Ako iste všetci milovníci smartfónov vedia, Apple nám už o pár dní odhalí svoje nové modely. V technologických kruhoch ide o veľkú a významnú udalosť, no majitelia aktuálnych iPhonov o tieto pripravované novinky nejavia prílišný záujem. Nadšenie nie je o nič väčšie, ba dokonca mierne kleslo v porovnaní s minulým rokom. 

Mnohí technologickí nadšenci, ktorí zbožňujú nové technológie v smartfónoch, sa neustále tešia na predstavenie nových modelov. Spolu s nimi totiž prichádzajú aj rôzne vylepšenia a inovácie. Týmto smerom sa rozhodlo ísť aj Apple pri vývoji výročného iPhone 8 a dvojice iPhone 7S a 7S Plus.

„Hype“ okolo iPhone 8 klesá

Zdá sa však, že majitelia aktuálnych modelov sa na tieto tri novinky netešia tak ako po minulé roky. Dokonca sa na túto tému uskutočnil prieskum, ktorý vykonala spoločnosť Piper Jaffray a zapojilo sa doň 400 majiteľov Apple smartfónov. V rovnakom období minulého roka až 15 % z nich očakávalo, že vymení svoj starý iPhone za novú „sedmičku“. Tento rok by tak zrejme urobilo o 1 % opýtaných viac. Nerozhodných používateľov, ktorí uvažovali, že si „možno“ kúpia nový iPhone, bolo v roku 2016 až 29 %, no teraz toto číslo kleslo o celých 5 %.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Analytici investičnej banky, ktorá má výskum na starosť priznali, že široké publikum majiteľov Apple smartfónov si zrejme neuvedomuje prínos iPhone 8 a jeho inovácií. Práve nový dizajn a funkcie budú hlavnými predajnými trhákmi. Smartfóny z Cupertina totiž už od roku 2014 neprešli výraznými zmenami a výrobca v podstate robil z roka na rok iba minimálne úpravy. Všetko to začalo iPhonom 6, po ktorom na svet prišla rovnako dizajnovo ladená verzia s písmenom „S“. V minulom roku sa na trh dostal iPhone 7 a aj od modelu 7S či 7S Plus sa očakáva, že neprinesú výraznú zmenu dizajnu. Všetko tak ostáva na pleciach 8-čky.

Prémiová výbava za skutočne prémiovú cenu

Doteraz sa o ňom objavilo mnoho informácií, ktoré prezrádzajú, že sa dočkáme prelomového dizajnu. Okrem neho bude iPhone 8 vybavený aj OLED displejom takmer bez rámikov, ktorý po prvýkrát vytlačí domovské tlačidlo. Apple v ňom využije technológiu rozpoznávania tváre a zadnú stenu pokryje sklom. Tam si ale nájde miesto duálny fotoaparát, ktorý svoju úlohu zohrá aj pri rozšírenej realite. Batéria v tvare „L“ zasa prinesie dlhú výdrž a bezdrôtové nabíjanie. Za takého inovácie si však budúci majiteľ priplatí. Za verziu v najvyššej konfigurácii s 512 GB interným úložiskom totiž zákazník vytiahne z peňaženky viac ako 1000 €.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Práve cenovka bude dôležitým aspektom pri rozhodovaní. Ďalšie dve tohtoročné novinky, iPhone 7S a 7S Plus, už budú o čosi lacnejšie, a teda aj väčším lákadlom pre nových majiteľov. Radikálne zmeny v dizajne síce nenastanú, no zmiznúť by mali antény zadnej hliníkovej konštrukcie, ktorá bude nahradená skleneným povrchom. CEO Apple, Tim Cook, tvrdí, že so stále väčším množstvom uniknutých informácií môžu zákazníci zmeniť svoje nákupné zvyky.

Nenechaj si ujsť
Obavy sa potvrdzujú: Apple si za iPhone 8 bude pýtať astronomické sumy, za najvyššiu verziu viac než 1000 €

Piper Jaffray zasa vidí práve v tejto situácií veľký problém a viní ju za klesajúci záujem. Napriek tomu sa však od neho očakáva, že sa postará o skvelú predajnosť, ktorá môže medziročne stúpnuť o 12 %. Odhady analytikov sú pre Apple priaznivé a do roka od predstavenia výročného modelu sa ho môže predať až 242 miliónov kusov.

Možno sú predpoklady prehnané a možno bude mať desiaty smartfón z dielne Apple skutočne taký veľký úspech. Všetko ukáže až čas po predstavení, ktoré sa bude konať 12. septembra, takže si tento dátum nezabudni poznačiť do kalendára. Plánuješ kúpu novej 8-čky, alebo si brúsiš zuby na vylepšené modely z minulého roka?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom