O pokračovaní Priateľov sa toho od skončenia seriálu v roku 2004 nahovorilo skutočne veľa, všetky fámy však zostávali skôr zbožným prianím skalných fanúšikoch ako reálnou možnosťou. Prakticky všetci hereckí predstavitelia v uplynulých rokoch správy o pokračovaní legendárneho sitkomu jednoznačne vyvracali a opakovane sa nechávali počuť, že známa šestka sa už na malej obrazovke v spoločnom projekte nikdy nestretne.

Na čom si Priateľov vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Nemožné sa však stalo skutočnosťou a ústrední protagonisti v zložení Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry a David Schwimmer spoločne zavítali do štúdia Stage 24 v kalifornskom Burbanku, v ktorom sa ikonický komediálny seriál pôvodne natáčal, aby tu pre HBO nakrútili ešte jeden posledný diel. Netreba sa však radovať predčasne a očakávať ďalší nahláškovaný diel plný chytrých slovných prestreliek a situačného humoru.

HBO GO

Priatelia: Zase spolu neprinášajú pokračovanie v pravom slova zmysle a už vôbec neprichádzajú v tradičnom formáte, na aký si diváci vo viac ako 220 krajinách, kde sa seriál počas uplynulých dekád vysielal, zvykli.

V prípade čerstvého špeciálu ide výlučne o spoločné stretnutie po rokoch pred kamerami, kde herecká šestica v sprievode tvorcov seriálu a vybraných hostí spomína na nakrúcanie a prináša zaujímavosti z jeho zákulisia. Že to znie nepresvedčivo a prvoplánovo? Mysleli sme si to tiež. Teraz však trváme na tom, že lepšiu rozlúčku s ikonickým sitkomom si diváci želať nemohli.

Narovinu však priznávame, že k Priateľom aj po 17 rokoch od posledného dielu stále prechovávame vrúcny a nostalgický vzťah a je to práve nostalgia, z ktorej Priatelia: Zase spolu vo veľkom profitujú. Už od prvých záberov, kedy sa herci postupne stretajú v zákulisí štúdia, hrajú sa s rekvizitami a navzájom dopĺňajú skreslené spomienky sa na diváckej tvári pomaly začne objavovať príjemný úsmev, ktorý s pár prestávkami nezmizne počas celého, 104-minút dlhého, špeciálneho dielu.

HBO GO

Najskôr sa herci rozprávajú len v súkromí, neskôr už sa šestica presunie za stôl známeho komika Jamesa Cordena, ktorý celý večer moderátorsky usmerňuje, občas sa spýta otázku alebo utrúsi vtipnú poznámku. Deje sa tak viac menej prirodzene a bez toho, aby si kradol divácku pozornosť, ktorá tak či tak smeruje iba k hlavným hereckým predstaviteľom. Tí sa pre zmenu delia o svoje spomienky, sledujú jedny z najznámejších pôvodných scén seriálu a komentujú svoje pocity či príhody z nakrúcania.

Dozvieme sa tak napríklad, aké rekvizity si herci po skončení seriálu zobrali domov, pri ktorej scéne si Joey vykĺbil rameno, aké city k sebe herecká šestica navzájom prechovávala, dokonca si herci zopakujú aj susedský kvíz, samozrejme s otázkami týkajúcimi sa ikonických momentov a vedľajších postáv.

Aj tu sa preto okrem iných k slovu dostanú rodičia seriálovej Monicy (Elliott Gould a Christina Pickles), jej bývalá láska Charles (Tom Selleck), uvidíme však aj Reese Witherspoon či Maggie Wheeler, ktorí v seriáli stvárnili sestru Rachel a Chandlerovu bývalú priateľku Janice s nezabudnuteľnou hláškou „Ó, môj bože.“

Celý špeciálny diel napreduje svižne a nesie sa na príjemnej nostalgickej vlne, ktorú významným dielom umocňuje aj prítomnosť trojice tvorcov seriálu Kevina Brighta, Marty Kauffman a Davida Cranea. Z hľadiska obsahového prínosu jednoznačne ide o najzaujímavejších hostí, trio producentov totiž divákom servíruje menej známe, no o to zaujímavejšie informácie zo zákulisia, pričom pozornosť je individuálne venovaná každej jednej postave.

Zistíme, prečo David Schwimmer na rolu Rossa najskôr vôbec nechcel pristúpiť, čo robil Matt LeBlanc noc pred castingom a čím sa na úlohu Joeyho dokonale hodil. Jennifer Aniston a Matthew Perry odhalia, že v Priateľoch kvôli účasti na iných projektoch takmer nehrali, Courtney Cox naopak priblíži, že v seriáli mala namiesto Monicy hrať Rachel.

Množstvo z poskytnutých detailov je síce už dobre známych, pri vybraných témach by sme si naopak želali ísť viac do hĺbky a dozvedieť sa omnoho viac, než je na pozadí pár sekúnd načrtnuté. Informácie podané z prvej ruky priamo od hercov a tvorcov sú však pohladením pre divákov a predstavujú zadosťučinenie pre všetkých fanúšikov legendárneho sitkomu.

Zároveň si nevieme predstaviť lepšie zvolenú formu, ako sa s Priateľmi rozlúčiť. Už pri prvom pohľade na hercov musí byť nad slnko jasné, že ak by sa HBO pustilo do plnohodnotného pokračovania, urobilo by si medvediu službu. 17 rokov sa na vzhľade ústredných protagonistov pochopiteľne podpísalo a ústredná šestka už pre kamery zďaleka nie je taká atraktívna ako kedysi.

HBO GO

Matt LeBlanc vyzerá ako žoviálny, dobre živený strýko na rodinnej oslave, vytratila sa aj prirodzená krása ženských predstaviteliek, ktoré pri pohľade z bližšia predsa len pôsobia trocha umelo. Pokračovanie Priateľov by už len z tohto základného princípu nedávalo žiadny význam a ak by aj vzniklo, s istotou by nedokázalo naplniť prehnané divácke očakávania.

Stretnutie po rokoch spojené so smiechom, spomienkami a premietaním niektorých z najlepších momentov, navyše poňaté veľmi nesilene a pohodovo, je skvelou labuťou piesňou ikonickej zostavy. Zároveň nehovoríme, že je táto pieseň bezchybná. Vyslovene silene napríklad pôsobia pasáže s komentármi od fanúšikov, medzi ktorými nechýbajú zástancovia menšinových skupín.

HBO pred premiérou svojho špeciálu opakovane čelilo kritike za rasizmus a homofóbiu, na ktorú sa rozhodlo reagovať práve pridaním podobných vsuviek. Krok spoločnosti síce chápeme, zároveň však do formátu nepasuje. Menší priestor by sme tiež venovali napríklad predvádzačke kostýmov či pomerne zbytočným pasážam spojeným s komentármi slávnych osobností, namiesto ktorých by sme pri stretnutí radšej privítali relevantných hostí.

HBO GO

Ide však o chybičku krásy v inak prekvapivo údernom a emočne silnom návrate do minulosti, ktorý s definitívou uzatvára kapitolu jedného z najlepších sitkomov v televíznej histórii. Pokiaľ medzi jeho fanúšikov patríš aj ty, Priatelia: Zase spolu je povinnou jazdou, ktorú bez ohľadu na zvolený formát musíš absolvovať.

Za nás hovoríme, že si nespomíname, kedy naposledy sme sa pri sledovaní televízie cítili takto dobre. Zároveň však vopred varujeme, že pozretie špeciálnej epizódy môže mať nebezpečné následky a spôsobiť neodolateľné nutkanie pozrieť si všetky epizódy ešte raz.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP