnosť rozbehnúť svoje vlastné podnikanie. Taktiež je vo vedení veľký zmätok v organizácii riadenia, pretože Jia Yueting ako muž, ktorý platil drvivú väčšinu zamestnancov a vývoj, mal vlastné predstavy a ciele. Skôr to vyzeralo tak, že elektrické auto sa vyvíja pre LeEco a nie pre Faraday Future.

Faraday Future FF 91zdroj fotografie: Business Insider

TIP: CES 2017: Úchvatné elektrické auto Faraday Future FF91 má 1050 koní, lepšie zrýchlenie ako Tesla a futuristický dizajn

Americký startup sa v počiatkoch dokonca nedokázal s LeEcom ani dohodnúť na názve spoločnosti. Po založení a začiatku vývoja dokonca chodili z čínskej spoločnosti rôzne tými pracovníkov, ktorí mali pozorovať, ako sa vývoju FF 91-ky darí, no v podstate si oni sami vytvárali vlastný dizajn a predstavy o elektrickom aute, s ktorými potom odišli späť do Číny. Jia Yueting si svoje požiadavky presadil aj pri návrhu novej továrne, ktorá má byť postavená len 10 km na sever od Las Vegas. Nová továreň má poskytnúť pracovnú príležitosť až pre 4 500 miestnych ľudí a spoločnosť má za ňu zaplatiť až takmer 1 miliardu eur. Veľké plány s obrovskou továrňou však zastali na mŕtvom bode, no podľa tvrdení bude jej výstavba znovu obnovená. Zrejme kvôli nedostatočnému financovaniu bude Faraday Future musieť zvoliť lacnejšiu a menšiu alternatívu, ktorú Jia Yueting tak veľmi odmietal. Zatiaľ je na mieste, kde má továreň stáť, stále iba kopa púštneho prachu, preto je táto situácia napätá.

Faraday Future predstaviteliazdroj fotografie: Faraday Future

Zlé financovanie sa nepodpísalo iba pod neistotu vo výstavbe novej továrne, ale aj na vysokých dlhoch. Aktuálne dlhuje Faraday Future svojim dodávateľom približne 280 miliónov eur a dvaja z nich spoločnosť dokonca zažalovali, no súd jeden prípad zamietol. Aj v tejto situácii má prsty Jia Yueting, ktorý tlačil na tímy, aby ďalej platili za všetko potrebné s tým, že dlh bude vyplatený neskôr, no nechával ich v neistote, pretože zdroj financií nebol známy. Ako čas plynul, dlhy sa stále zvyšovali aj kvôli tomu, že Faraday Future mesačne dostával asi iba 10 % z celkovej potrebnej sumy pre bezproblémový chod. Spoločnosť už navštívili čínski investori, no Čína sa bojí veľkého odlivu čínskych juanov (čínska platobná mena) z krajiny a preto obmedzila limit prevodu peňazí medzi LeEcom a jeho „dcérskou“ spoločnosťou Faraday Future.

ff_91_exterior_11-0zdroj fotografie: Faraday Future

TIP: Finančná situácia LeEco je veľkou hrozbou, no najnovšia gigantická podpora má konečne pozitívny efekt

Z celej situácie mal hlavu v smútku aj samotný CEO LeEca, ktorý napísal zamestnancom list, kde sa vyjadril, že spoločnosť v podstate ide vpred „naslepo“ a celá globálna stratégia nebola dobre zvládnutá. V inej situácii sa ocitá samotné LeEco, ktoré sa z finančných problémov zrejme pomaly dostáva, pretože v minulom týždni sa jeho hodnota zvýšila na viac ako 1,8 miliardy eur. Aj keď je to pozitívna informácia, pre Faraday Future to nič neznamená, keďže stále bojuje s nedostatkom financií. Práve to môže stáť za odchodom mnohých významných predstaviteľov spoločnosti a podľa posledných informácií bude výrobca FF 91-ky zrejme čoskoro nútený zredukovať počet zamestnancov z 1 400 zhruba na polovicu.

Faraday Future FF 91 predstaveniezdroj fotografie: Faraday Future

Zdá sa, že Faraday Future ani po minulom roku nevyužil situáciu, ktorú malo tento rok napraviť, pretože už samotné predstavenie modelu FF 91 bolo zbabrané. Pri jeho odhaľovaní malo elektrické auto samo prejsť na dané miesto, no tlačidlo, ktoré ho malo poslať preč nefungovalo a tak nastala chvíľa trápneho ticha. Tu to však neskončilo a osud FF 91-ky je veľmi, veľmi neistý. Na predstavení spoločnosť síce hovorila o použitých špičkových technológiách, ale nejako sa zabudlo na interiér. Ten sa skladal iba z jedného funkčného sedadla a pri otázkach ohľadom nedokončeného interiéru sa zainteresovaní obraňovali tým, že na výstave nechceli ukázať celý interiér. Jeden zdroj vo vysokých kruhoch spoločnosti však prezradil, že ten nie je ani zďaleka kompletný.

faraday-future-twitterzdroj fotografie: Faraday Future

Budúcnosť tohto nováčika v segmente elektrických áut je zatiaľ neistá a zrejme jediným východiskom ako udržať spoločnosť nažive je podpora od čínskych investorov. Po predstavení v Las Vegas bol o novinku veľký záujem a v prvých dňoch zaznamenal výrobca viac ako 64 000 rezervácií. Potencionálni zákazníci však mali možnosť si rezervovať model FF 91 aj zadarmo a platenú registráciu využilo iba 60 ľudí z viac ako 64 000 zákazníkov. Faraday Future sa však snaží svoju novinku propagovať kde sa len dá, no nie vždy ide všetko podľa plánu a je tu aj reálna možnosť, že tento vizionársky startup môže skončiť rovnako rýchlo ako začal. Interný zdroj vo firme tvrdí, že ak sa do dvoch mesiacov nedostane spoločnosť k zdroju financií, tak je koniec, pretože ju jej dodávatelia položia do bankrotu. Situácia je stále veľmi neistá a môže sa zmeniť aj v nešťastný koniec, no stále je tu nádej, že sa z toho Faraday Future dokáže dostať. Všetko však ukáže až čas.

Video z predstavenia so scénou s nefunkčným tlačidlom

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP